Za porzucenie psa lub kota grozi do 5 lat więzienia

05.12.2019 10:25
pies za metalową siatką|undefined Fot. materiały prasowe Pixabay

W świetle polskiego prawa porzucenie psa lub kota jest jedną z form znęcania się na zwierzętami. Grozi za to kara nawet 5 lat więzienia.

Zwierzęta to wciąż popularny prezent. Dzieci są wniebowzięte, dostając szczeniaczka lub kotka, i zwierzę z miejsca staje się ulubieńcem rodziny.

Gdy jednak okazuje się, że posiadanie zwierzaka to nie tylko same radości, lecz także i obowiązki, część obdarowywanych traci zainteresowanie pupilem, który nagle staje się ciężarem. Psy i koty potrzebują opieki i poświęcania im czasu i czułości jak każdemu innemu członkowi rodziny.

Niechciane zwierzęta bywają porzucane przez właścicieli, przez co skazywane są na śmierć (nie poradzą sobie bez pomocy człowieka) lub tułaczkę w poszukiwaniu nowego właściciela. W polskich schroniskach dla zwierząt przebywa 100 000 psów i 30 000 kotów.

Przeczytaj także

Gdy nie można liczyć na ludzką przyzwoitość, do gry wkracza prawo. Polskie przepisy zostały zaostrzone, tak by karać za porzucanie domowych ulubieńców. Jako karę przewidziano pozbawienie wolności i obligatoryjną grzywnę dochodzącą do 100 000 zł. Kwota zasili cel związany z ochroną zwierząt.

Więzienie i grzywna za porzucenie psa lub kota. Prawo surowe dla osób znęcających się nad zwierzętami

Polskie prawo definiuje „porzucanie zwierzęcia, a w szczególności psa lub kota, przez właściciela bądź przez inną osobę, pod której opieką zwierzę pozostaje” jako jeden z przejawów znęcania się nad podopiecznymi.

Za takie przestępstwo grozi kara od miesiąca do 3 lat pozbawienia wolności. Jeśli czyn zostanie popełniony ze szczególnym okrucieństwem (zwierzę zostanie wypuszczone na ulicy, żeby wpadło pod samochód, pozostawione przywiązane w lesie itp.), sąd może skazać winowajcę na więzienie trwające od 3 miesięcy do 5 lat.

Przepisy nakładają na osoby skazane za znęcanie się nad zwierzętami obligatoryjne wpłacenie nawiązki na wskazany cel związany z ochroną zwierząt, na przykład wsparcie schroniska. Kwota wyznaczana jest z zakresu 1 000 - 100 000 zł.

Zobacz także: Petsbury - grasz w grę i pomagasz zwierzętom 

 

Michał Tomaszkiewicz|undefined
Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.