Jeśli masz mysz Logitech możesz być narażony na atak hakerski! Wiemy, jak się przed nim uchronić

Marcin Czajkowski
19.03.2019 17:10
mousejack|undefined Fot. zrzut ekranu

Posiadacze myszy komputerowej Logitech M185 mogą być narażeni na atak hakerski typu MouseJack, przez który haker może przejąć kontrolę nad komputerem.

O sprawie donosi David Sopas, specjalista ds. cyberbezpieczeństwa. Odkrył on, że mysz Logitech M185, wraz z szeregiem innych urządzeń, jest podatna na atak MouseJack. Ten model myszy jest niezwykle popularny ze względu na swoją niską cenę i dobre parametry. Według Sopasa, haker korzystający z nadajnika radiowego jest w stanie przejąć kontrolę nad myszą. Urządzenia działające na Bluetooth nie są zagrożone.

Przeczytaj także

MouseJack - o co chodzi?

MouseJack to zbiór luk bezpieczeństwa, które mogą znajdować się w znacznej części peryferyjnych urządzeń bezprzewodowych. Problemem nie są dotknięte urządzenia korzystające z Bluetooth. Za to myszy i klawiatury komunikujące się z komputerem za pomocą łączności radiowej (najczęściej za pomocą wtyczki USB), często mają lukę, która umożliwia osobom trzecim dostęp do komputera przez wysłanie do owej wtyczki odpowiednio zmodyfikowanego sygnału.

Haker nie musi znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie komputera. Zależnie od urządzenia, z którego korzysta, może to być do 100 metrów. Kiedy dostanie się do komputera może korzystać z myszy i klawiatury - a zatem wpisywać komendy czy uruchamiać szkodliwe skrypty. Ten rodzaj ataku może być zatem naprawdę niebezpieczny.

Jak się okazało, mysz Logitech M185 również jest podatna na atak tego typu. Sprawdził to David Sopas, który posiada taką myszkę. Sam atak widać na filmie:

Realne zagrożenie - lepiej przejść na Bluetooth

Zagrożone są jedynie myszy i klawiatury korzystające z łączności radiowej, a ich lista została udostępniona w Internecie. Nie ma na niej jednak myszy Logitech M185, która, jak się okazało, jest podatna na atak, więc użyteczność listy jest wątpliwa. Na pewno właściciele urządzeń korzystających z Bluetooth nie są narażeni na żaden atak. Jeśli chcemy spać spokojnie, najlepiej zatem kupić nową mysz.

Przyznać trzeba, że ostatnio głośno zrobiło się o różnych atakach hakerskich. Warto tutaj wspomnieć chociażby o luce w WinRARze, która umożliwiała zdalną instalację złośliwego oprogramowania na komputerach użytkowników. W tym przypadku zagrożonych mogło być nawet 500 milionów użytkowników aplikacji. Nie wiemy, ile sprzedało się myszy Logitech M185, jednak z dużą dozą prawdopodobieństwa założyć można, że ich liczba nie sięgnęła pół miliarda.

Marcin Czajkowski Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.