Michał Koterski jako Edward Gierek. Ruszyły zdjęcia do filmu biograficznego o słynnym polityku
28.07.2020 17:03
Michał Koterski jako Edward Gierek. Ruszyły zdjęcia do filmu biograficznego o słynnym polityku Fot. . Artur Zawadzki/REPORTER

Powstaje film biograficzny o Edwardzie Gierku, I Sekretarzu Polskiej Zjednoczonej Partii Robitniczej. W główną rolę wcieli się Michał Koterski. Właśnie ruszyły zdjęcia.

W ostatni weekend, tj. 25-26 lipca, w Ustroniu rozpoczęły się zdjęcia do filmu biograficznego o Edwardzie Gierku. Ekipa filmowa, stosując się do nowych zasad sanitarnych (członkowie obsady wypełniają specjalne formularze nt. stanu zdrowia, wszystkim mierzona jest temperatura), zaczęła kręcić pierwsze sceny produkcji. 

Jak podają pierwszy informacje prasowe, plan filmu został zorganizowany w wilii generała Jerzego Ziętka, która znajduje się w okolicy dawnego domu Edwarda Gierka.

Przeczytaj także

Michał Koterski jako Edward Gierek

Kilka dni temu Michał Koterski podzielił się zdjęciami swojej metamorfozy do roli Edwarda Gierka w mediach społecznościowych. Aktor pochwalił się, że na potrzeby roli przytył aż 17 kilogramów, dzięki czemu łatwiej było mu wcielić się w legendarną postać.

Przeczytaj także

„Gierek” – twórcy o filmie

W niedawnej rozmowie z serwisem Wirtualne Media, producent filmu Janusz Iwanowski w następujących słowach wypowiedział się o nadchodzącym projekcie. 

„Pokażemy jedynie fakty, a widzowie wyrobią sobie sami opinię. Nie postawimy pomika ze spiżu. Ten człowiek żył między Wschodem a Zachodem. Nie można powiedzieć, czy był bardziej służalczy (wobec ZSRR - red.), czy nie. To była duża gra. My tę grę w filmie pokażemy” – zdradził. 

Wedle jego słów akcja filmu ma rozgrywać się w latach 1970, a 1982, czyli podczas całej kadencji mężczyzny jako I sekretarza PZPR. Nacisk ma być położony na życie rodzinne mężczyzny, z wielką historią stanowiącą tło dla właściwych wydarzeń dzieła. W rolę małżonki Gierka, Stanisławę, wcieli się Małgorzata Kożuchowska. 

Przeczytaj także

„Gierek” – obsada i ekipa

Autorami scenariusza są Michał Kalicki, Krzysztof Tyszowiecki i Rafał Woś. Za reżyserię odpowiadają Michał i Wojciech Węgrzynowie. W tym momencie wiemy jedynie, że oprócz Michała Koterskiego i Małgorzaty Kożuchowskiej, na ekranie zobaczymy także Jana Frycza w roli kardynała Stefana Wyszyńskiego. Obecnie reszta obsady nie jest znana, gdyż ekipa filmowa jest w tym względzie na razie bardzo skryta.

Przeczytaj także

Film o Gierku – kiedy premiera?

Wiadomo natomiast, kiedy film trafi na ekrany kin. Premiera zapowiedziana jest już na 15 października 2021. 

Czytaj także: Powstaje film o LGBT. Betlejewski przypomniał o bohaterze geju, który ratował Polaków w obozie koncentracyjnym 

Michał Kaczoń
Michał Kaczoń Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.