10.07.2018 12:17

Klub 27 - przeklęta grupa wybitnych muzyków, którzy zmarli za wcześnie. Kto do niej należy?

Oto jedna z najsłynniejszych teorii spiskowych w historii muzyki. Wszystko przez to, że wielu wybitnych muzyków odeszło właśnie w wieku 27 lat.

Klub 27 - przeklęta grupa wybitnych muzyków, którzy zmarli za wcześnie. Kto do niej należy?
foto: ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/East News; East News; PHOTOSHOT/REPORTER/East News

Sex, drugs and rock'n'roll - wiele gwiazd rocka były żywym przykładem takiego stylu życia. Koncert za koncertem, alkohol, romanse, imprezy, narkotyki. W powszechnym mniemaniu właśnie tak wygląda życie większość gwiazd rocka, w końcu ciągłe przebywanie w trasie powoduje, że muzyk nie jest w stanie prowadzić „normalnego” życia, codziennie chodzić na 8 godzin do pracy, odprowadzać dzieci do szkoły i jeść kolację razem z rodziną w domowym zaciszu.

Jednak szalony tryb życia często prowadzi do tragedii - przez swoje uzależnienie o śmierć otarli się tacy znani muzycy, jak m.in. Dave Gahan z Depeche Mode czy Steven Adler z Guns N' Roses.

Czym jest Klub 27?

W świecie muzyki utarło się przekonanie, że istnieje swego rodzaju fatum, bowiem wielu utalentowanych muzyków zmarło w wieku 27 lat. - szczególnie w latach 60.i 70., gdy Dzieci Kwiatów nie stroniły od narkotyków i ogromnej ilości alkoholu. Właśnie wtedy odeszli tacy legendarni twórcy, jak Janis Joplin, Jimi Hendrix czy Jim Morrison - najbardziej znane twarze Klubu 27.

Początkowo jednak fakt, że znani muzycy zmarli w tym samym wieku uważany był jedynie za pewną ciekawostkę. Teoria dotycząca Klubu 27 rozpowszechniła się po śmierci Kurta Cobaina, gdy jego matka w jednym wywiadzie wspomniała właśnie o tym zjawisku.

Niestety do Klubu 27 „dołączają” również artyści w XXI wieku - jedną z głośniejszych spraw była śmierć wokalistki Amy Winehouse.

Członkowie Klubu 27

Klub 27 - czy naprawdę istnieje?

Po śmierci Amy Winehouse brytyjscy naukowcy zwrócili uwagę na Klub 27, ale stwierdzili, że jest to tylko popkulturowa bajeczka. Wykazali jedynie, że artyści w przedziale wiekowym 20-30 są trzy razy bardziej narażeni na śmierć - wszystko przez oczywiście narkotyki oraz alkohol, które często nieodłącznie się wiążą ze stylem życia muzyków.

Aleksandra Degórska
Tagi: Duperele Galeria