04.04.2018 15:08

Polscy wokaliści i gitarzysta Massive Attack wystąpią na koncercie w hołdzie Haliny Poświatowskiej

26 maja 2018 w Częstochowie odbędzie się ciekawe muzyczne wydarzenie zatytułowane „Puls”, które będzie poświęcone poezji Haliny Poświatowskiej.

Plakat wydarzenia Puls
foto: materiały praasowe

Halina Poświatowska żyła 32 lata, z których prawie 20 spędziła w szpitalach. Choroba serca, której nabawiła się w wyniku powikłań po anginie, na którą zachorowała podczas wojny, zdefiniowała całe jej życie. Przygoda z poezją zaczęła się w jednym z krakowskich szpitali – tamtejszy profesor zauważył jej talent i przyprowadził do niej Wisławę Szymborską. 

Koncert dla Haliny Poświatowskiej jest kolejnym z serii okolicznościowych koncertów, organizowanych przez Wydział Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta Częstochowa. Od kilku lat w Dzień Samorządu Terytorialnego przygotowywane są specjalne koncerty, dedykowane osobom ze świata sztuki, muzyki, bądź  którzy związani byli z Częstochową.

Drum & bass, trip hop i poezja – „Puls” multimedialny koncert poświęcony Halinie Poświatowskiej

Jej historia zostanie przedstawione na kilku poziomach, pomogą w tym: muzyka, taniec oraz video mapping. Jej tragiczny życiorys, syndrom zamknięcia, fakt że większość swojego życia spędziła w izolacji (dom, szpital), skierowały organizatorów w stronę drum & bass i trip hopu - gatunków, które chyba w najlepszy sposób są w stanie oddać jej sytuację, osobowość i twórczość. 

foto: materiały prasowe

Przygotowaniem aranżacji zajął się James Morton - jeden z najzdolniejszych saksofonistów w Wielkiej Brytanii, na co dzień grający z zespołem The Herbaliser. Natomiast do współpracy zaproszeni zostali muzycy (w większości pochodzący z Bristolu), którzy w dużej mierze tworzyli światową scenę trip-hop i drum & bass.

Wiersze w specjalnych aranżacjach wykonają polscy wokaliści: Brodka, Renata Przemyk, Natalia Sikora, Emose Uhumnwangho, zespół Jarzębina, Skubas oraz Wojciech Waglewski.

Zespół tworzą:

  • James Morton (The Herbaliser, NPG Hornz, Raphael Saadiq) - saksofon altowy
  • Angelo Bruschini (Massive Attack) - gitara
  • DJ Suv (Raprazent, Fresh 4, Mercury Prize winner) - DJ
  • Si John (Roni Size Reprazent ) - gitara basowa, syntezator
  • Oliver Parfitt (The Herbaliser) - Moog/ klawisze
  • Simon Lea (James Blunt, Ronnie Wood, Katie Melua, Temperance Movement) - perkusja
  • Tomasz  Bura (Etienne Mbappe) - pianino
  • Everton Thomas - (Lee Scratch Perry, Courtney Pine) - inżynier dźwięku 

Na scenie muzykom towarzyszyć będą tancerze z Wrocławskiego Teatru Tańca oraz tancerze na szarfach. Całość widowiska dopełni specjalnie przygotowany na ten wieczór video mapping. Za scenariusz i reżyserię odpowiada wrocławski duet Generalnie Smakowicie – Marzena Kopczyńska Urlich i Michał Gawlicz.

Koncert odbędzie się 26 maja o godz. 21:00 na Placu Biegańskiego w Częstochowie. Wstęp jest wolny.

Aleksandra Degórska
Tagi: Koncerty