50 lat temu urodził się Slash

Magda Słomka
23.07.2015 18:28
50 lat temu urodził się Slash Fot. Retna / Photoshot / REPORTER / East News

Były gitarzysta Guns N’ Roses urodził się 23 lipca 1965 roku i właśnie obchodzi okrągły jubileusz. Z tej okazji mamy dla Was garść ciekawostek na temat muzyka!

Slash w rzeczywistości nazywa się Saul Hudson i urodził się w Londynie. W 1985 dołączył do grupy Guns N’ Roses, której to kawałki pozostają niezapomniane głównie dzięki charakterystycznym riffom Slasha. Muzyk zrezygnował z członkostwa w kapeli w 1996 roku i założył własny zespół – Velvet Revolver.

To podstawowe informacje o artyście, ale czy jednak każdy wie, kto tak naprawdę kryje się pod tą burzą czarnych loków i cylindrem?

Pochodzenie

Muzyk posiada podwójne obywatelstwo (amerykańskie i brytyjskie). Co prawda Slash urodził się w Londynie, ale do piątego roku życia dorastał w angielskim miasteczku Stoke-on-Trent, gdzie mieszkał ze swoim ojcem i dziadkami. W wieku 5 lat przeniósł się wraz z ojcem do matki, która mieszkała w Los Angeles.

W połowie jestem czarny, a w połowie Brytyjczykiem. Jestem dumny z mojego podwójnego obywatelstwa.

Artysta od małego miał do czynienia z muzycznymi legendami – jego matka, Ola Hudson, szyła kostiumy dla takich gwiazd jak m.in. John Lennon. Ojciec Slasha z kolei zajmował się projektowaniem okładek dla Davida Bowiego czy Neila Younga.

Rodzice muzyka rozstali się w połowie lat 70., a Ola związała się z Bowiem. Co sądził o nim sam Seul?

Nie lubiłem go za bardzo, ponieważ był nowym człowiekiem w moim domu. Byłem tym wszystkim bardzo oburzony.

Pierwszą żoną gitarzysty była Renee Suran. Para pobrała się 10 października 1992 roku w Kalifornii. Jesienią 1997 roku wzięli rozwód. Drugą żoną Slasha była Perla Ferrar-Hudson, z którą muzyk pobrał się 15 października 2001 roku na Hawajach. Mają dwoje dzieci – London Emilio (ur. 2002) i Cash Anthony (ur. 2004). Para rozwiodła się w grudniu 2014. Od 2015 artysta związany jest z Meegan Hodges.

Pierwszy instrument

Może nie wszyscy to wiedzą, ale Slash nie urodził się z gitarą w rękach. Muzyk tak naprawdę zaczynał od... perkusji. Kiedy miał 5 lat zagrał na bębnach w szkolnym przedstawieniu zorganizowanym z okazji Świąt Bożego Narodzenia w swoim rodzinnym mieście.

Artysta zaczął grać na gitarze w wieku 14 lat i potrafił ćwiczyć na niej nawet i 12 godzin dziennie. Jego pierwszą gitarą wcale nie był ulubiony Les Paul, ale... hiszpańska gitara flamenco, którą podarowała mu babcia.

Miała jedną strunę i zacząłem się uczyć grać posługując się tylko nią, bo nie wiedziałem, jak założyć pozostałe pięć.

Jego pierwszą elektryczną gitarą była kopia Memphis Les Paul kupiona za 100 dolarów.

Pseudonim-przezwisko

Skąd muzyk wziął pseudonim, który na zawsze będzie kojarzyć się właśnie z tą postacią? Na Saula zaczęto mówić tak już w dzieciństwie, a wszystko dlatego, że dużo biegał. W zasadzie autorem jego pseudonimu scenicznego był przyjaciel ojca muzyka, aktor Seymour Cassel. Wszystko dlatego, że w trakcie pobytu w domu Seymoura, Seul wykazywał się nadpobudliwością i, jak to powiedział Cassel, „był niespokojnym duchem”.

Ostatnią osobą, która mówiła do mnie po imieniu, była moja babcia.

Dziś słysząc słowo „slash” większość odtwarza w swoich uszach riff do „Sweet Child Of Mine”. Internetowi maniacy jednak mogą kojarzyć słowo z ukośnikiem stosowanym w adresach URL...

579e8d149cbde0c3c8b7af76e6e5ec76

Dlaczego opuścił Guns N’ Roses?

Wersji jest wiele. Pewne jest to, że muzyk wszedł w poważny konflikt z wokalistą kapeli, Axlem Rosem. Slash rozstał się z zespołem w 1996 roku, a za nim poszli pozostali muzycy.

Doug Goldstein, były menedżer Guns N’ Roses, oświadczył, że to przez Michaela Jacksona między Axlem Rosem a Slashem zaczęło się psuć. Slash zdecydował się skomentować te twierdzenia. Jego zdaniem rewelacje menedżera nie mają nic wspólnego z prawdą.

Słyszałem o tym wywiadzie od wielu ludzi, których on naprawdę wkurzył. Nie ma w tym krzty prawdy. Zespół trwał jeszcze kilka lat po tamtym wydarzeniu. To nie była żadna wielka sprawa. Jeśli kogokolwiek ta współpraca wkurzyła, te uczucia szybko minęły. Nie sądzę, by przyczyniła się do rozpadu.

Slash, Duff McKagan i Gilby Clarke wyjątkowo zagrali razem na scenie w Argentynie dwukrotnie, 6 i 7 marca 2015 roku, na koncertach odbywających się w Buenos Aires. Artyści wykonali kilka kawałków Gunsów... Wszystko w ramach trasy Slash Featuring Myles Kennedy & The Conspirators.

Czy możemy w przyszłości liczyć na powrót kapeli w klasycznym składzie? Tego nie wie nikt. Muzycy nie spotkali się nawet podczas wprowadzenia Guns N’ Roses do Rock and Roll Hall of Fame w 2012 roku. Adler, Slash i Duff McKagan zjawili się na ceremonii, podczas gdy Axl Rose i Izzy Stradlin woleli obserwować wszystko na ekranach telewizorów.

Okazuje się, że topór wojenny między Slashem a wokalistą Guns N' Roses jest już zakopany:

Nie rozmawialiśmy ze sobą od jakiegoś czasu, ale napięcie między nami wyparowało. Nie ma już tego dawnego sporu. Tylko media wciąż go utrwalają.

Współpraca z Michaelem Jacksonem

Gitarzysta rozpoczął współpracę z Królem Popu w 1991 roku. Slash wziął udział w nagraniu dwóch piosenek na krążek „Dangerous”: były to „Black or White” i „Give In To Me”. Jak się okazuje muzycy nie zawsze jednak potrafili dogadać się na scenie... Zobaczcie, jak Michael denerwuje się na Slasha, który, delikatnie mówiąc, skradł mu utwór...

Pasja filmowa

Może nie wszyscy wiedzą, ale Slash w 2013 roku zadebiutował w roli producenta filmu „Nothing Left To Fear”. Jak muzyk porównuje pracę na planie filmowym do tej w studiu nagraniowym?

Wyprodukowanie filmu jest zdecydowanie bardziej skomplikowane. To powolny proces, zebranie funduszy jest bardzo czasochłonne. Ale bardzo mi się to podoba i podchodzę do tego z pasją. Kocham być zaangażowany w proces rozwoju, szukać odpowiednich rąk do pracy, składać wszystkie części w całość, mając nadzieję, że wyjdzie z tego wspaniałe dzieło.

Najnowszym obrazem muzyka będzie film „The Hell Within”. Slash cieszy się z okazji zaangażowania w projekt, gdyż sam jest fanem kina grozy:

Kocham filmy o potworach i te, gdzie strach budowany jest przez atmosferę. Uwielbiam też efekty, które sprawiają, że te monstra wyglądają na ekranie jak prawdziwe. Kiedy przeczytałem scenariusz „The Hell Within” wiedziałem, że jest to projekt wpasowujący się w mój gust. Przemówił do mojej horrorowej wrażliwości. Wiem, że fani kina grozy będą tak samo przestraszeni jak ja.

Rozrusznik serca

W wieku 35 lat gitarzysta dowiedział się, że choruje na kardiomiopatię, czyli schorzenie mięśnia sercowego. Wszystko z powodu uzależnienia od alkoholu i narkotyków. Lekarze dawali mu zaledwie kilka tygodni życia, jednak wszczepienie rozrusznika, pozwoliło muzykowi na długie lata życia.

Alkoholizm i narkomania są świetne. Możesz wpaść do tej dziury i zostać w niej na zawsze. Dla mnie najważniejsze są jednak rodzina i muzyka.

Cher pomogła mu rzucić palenie

Przed podjęciem decyzji o rzuceniu fajek, muzyk palił 3 do 4 paczek francuskich „Gitanów” dziennie. Jak to się stało, że Slash przestał w końcu palić? Muzyk uczestniczył w koncercie Cher...

Wyszedłem na chwilę na zewnątrz żeby zapalić, a następnego ranka miałem zapalenie płuc. Leżałem w łóżku przez kilka tygodni i nie mogłem oddychać. Po dwóch tygodniach trzymałem po raz pierwszy „Gitany” w jednej ręce, a zapalniczkę w drugiej. Byłem podekscytowany, ale przypomniałem sobie, że kiedyś chciałem przecież rzucić palenie. Najgorsze było już w sumie za mną, więc od tego momentu nie palę.

O całym procesie Slash opowiedział Markowi Hoppusowi z Blink 182...

Ukradł swój cylinder

W 1985 roku, muzyk wybrał się na zakupy, podczas których miał nabyć ubrania nadające się na scenę. Artysta nawet nie marzył jeszcze o milionach dolarów na koncie i jego sytuacja finansowa przedstawiała się naprawdę licho.

Slash zakochał się jednak w pewnym cylindrze... Jako że nakrycie głowy ciężko było przemycić w tajemnicy, muzyk po prostu włożył go na głowę i... wyszedł ze sklepu.

W domu jednak stwierdził, że nowy gadżet wygląda trochę zwyczajnie, zainstalował więc na nim pasek, który również ukradł w trakcie tej wycieczki.

Co roku pragnie ściąć włosy

Poznalibyście muzyka bez tej legendarnej burzy loków? Artysta wyznał, że co roku, gdy przychodzi lato, zastanawia się nad zmianą wizerunku, która w jego przypadku byłaby dosyć drastyczna...

W trakcie każdych wakacji, gdy zaczyna robić się gorąco, zaczynam myśleć o ścięciu włosów. Jednak nigdy jeszcze tak się nie stało. Nie wyobrażam sobie siebie w krótkich włosach. Czułbym się dziwnie.

My również.

Jesteście ciekawi dlaczego gitarzysta ciągle chodzi w okularach przeciwsłonecznych? Slash tak naprawdę nie lubi patrzeć w tłum kiedy występuje na scenie. Woli się schować w swoim własnym świecie i nie skupiać się nad męczącym światłem fotograficznych fleszy...

Tatuaże to także znak rozpoznawczy artysty, a szczególnie jeden... Na początku 2015 roku muzyk wytatuował sobie na szyi współrzędne geograficzne, takie same, jak jego obecna ukochana...

Nie wie o czym jest klip do „November Rain”...

Gitarzysta przyznał się do smutnej prawdy... nie ma zielonego pojęcia, co reżyser znanego klipu Guns N' Roses miał na myśli.

Szczerze mówiąc, nie mam pojęcia o czym opowiada ten teledysk. Taka była koncepcja. Utwór sam w sobie jest oczywisty, ale wideo jest skomplikowane.

A może Wy się domyślacie?

Dinozaury

Muzyk wyjawił prawdę o swoim prawdziwym hobby... Otóż artysta interesuje się paleontologią, czyli działem nauk biologicznych zajmującym się badaniem roślin i zwierząt minionych epok geologicznych głównie na podstawie wykopywanych znalezisk.

Ponoć Slash wydał już naprawdę pokaźne sumy pieniędzy na figurki prehistorycznych stworzeń. Miał ich tyle, że w trakcie jednej z aukcji, na której można było wylicytować związane z nim pamiątki, muzyk wystawił ich sporą część. Wszystko po to, by zrobić miejsce na kolejne okazy.

Jestem wielkim znawcą dinozaurów. Nie jestem naukowcem, ale jego akurat mam w wyszukiwarce Google. Mam kilku przyjaciół, którzy są paleontologami, więc słucham o tym, co nowe i niedawno odkryte. Najbardziej lubię odwiedzać kanadyjskie The Royal Tyrrell Museum. Śledzę ich na Twitterze.

Sport

Slash uwielbia jeździć na rowerze BMX i zawsze zabierał go ze sobą w trasy koncertowe z Gunsami. Jazda na rowerze jest jednym z ulubionych sportów muzyka. W 1997 roku wziął nawet udział w rowerowych zawodach w Los Angeles.

Za co kochamy Slasha? Za jego charyzmę, osobowość, wizerunek oraz legendarne solówki! Wsłuchajcie się w te najbardziej znane!

Sto lat!

Paski męskie - idealny i praktyczny dodatek dla eleganckiego mężczyzny

Magda Słomka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.