05.07.2016 11:45

Album Queen najpopularniejszą płytą wszech czasów w Wielkiej Brytanii

Zespół Briana Maya może się od dziś szczycić mianem królowej sprzedaży w Wielkiej Brytanii. Która jego płyta okazała się najpopularniejszym albumem muzycznym Zjednoczonego Królestwa?

Album Queen najpopularniejszą płytą wszech czasów w Wielkiej Brytanii
foto: Album / East News

Official Charts Company, brytyjska instytucja zajmująca się zliczaniem sprzedaży muzyki na nośnikach fizycznych, w formatach cyfrowych, a w ostatnich latach również streamingu, opublikowała zestawienie 60 najlepiej sprzedających się wydawnictw w Wielkiej Brytanii. Pretekstem do jego przedstawienia są 60. urodziny oficjalnej płytowej listy sprzedaży, które przypadną dokładnie 22 lipca 2016 roku.

Nie powinno być wielkim zaskoczeniem, że na szczycie tej prestiżowej listy znalazł się Queen. Jego składanka „Greatest Hits” z 1981 roku rozeszła się w nakładzie przekraczającym aż 6 milionów egzemplarzy. Od zajmującej drugie miejsce płyty Abby dzieli ją prawie milion, przewaga jest więc miażdżąca. Z kolei druga część kompilacji zamknęła pierwszą dziesiątkę z wynikiem 4 milionów sprzedanych krążków.

Brian May zareagował na tę informację z wielką radością:

"

Co za wspaniała wiadomość na rozpoczęcie dnia! Najpopularniejszy album? Cóż, zawsze uważałem nasz zespół za obiecujący, ale to przekracza nasze dziecięce marzenia! Wielkie dzięki! "

Muzyk wystąpił także w krótkim wideo nagranym z tej okazji:

"

To wspaniała, naprawdę niesamowita wiadomość od Official Charts Company! Wynika z niej, że składanka „Greatest Hits” Queen z 1981 roku przekroczyła próg 6 milionów sprzedanych egzemplarzy. To nie do wiary! Dlatego też pragnę podziękować wszystkim, którzy wspierali nas na przestrzeni lat. Mamy nadzieję wciąż być do waszej dyspozycji. "

Grupa pochwaliła się tym osiągnięciem na swoim oficjalnym fanpage'u na Facebooku, gdzie swoje trzy grosze dorzucił również Roger Taylor:

"

To nieprawdopodobne... cudowne... pouczające... dziękuję. Czuję się wspaniale! "

Składanka obejmująca single z lat 1974-1980 doczekała się licznych reedycji, a już jesienią 2016 roku ukaże się kolejna - tym razem na dwóch płytach winylowych. Jednak już pierwsze wydanie mogło pochwalić się kilkoma wersjami, które w zależności od kraju różniły się zarówno okładką, jak i doborem przebojów, które weszły na płytę. Amerykańska edycja również była ogromnym sukcesem, osiągając w Stanach status ośmiokrotnej platyny.

Ogólną sprzedaż „Greatest Hits” szacuje się na ponad 25 milionów egzemplarzy. Z informacji podanych przez brytyjską organizację możemy się również dowiedzieć, że Queen miał w Wielkiej Brytanii aż 25 albumów w pierwszej dziesiątce, z czego 9 dotarło na 1. miejsce. Ogólnie wydawnictwa grupy spędziły w zestawieniu 1418 tygodni, a kompilacja największych przebojów widniała w pierwszej setce aż 729 tygodni.

W zestawieniu najpopularniejszych płyt ostatnich 60 lat w Wielkiej Brytanii znalazły się też m.in. „Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band” The Beatles, „(What’s The Story) Morning Glory” Oasis, „The Dark Side Of The Moon” Pink Floyd oraz „Brothers In Arms” Dire Straits.

Pełną listę 60 pozycji znajdziecie poniżej:

Macie w swojej kolekcji składankę największych przebojów Queen?

Jakub Gańko
Tagi: Rock News Queen