Big Cyc chce miliona zł od TVP na WOŚP za wykorzystanie utworu zespołu bez jego zgody

Maciej Koprowicz
25.07.2018 13:21
Big Cyc chce miliona zł od TVP na WOŚP za wykorzystanie utworu zespołu bez jego zgody Fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/EAST NEWS

Fragment utworu „Jak słodko zostać świrem” wykorzystano w programie satyrycznym TVP Info, „W tyle wizji”. Krzysztof Skiba opublikował oświadczenie, w którym członkowie Big Cyc domagają się od Telewizji Polskiej przeprosin i zadośćuczynienia.

Utwór pochodzący z albumu „Miłość, muzyka, mordobicie” został wykorzystany w wydaniu programu „W tyle wizji” z 23 lipca 2018. Fragment piosenki zilustrował materiał na temat protestów pod Sejmem przeciwko działaniom Prawa i Sprawiedliwości w kwestii sądownictwa w Polsce.

Twórcy programu nawiązali w ten sposób do wypowiedzi marszałka Senatu, Stanisława Karczewskiego (Prawo i Sprawiedliwość), który na spotkaniu z mieszkańcami Gdyni 21 lipca 2018 powiedział, że przed Sejmem stoją barierki, „żeby świry się nie dostawały i nie szkodziły”. Karczewski przeprosił za swoją niefortunną wypowiedź na konferencji prasowej.

Big Cyc żąda od TVP przeprosin i miliona złotych na WOŚP

Muzyków Big Cyca oburzyło wykorzystanie ich piosenki w materiale, który ich zdaniem ośmieszał protestujących. Uznali, że miał on charakter „materiału propagandowego”, służącego polityce partii rządzącej.

Lider grupy, Krzysztof Skiba opublikował na swoim profilu na Facebooku oficjalne oświadczenie, w którym żąda od Telewizji Polskiej przeprosin, a także miliona złotych zadośćuczynienia za straty moralne i wizerunkowe zespołu, który stacja miałaby wpłacić na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Poniżej treść oświadczenia:

Oświadczenie zespołu Big Cyc w związku z bezprawnym wykorzystaniem utworu przez TVP Info.

W dniu 23.07.2018 na antenie TVP Info w programie "W tyle wizji" wykorzystano bez zgody zespołu naszą piosenkę "Jak słodko zostać świrem". Piosenka została użyta jako ilustracja muzyczna do materiału wyśmiewającego uczestników protestów pod Sejmem. Było to nawiązanie do słów marszałka senatu Stanisława Karczewskiego o "świrach pod sejmem". O całym zdarzeniu wykorzystania piosenki poinformowali nas oburzeni fani zespołu. 

Nie ma i nigdy nie będzie zgody na posługiwanie się naszą twórczością w materiałach propagandowych służących polityce Prawa i Sprawiedliwości. Takie bezprawne chwyty telewizji sugerują poparcie artystów dla niszczenia wolnych sądów w Polsce.
Żądamy od TVP przeprosin zespołu na antenie TVP Info w programie "W tyle wizji" i poinformowanie widzów, że piosenka została użyta bez zgody zespołu. 

Żądamy wpłaty miliona złotych na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy tytułem zadośćuczynienia za straty moralne i wizerunkowe jakie poniósł zespół Big Cyc w związku z sugestią poparcia dla polityki PiS. 
W przypadku odmowy spełnienia naszych żądań, będziemy domagać się spełnienia tych warunków na drodze sądowej. 

Zespół Big Cyc

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.