24.02.2017 13:34

King Crimson z 4 perkusistami przygotowuje 1. materiał od 14 lat

Kultowa grupa Roberta Frippa ogłosiła właśnie nowy skład, trasę koncertową po USA i prace nad pierwszym materiałem studyjnym od 14 lat. Kiedy możemy oczekiwać singla?

King Crimson z 4 perkusistami przygotowuje 1. materiał od 14 lat
foto: kadr z wideo

Wydawało się, że King Crimson może być już zamykającym się rozdziałem w historii rocka. W końcu grupa zrobiła dla rozwoju gatunku tyle, że ciężko tu mówić o jednym rozdziale - to bardziej osobny tom tej historii - i nikt nie miałby do niej pretensji, gdyby jednak poświęciła się już tylko koncertowaniu. A jednak.

Robert Fripp ma najwyraźniej kolejne szalone pomysły, dla których aż użyje dawnego szyldu, zamiast powoływać do życia kolejny ProjeKct. Aby je zrealizować, zatrudni nawet... jeszcze jednego perkusistę - zespół będzie ich więc liczył aż czterech: Gavina Harrisona, Jeremy'ego Staceya, Pata Mastelotto oraz właśnie dodanego Billa Rieflina.

Fripp zapowiedział, że stare utwory zostaną dopasowane do nowej konfiguracji King Crimson, która będzie podwójnym kwartetem.

"

King Crimson to pierwszy zespół, do którego Jeremy dołączył na pełen etat. Dołączył do naszej siedmiogłowej bestii podczas europejskiej trasy w 2017 roku, kiedy udało mu się zdobyć niebywałe osiągnięcie, adaptując cały nasz repertuar jednocześnie na perkusję i klawisze. Bill wraca teraz do nas ze swojego urlopu, więc bestia zyskała ósmą głowę. Obaj muzycy są doskonałymi multiinstrumentalistami, tak że King Crimson prawdopodobnie będzie teraz jeszcze głośniejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Tak, jeszcze. "

To nie koniec dobrych informacji dla fanów zespołu. Despotyczny władca dworu Karmazynowego Króla zapowiedział również, że nowy - największy w historii - skład grupy pracuje nad nowym materiałem. Na razie poznamy go jedynie w postaci singla, który ukaże się w kwietniu 2017 roku. Kompozycja zostanie wydana na 12-calowym winylu.

Niestety, na razie ośmiogłowy King Crimson wyruszy jedynie w trasę po Stanach Zjednoczonych, która rozpocznie się 13 czerwca 2017 roku w Seattle i potrwa do 15 lipca 2017. Mamy nadzieję, że następnym krokiem zespołu będzie wizyta na Starym Kontynencie, podczas której Fripp i spółka nie pominą naszego kraju.

Oprócz tego muzyk zdradził, że jego zespół dyskutuje obecnie również nad obecnością na Spotify. Z pewnością wielu miłośników jego muzyki ucieszyłoby się, gdyby mogło wygodnie posłuchać jego pierwszego studyjnego materiału od czasu „The Power to Believe” z 2003 roku w streamingu.

Jakub Gańko
Tagi: Rock News King Crimson