Nie żyje Kora Jackowska. Wokalistka miała 67 lat

Sergiusz Kurczuk
28.07.2018 07:30
Nie żyje Kora Jackowska. Wokalistka miała 67 lat Fot. Maanam/YouTube

Olga Jackowska odeszła w wieku 67 lat. Była wokalistka grupy Maanam od wielu lat zmagała się z nowotworem. 

Według informacji podanej przez portal OKO.press 28 lipca 2018 nad ranem zmarła Olga Jackowska, lepiej znana jako Kora. Wokalistka odeszła w domu w Bliżowie na Roztoczu, otoczona najbliższymi - męża Kamila Sipowicza, dwóch synów i przyjaciół. Od wielu lat walczyła z rakiem. Na razie nie podano oficjalnej przyczyny śmierci artystki. 

Urodziła się w 1951 roku w Krakowie. Miała dość trudne dzieciństwo z powodu trudnej sytuacji materialnej rodziców. Trafiła do domu dziecka, gdzie znajdowała się do II klasy szkoły podstawowej. W końcu zaopiekowało się nią wujostwo z Jabłonowa Pomorskiego, ale szkołę ukończyła w rodzinnym Krakowie. Już jako nastolatka silnie związała się ze środowiskiem artystycznym, głównie hipisami. W tamtym okresie stworzyła swój pseudonim. Po maturze wyszła za mąż za muzyka Marka Jackowskiego. Udzielała się jako flecistka w zespole męża - grupie Osjan. Było to jednak dodatkowe zajęcie. 

W 1975 roku zadebiutowała jako wokalistka w nowym pomyśle muzycznym męża, zespole M-a-M. Pod koniec lat 70. grupa przekształciła się w dobrze znany Maanam i Kora została jego główną wokalistką. Zespół bardzo szybko został jedną z najważniejszych polskich grup rockowych i zespołów muzycznych lat 80. w ogóle. W ciągu 32 lat działalności Maanam wydał 11 albumów studyjnych. W dorobku Maanamu znalazło się wiele hitów, których teksty w większości napisała Kora. Były to między innymi: „Boskie Buenos”, „O! Nie rób tyle hałasu”, „Kocham cię, kochanie moje”, czy „To tylko tango”. Po rozpadzie zespołu rozpoczęła karierę solową. 

W 2014 roku wyznała publicznie, że chorowała na raka. W tym okresie poślubiła też Kamila Sipowicza, z którym żyła w nieformalnym związku 40 lat. Miała dwóch synów - Mateusza Jackowskiego i Szymona Sipowicza. 

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.