08.03.2018 15:09

Słynny brytyjski magazyn muzyczny przestanie się ukazywać w wersji papierowej

To nie są dobre czasy dla prasy muzycznej. Po 66 latach zakończy wydawanie w fizycznej wersji bardzo ważny dla historii muzyki tytuł.

Słynny brytyjski magazyn muzyczny przestanie się ukazywać w wersji papierowej
foto: Facebook/materiały prasowe

„New Musical Express” to najsłynniejszy brytyjski magazyn o tematyce muzycznej. Jego pierwszy numer ukazał się w 1952 roku. Tygodnik od początku cieszył się dużą popularnością wśród fanów muzyki na Wyspach Brytyjskich, a apogeum popularności osiągnął w latach 70. XX wieku, kiedy tygodniowo sprzedawało się 300 tysięcy sztuk. Pismo doczekało się nawet wzmianki w jednym z najważniejszych utworów z tamtych lat, „Anarchy In The UK” Sex Pistols.

„NME” odegrał ważną rolę w popularyzacji wielu gatunków brytyjskiego rocka, szczególnie punka, postpunka, nowej fali, indie i britpopu. Niestety, w XXI wieku rozpoczął się jego kryzys. Z powodu spadającej sprzedaży w 2015 roku tygodnik został przekształcony w bezpłatny magazyn.

Bezpłatny „New Musical Express” cieszył się dużym wzięciem u fanów muzyki, ale w 2018 drukowana wersja magazynu ostatecznie przejdzie do historii. Ostatni papierowy numer „NME” ukaże się 9 marca 2018. Wciąż działać będzie jednak strona internetowa NME.com.

Paul Cheal, dyrektor koncernu Time Inc. UK, którego częścią jest „NME” w oświadczeniu prasowym pisze:

"

Niestety, dotarliśmy do punktu, kiedy darmowy tygodnik drukowany nie jest już opłacalny. Zorientujemy się na przestrzeń cyfrową i tam będziemy pracować i inwestować, by zapewnić mocną przyszłość dla tej słynnej marki. "

Tak wygląda okładka ostatniego numeru:

Czy kupujesz jeszcze drukowaną prasę muzyczną?

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News