13.07.2018 14:44

Taco Hemingway rapuje o Beatlesach, U2, Coldplay i Tabaludze na nowym albumie „Café Belga”

13 lipca 2018 ukazał się drugi solowy album najpopularniejszego obecnie polskiego rapera. W tekstach Fifiego jak zwykle nie brakuje nawiązań do muzyki i filmu.

Taco Hemingway rapuje o Beatlesach, U2, Coldplay i Tabaludze na nowym albumie „Café Belga”
foto: PAWEL SKRABA/REPORTER/EAST NEWS

Bez wcześniejszych medialnych zapowiedzi, Taco Hemingway wypuścił swój kolejny album. „Café Belga” trafia na rynek dokładnie trzy miesiące po poprzednim wydawnictwie artysty, albumie „Soma 0,5 mg”, nagranym w duecie z raperem Quebonafide pod szyldem Taconafide.

Filip Szcześniak, bo tak naprawdę nazywa się 27-letni Taco, zdobył popularność w 2015 roku za sprawą minialbumów „Trójkąt warszawski” i „Umowa o dzieło”. Młody raper zyskał uznanie nie tylko wśród fanów hip-hopu celnymi, życiowymi tekstami. Słowa piosenek Szcześniaka zdradzają wyjątkowy zmysł obserwacyjny autora, a także jego doskonałą znajomość zarówno kultury popularnej, jak i wysokiej.

Specjalnością Taco Hemingwaya są nawiązania do szeroko pojętej popkultury. W jego tekstach znajdziemy aluzje do muzyki popularnej, filmu, literatury, sztuki, a nawet sportu. Nie inaczej jest na „Café Belga”.

Taco Hemingway - „Café Belga”. Nawiązania muzyczne

Fani rocka słuchając nowej płyty z pewnością zwrócą uwagę na wzmianki o kilku popularnych wykonawcach tego gatunku. W kawałku „ZTM” słyszymy na przykład nawiązanie do piosenki Coldplay, „Yellow”:

"

Tyle żółci w tych żółtych busach, wszystko żółte jak Coldplay "

Wcześniej tym samym utworze Taco nawiązuje do afery z rozesłaniem wszystkim użytkownikom iTunes albumu U2 „Songs Of Innocence” w 2014 roku.

"

Nie chcę was na telefonie jak U2 "

W utworze „2031” Taco deklaruje się jako fan artystów z różnych muzycznych epok – współczesnej rapowej grupy Migos oraz The Beatles.

"

Na mych słuchawkach Migosi, kiedyś to prędzej Beatlesi "

Z kolei w piosence „Adieu” znajdujemy nawiązanie do mistrza gitary, Carlosa Santany.

"

Nogi rozchylone, w nocy tańczy kankana

Potem nie zawracaj już gitary, panie Santana "

Za to w kawałku „Modigliani” raper przypomniany zostaje indierockowy wokalista Devendra Banhart, niegdyś muzyczna ikona hipsterów.

"

One by chciały mefedron (standard)

Kiedyś zajawa Devendrą (Banhart)

Teraz to tylko techno (techno) "

Taco Hemingway - „Café Belga”. Nawiązania filmowe

Najbardziej znaczące odniesienia do klasyki filmowej znajdujemy w utworze „Reżyseria: Kubrick”. Jak sam tytuł wskazuje, przeplatany jest aluzjami do dzieł słynnego reżysera Stanleya Kubricka – „2001. Odyseja kosmiczna”, „Lśnienie” i „Mechaniczna pomarańcza”.

"

Moje życie - reżyseria: Kubrick, zwariowałem od tej pracy

Kiedyś byłem w roli głównej, ktoś mnie wyciął przy montażu

Znów mam w bani "Odyseję", znowu sam

W dużej chacie z moją pracą - oto "Lśnienie"

Uśmiech dawno nie widziany jestem na bieżąco z gniewem

Dla spokoju ducha sobie słucham "2001"

Zarzucają chłopcom mechaniczność

Hej, główna scena na Orange'u, patrz jak płynę "

W jednej ze zwrotek „ZTM” Taco Hemingway czyni aluzję do hrabiego Dooku, postaci z filmów „Atak klonów” i „Zemsta Sithów” sagi „Gwiezdne wojny” oraz… Pokemona Mewtwo ze słynnego anime.

"

Ona straciła już głowę jak Dooku

Ona ma uda i głowę jak Mewtwo "

Z kolei w utworze „Modigliani” Taco zdradza zorientowanie nie tylko w historii malarstwa, ale także w uniwersum Harry’ego Pottera.

"

Ona leży nago jestem, Modigliani, Modigliani

Złote włosy i bordowy stanik, jak Gryffindor "

Kawałek „Adieu” zaś przypomina o trzech filmowych i serialowych produkcjach, które doskonale zna każdy, kto dorastał w latach 90. – serialach „McGyver” i „Nieustraszony” i filmie „Toy Story”.

"

A zrobiliśmy coś z niczego, Fifi MacGyver

Za dzieciaka chciałem latać, niby Buzz Lightyear

A teraz jadę nocą, gadam do swej fury, jestem Night Rider "

Najbardziej zaskakujące nawiązanie popkulturowe na „Cafe Belga” to chyba wzmianka w piosence „Abonent jest czasowo niedostępny” o bohaterze słynnego serialu animowanego, który pamięta z pewnością każde dziecko lat 90.

"

Wokół parkietu jak Tabaluga

Mam astmę, czy możesz mi zabrać szluga? "

Warto dodać, że w utworze „4 AM In Girona” zsamplowany jest fragment z filmu Pawła Pawlikowskiego „Zimna wojna” – dialog urzędnika w ambasadzie Polski w Paryżu z bohaterem granym przez Tomasza Kota. Taco cały czas trzyma rękę na pulsie, jeśli chodzi o trendy w popkulturze.

To oczywiście nie wszystkie muzyczne i filmowe nawiązania na nowej płycie Taco Hemingwaya. Album „Café Belga” jest już dostępny, więc warto słuchać i wyłapywać nawiązania samodzielnie.

Taco Hemingway - „Café Belga” - tracklista

 1. „Café Belga”
 2. „ZTM”
 3. „Wszystko na niby”
 4. „Reżyseria: Kubrick”
 5. „2031”
 6. „Fiji”
 7. „Abonent jest czasowo niedostępny”
 8. „Motorola”
 9. „Modigliani”
 10. „Adieu”
 11. „4 AM in Girona”
Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News