23.03.2018 17:45

Winyle i CD sprzedały się lepiej, niż muzyka w wersji cyfrowej w USA w 2017

Coraz więcej osób sięga po fizyczną wersję ulubionych płyt, chociaż streaming nadal ma bardzo silną pozycję na rynku.

Płyty CD
foto: shutterstock.com

Muzyka w wersji cyfrowej sprzedawała się lepiej niż wersje fizyczne od 2012 roku i taka sytuacja utrzymywała się przez 4 lata. Potem pojawił się streaming i w 2016 roku wygenerował więcej pieniędzy w USA niż inne formaty.

Teraz jednak sytuacja muzyki w wersji cyfrowej przedstawia się niezbyt dobrze, bo sprzedaje się gorzej niż CD, winyle i inne fizyczne formy - tak wynika z raportu Recording Industry Association of America (zrzeszenia amerykańskich wydawców muzyki).

CD i winyle sprzedają się lepiej, niż muzyka w cyfrowej wersji

W 2017 w USA fizyczne wersje muzyki przyniosły dochód 1,5 miliardów dolarów, zaś wersje cyfrowe 1,3 milionów - co za tym idzie winyle i płyty CD przewyższyły muzyczne formaty cyfrowe. Streaming dalej rządzi, bowiem stanowi prawie 2/3 dochodów w muzycznym przemyśle w 2017 roku w USA.

Winyle coraz popularniejsze

Już od pewnego czasu można zauważyć renesans czarnych krążków. Jak podał Związek Producentów Audio Video pierwsze półrocze 2017 roku było bardzo dobre dla sprzedaży winyli - Polacy wydali 71 % więcej pieniędzy na winyle w 2017. Natomiast pod koniec 2016 sprzedaż winyli w samej Wielkiej Brytanii po raz 1. w historii przegoniła pliki cyfrowe.

Badacze przepowiedzieli już, że sprzedaż winyli pobije rekord wszech czasów z lat 80. Czarne krążki można kupić nawet w Biedronce za nieduże pieniądze, co na pewno zachęca niejednego melomana, bo jak wiadomo winyle nie są zbyt tanie.

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News