Pogoda
18.04.2016 18:42

Apple zdradziło, jak długo ma działać iPhone

Apple coraz mocniej stawia na ekologię i przyjazność środowisku. W ramach tej tendencji korporacja ujawniła informacje o spodziewanym czasie działania swoich urządzeń.

Apple zdradziło, jak długo ma działać iPhone
foto: materiały prasowe

Długość życia produktów została wyznaczona na podstawie przewidywań poczynionych przez Apple oraz danych napływających od użytkowników poszczególnych modeli. Symulacja producenta zakłada sprawdzanie, ile energii zużywa dany sprzęt i jak wpływa to na komponenty urządzeń.

Analizowane są także scenariusze użytkowania wynikające z danych dostarczanych przez właścicieli sprzętu. Jak podaje Apple, każde z badanych urządzeń ma inną charakterystykę aktywności – co wydaje się być logiczne, biorąc pod uwagę portfolio producenta.

Ile lat ma średnio żyć iPhone? Bazując na wszystkich posiadanych przez siebie danych, Apple spodziewa się, że smartfon będzie okazem zdrowia przez 3 lata od chwili pierwszego uruchomienia. Wynika z tego, że iPhone 5 zakupiony pod koniec 2012 roku jest już w tej chwili żywym trupem.

Najnowszy iPhone SE, zakupiony krótko po relacjonowanej przez nas premierze, może zgodnie z tymi danymi cieszyć swoich właścicieli do 2019 roku. Każdy miesiąc więcej będzie już podarunkiem od losu.

Przewidywania podają oczywiście spodziewany czas życia – wybrane egzemplarze mogą działać zdecydowanie dłużej, ale też część ze znajdujących się u właścicieli smartfonów podda się przed wyznaczonym przez Apple terminem.

Identyczne przewidywania co do czas zachowywania sprawności Apple podaje w przypadku inteligentnych zegarków – większość użytkowników będzie mogła cieszyć się nimi przez 3 lata. Komputery pracujące pod kontrolą OS X oraz urządzenia z tvOS mają według korporacji wytrzymywać o rok dłużej.

Wyliczenia zostały podane na podstronie pytań i odpowiedzi w prezentacji o odpowiedzialności środowiskowej Apple.

Czy trzy lata życia to mało dla smartfona? Z jednej strony, kupując drogi i plasowany na półce z napisem „premium” produkt można się spodziewać, że będzie niezawodny przez dłuższy czas. Z drugiej zaś strony, jeśli telefon kupiony jest razem z abonamentem u operatora komórkowego, najczęściej po dwóch latach prezentowana jest oferta jej przedłużenia wraz z zakupem nowego modelu.

Trzy lata działania iPhone’a to długo czy krótko?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile Apple