Chińczycy z AliExpress znaleźli już sposób na przechytrzenie VAT-u na paczki

Michał Tomaszkiewicz
07.01.2019 14:16
AliExpress|undefined Fot. Marco Verch, CC BY 2.0

Poczta Polska na poważnie wzięła się za przesyłki nadchodzące z Chin - zawartość paczek jest sprawdzana, a na zakupy nakładany podatek VAT (wraz z opłatami za jego nałożenie i pobranie). „Majfriendy” z AliExpress mają już na to niezawodny sposób.

Polskie służby celne przez długi czas przymykały oczy na przesyłki z chińskich sklepów internetowych – w tym z AliExpress – które docierały do adresatów bez konieczności płacenia podatku VAT. Dzięki temu zakupy na portalach z Państwa Środka były bardzo tanie – często za dany produkt trzeba było zapłacić mniej, niż kosztował w Polsce.

Zakupy na AliExpress stały się w końcu tak popularne, że stały się zagrożeniem dla Allegro. Platforma aukcyjna interweniowała u rządzących w imieniu sprzedawców, traktujących chińskie sklepy internetowe jako nieuczciwą konkurencje, która sprzedaje taniej, gdyż nie musi odprowadzać od swojej działalności podatków.

Zobacz także: Nie tylko AliExpress – w sieci aż roi się od alternatyw [LISTA PODOBNYCH STRON]

Pokłosiem interwencji jest uszczelnienie systemu – w Lublinie powstał specjalny Oddział Celno-Pocztowy, którego zadaniem jest nakładanie podatku VAT na sprowadzane z Chin produkty.

Poczta Polska nie robi tego bezinteresownie – adresat przesyłki obciążany jest wysokimi opłatami za przejrzenie zawartości paczki oraz nałożenie i pobranie podatku. Mogą one przewyższać wartość samego produktu, co zgodnie z planem ma zniechęcić internautów do zakupów na AliExpress.

Tyle tylko, że Chińczycy nie zamierzają się tak łatwo poddać i mają już sposób na całkowite ominięcie systemu celnego.

Zakupy z AliExpress bez podatku – jak to działa?

Chińczycy wykorzystują przepisy Unii Europejskiej mówiące o zwolnieniu od podatku przesyłek kierowanych do odbiorców indywidualnych, o ile wartość zawartości nie przekracza 22 euro. Polska, o czym z chęcią przypominało Ministerstwo Finansów, nigdy nie przyjęła tych zapisów jako obowiązujących w naszym kraju.

Są one jednak ważne w większości krajów UE, co postanowili wykorzystać Chińczycy – zamawiane przez Polaków paczki wysyłane są więc do kraju Unii Europejskiej, gdzie nie nakłada się na nie podatków, a po przepakowaniu dostarczane do Polski.

Ponieważ w świetle prawa taka paczka pochodzi z UE, celnicy nie mają żadnego powodu, żeby do niej zaglądać i nakładać podatek.

Inwestycja w Odział Celno-Pocztowy może więc okazać się niewypałem – do Polski wciąż będą trafiać nieopodatkowane przesyłki z Chin, a miłośnicy zakupów na AliExpress nie przerzucą się na Allegro.

 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.