Gry NBA 2K z pirackimi tatuażami?

Michał Tomaszkiewicz
04.02.2016 10:24
Gry NBA 2K z pirackimi tatuażami? Fot. materiały prasowe

Take-Two Interactive, twórca serii NBA 2K, został pozwany za naruszenie praw autorskich przez pokazanie w grach tatuaży graczy.

Propozycja ugody, złożona przez autora tatuaży, studio Solid Oak Sketches, opiewała na 1,14 mln dolarów. Take-Two Interactive nie zdecydowało się na podpisanie umowy licencyjnej na taką kwotę, sprawa trafiła więc do sądu.

Tytuły wchodzące w skład serii gier sportowych NBA wydawane są co roku. Take-Two stara się za każdym razem wsprowadzać poprawki, między innymi w kwestiach wizualnych. Dbając o odpowiednie odwzorowanie postaci gwiazd, studio zdecydowało się na pokazywanie ich tatuaży.

Według umowy zawartej przez graczy NBA z Solid Oak, podmiot używający ich wizerunku do celów promocyjnych i reklamowych powinien otrzymać od studia pozwolenie na wykorzystanie wzorów tatuaży. Studio utrzymuje, że Take-Two wiedziało o tym wymogu, ale zdecydowało się go zignorować. W odsłonie z 2014 roku zdjęcie gracza z tatuażami znalazło się na okładce gry.

Pozew w sprawie gier NBA 2K toczy się o ogromną stawkę: tatuażyści domagają się 150 tysięcy dolarów za każde naruszenie praw autorskich. Sportowe tytuły Take-Two Interactive sprzedały się w milionach egzemplarzy, może więc być mowa o miliardach dolarów odszkodowania.

Sporządzona przez Solid Oak Sketches lista wykorzytanych w grach tatuaży nie wygląda szczególnie imponująco, szczególnie gdy weźmie się pod uwagę, że studio kwestionuje nawet użycie… napisu i kodu pocztowego.

  • LeBron James: portret dziecka, napis „Hold My Own”, kod „330”, zwój z napisem
  • Kobe Bryant: korona z motylami
  • Kenyon Martin: czarodziej
  • DeAndre Jordan: zwój z napisem
  • Eric Bledsoe: piłka do koszykówki, zwój z napisem

To nie pierwszy raz, gdy dochodzi w USA do sporu na temat praw autorskich do wizerunku wykonanego tatuażu. Do tej pory jednak wszystkie takie sprawy kończyły się podpisaniem ugody; o zasadności roszczeń nie decydował jeszcze sąd.

THQ zapłaciło autorowi tatuażu jednego z zawodników UFC 22,5 tysiąca dolarów; żądanie opiewało na 4,1 mln dolarów. Z podobną sytuacją zmagało się Electronics Arts, twórca gier sportowych o lidze NFL. O zapłatę za użycie wzoru tatuażu w drugiej części filmu Kac Vegas wystąpił Mike Tyson.

Kto ma prawa do Waszych tatuaży?

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.