Ile płacimy za ładowanie smartfona przez rok?

Michał Tomaszkiewicz
06.09.2016 09:33
Ile płacimy za ładowanie smartfona przez rok? Fot. Mk2010, CC BY-SA 4.0

Smartfon podłączany jest do ładowarki praktycznie każdej nocy – niewielu z nas jednak zastanawiało się, ile tak naprawdę kosztuje uzupełnianie energii w akumulatorach przez okrągły rok. Stawiacie na grosze czy setki złotych? Wynik Was zadziwi.

W celu obliczenia kosztów ładowania przyjmujemy, że przyjrzymy się ładowaniu od 0 do 100% akumulatora o pojemności 3000 mAh. Nie będą to jednak rozważania jedynie teoretycznie – ładowarkę (która także zużywa energię, ale o tym w dalszej części) z podłączonym telefonem wkładamy do miernika, a ten umieszczamy w gniazdku.

Pomiar zużycia energii obejmuje 8 godzin, w czasie których telefon najpierw jest ładowany, a potem po prostu podłączony do prądu. Pomiar został powtórzony kilka razy, a następnie uśredniony.

Wynik? Całonocny seans uzupełniania energii pochłaniał średnio 19,2 Wh. Wystarczy teraz pomnożyć tę wartość przez 365, żeby uzyskać całkowity roczny koszt ładowania smartfona.

7 kWh – tyle energii pochłania średnio ładowanie smartfona przez rok – to według stawek u różnych operatorów energetycznych (przy uwzględnieniu wszystkich opłat i podatków) w Polsce w 2016 roku od 3,71 do 4,48 zł. Kto czuje się zaskoczony?

Do obliczonej kwoty należy jeszcze dodać koszt funkcjonowania samej ładowarki, która zazwyczaj pozostaje podłączona do prądu 24 godziny na dobę.

Używając tej samej metody – miernika podłączonego między ładowarką i źródeł prądu – udało się ustalić, że to urządzenie pozostawione same sobie konsumuje w ciągu roku 1,5 kWh – a więc od 79,5 do 96 groszy.

1/3 czasu rocznego zużycia energii przez ładowarkę uwzględniliśmy już w wyliczeniu kosztu uzupełniania energii w smartfonie – w „czasie wolnym” sprzęt zużywa w ciągu roku energię za 53 do 64 groszy.

Całkowity koszt utrzymania naładowanej baterii w smartfonie, uwzględniający także nieekologiczne trzymanie ładowarki podłączonej do gniazdka, to 4,24 do 5,12 zł za rok.

Jeśli używacie banku energii – niezbędnego na przykład podczas grania w Ingress lub Pokemon GO – to (przyjmujemy pesymistyczną wersje, z płaceniem 64 groszy za 1 kWh) koszt jego codziennego ładowania obliczycie pamiętając, że roczne ładowania 1000 mAh kosztuje 1,5 zł, a do otrzymanego wyniku należy dodać 64 groszy za trzymaną w gniazdku ładowarkę. Ktoś chętny do wyliczenia ile przyjdzie zapłacić za roczne użytkowanie powerbanku zdolnego do zasilenia całej lodówki?

A jaki wynik Wy typowaliście?

Powerbank, czyli praktyczny dodatek

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.