Pogoda
22.04.2016 09:42

Kierowcy dzięki luce prawnej unikają utraty prawa jazdy

Batem na piratów drogowych miały być przepisy wprowadzone 18 marca 2015 roku, pozwalające na odbieranie prawa jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h. Jednak kierowcy i na to mają sposób...

Kierowcy dzięki luce prawnej unikają utraty prawa jazdy
foto: Pawel Skraba / East News

Podczas kontroli policyjnej wystarczy, że delikwent postanowi nie okazać dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdu i w ten sposób uniemożliwia on jego odebranie. Jedyne z czym trzeba się liczyć, to z dodatkowym mandatem w wysokości 50 zł właśnie z tytułu braku dokumentu. Ponadto wciąż może dostać do 500 zł kary za przekroczenie prędkości oraz 10 punktów karnych.

Wszystkiemu winny jest przepis, który wymaga fizycznego zatrzymania prawa jazdy na drodze. Początkowo miał obowiązywać do 3 stycznia, jednak w związku z nowelizacją z grudnia 2015 roku, będzie mieć moc prawną do 31 grudnia 2016 roku – poinformowała „Rzeczpospolita”.

32 tysiące osób nie skorzystało z tej luki przez co na mocy wprowadzonego 18 marca 2015 roku prawa zostały im odebrane prawa jazdy. Jednak warto zaznaczyć, że wbrew pozorom wszystkie te osoby w momencie utracenia fizycznego dokumentu nie straciły uprawnień do kierowania pojazdem. 

Okazuje się bowiem, że funkcjonariusze nie mają podstaw prawnych do zawieszenia uprawnień, nawet w momencie fizycznego odebrania dokumentu. Potrzebna jest decyzja starosty. Zatem nawet po utracie prawa jazdy wciąż możemy poruszać się pojazdami po drogach publicznych, a jedyne czym ryzykujemy w razie rutynowej kontroli, to nałożeniem mandatu karnego w wysokości 50 zł za brak dokumentu.

Żeby było ciekawej, nawet jeśli starosta wyda decyzję o zawieszeniu naszych uprawnień, mamy wciąż możliwość odwołania się od tego orzeczenia do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

I nie ma co się dziwić, że kierowcy próbują na wszelkie możliwe sposoby unikać zatrzymania dokumentów uprawniających do poruszania się po drogach pojazdem mechanicznym. W końcu wiele osób jest zatrudnionych właśnie przez wzgląd na posiadane prawo jazdy. 

A Wy co sądzicie o obowiązujących przepisach?

Tagi: News