TOP 10 największych wyzwań Top Gear

19.04.2016 10:22
TOP 10 największych wyzwań Top Gear Fot. kadr z wideo

Brytyjczycy zasłynęli nie tylko nietuzinkowym poczuciem humoru, ale także podejmowaniem różnorodnych – nawet tych najbardziej dziwnych – wyzwań.

Testy pojazdów to tylko jedna z wielu rzeczy, którymi trójka prezenterów – Jeremy Clarkson, Richard Hammond i James May – się zajmowała. Podjęli się oni sporej liczby wyścigów np. z snowboardzistami, jachtami, lokomotywami, łodziami, spadochroniarzami i innymi. Grali w samochodową piłkę nożną, uciekali przed działem helikoptera, ścigali się supersamochami z komunikacją publiczną, kupowali używane auta, a także budowali własne „cztery kółka”. Poznajcie najlepsze wyzwania, którym stawili czoło na przestrzeni 13 lat.

10. Bugatti Veyron vs Cessna 182

Po raz kolejny zostało podjęte wyzwanie, mające na celu wykazanie tego, co jest szybsze – czy samochód, czy transport publiczny. Tym razem w wyścigu przez Europę Clarkson wsiadł w 1000-konnego Bugatti Veyrona, z kolei Richard Hammond i James May wskoczyli w Cessnę 182 pożyczoną od West London Aero Club. Za sterami zasiadł „Kapitan Snuja”.

9. Wybudowanie amfibii

Prezenterzy dostali za zadanie wybudowanie samochodu amfibii, którym wpierw dojadą do zbiornika wodnego, następnie pokonają 2-milowy dystans na wodzie. Hammond za bazę wyjściową dla swojego pojazdu wybrał Volkswagena Type 2, podczas gdy Jeremy Clarkson zmodyfikował pick-upa Toyotę Hilux, a James May Triumpha Heralda. 

8. Nakręcenie filmowej sceny wyścigu

Clarkson i Hammond zostali poproszeni o nakręcenie sceny pościgu na potrzeby tworzonego na nowo filmu „Sweeney” z Ray’em Winstonem. Podczas gdy Clarkson skupił się na dynamicznych ujęciach i synchronizacji czasowej, Hammond zdecydował się na wprowadzenie surrealistycznych efektów specjalnych. Na potrzeby filmu wykorzystali takie auta jak Forda Focusa imitującego ST i Jaguara XF. Właśnie wtedy Clarkson wypowiedział słynną kwestię – parodiując Borata – „turn off the traction control” („wyłącz kontrolę trakcji”).

7. Bliski Wschód

Trójka prezenterów dostała po 3 500 funtów na zakup 2-drzwiowego kabrioletu. Mieli oni za zadanie odnaleźć miejsce narodzin Jezusa. Jeremy kupił Mazdę MX-5 z 2000 roku, James zdecydował się na BMW Z3 nieco oszukując i wydając 3966 funtów, a Hammond nabył Fiata Barchettę. Punktem startowym był Irak, przy czym żaden z dziennikarzy nie wiedział gdzie lądują. Dostali jedynie kamizelki kuloodporne i hełmy. Podczas całej podróży towarzyszył im co najmniej jeden uzbrojony ochroniarz.

6. USA

Jeremy, James i Richard mieli za zadanie sprawdzić czy łatwiej jest kupić samochód na okres wakacji, czy też wypożyczyć. Dostali po 1000 dolarów i zdecydowali się na zakup adekwatnie – Chevroleta Camaro, Cadillaca Brougham i Dodge’a Rama. Podczas podróży musieli podjąć się szeregu różnych zadań, przy czym wszystkie samochody wzięły udział w wyścigu na torze. Auta prowadził gruby kuzyn Stiga. Jednak najgroźniej się zrobiło, kiedy mieli napisać slogany na autach konkurentów, tak aby ci zostali postrzeleni lub aresztowany podczas podróży przez Alabamę. Kulminacyjny punkt miał miejsce na stacji benzynowej...

5. Źródło Nilu

Za kwotę do 1500 funtów Clarkson, Hammond i May mieli kupić używane auto w Wielkiej Brytanii, a następnie udać się do Afryki w celu odnalezienia źródła Nilu. Jeremy kupił BMW 528i, Richard Subaru Imprezę WRX, a James – Volvo 850 R. Autem zapasowym był Ford Scoprio, którego ta trójka się wręcz panicznie brzydziła. Punkt startowy wyznaczono w Ugandzie. Po nocy w karygodnie złych warunkach hotelowych, prezenterzy Top Gear zdecydowali się na przekształcenie samochodów w taki sposób, by mogli w nich wygodnie spać.

4. Czteromiejscowe kabriolety

Wszyscy bohaterzy programu Top Gear zdecydowali się na zakup takiego samego modelu, czyli BMW 325i w odmianie kabriolet. Hammond wydał 1600 funtów za egzemplarz, którego licznik wskazywał na przebieg 94 381 mil, Clarkson zainkasował 1950 funtów w auto z przebiegiem 137 488 mil, a May – 1900 funtów za jedyny w tym zestawieniu samochód nietknięty modyfikacjami. Jeremy, Richard i James zbuntowali się, odrzucając postawione im wyzwania i wyznaczyli sobie własne zadania.

3. Stworzenie reklamy samochodowej

Jak ciężkie może być stworzone reklamy samochodowej – na to pytanie postanowili odpowiedzieć prezenterzy Top Gear, którzy wzięli się za promocję Volkswagena Scirocco. Stworzyli oni serię reklam, przy czym jedna z nich zapadła na długo w pamięci dużej rzeszy. Wszystko przez kontrowersyjność. Prezenterzy nawiązali do II wojny światowej, podsumowując możliwości tego Volkswagena tekstem – „Berlin to Warsaw in one tank”, co można odczytywać dwuznacznie. Chodzi o to, że samochodem można na jednym baku pokonać taki dystans. Jednak angielskie słowo tank jest wieloznaczne i oznacza także… czołg.

2. Koło podbiegunowe

Clarkson i May stawili czoła Hammondowi w specjalnym wyzwaniu na kole podbiegunowym, czyli jednym z najcięższych znanych ludzkości terenów na świecie. Temperatury sięgają tam do -65 stopni Celsjusza. Jeremy i James wyruszyli w podróż specjalnie przygotowaną Toyotą Hilux, z kolei James poruszał się przy pomocy nie koni mechanicznych, tylko przy wykorzystaniu siły psów zaprzęgowych, którymi „dyrygował” Matty McNair.

1. Stworzenie pociągu

Skoro poruszanie się pociągami jest takie drogie, to czemu tego nie wykorzystać i nie stworzyć tańszych pojazdów, podróż którymi naturalnie kosztowałaby mniej? Na początku trójka prezenterów wspólnie postanowiła podjąć się trudów tego zadania – ich bazą wyjściową był Jaguar XJ-S Convertible. Jednak przez napotkane problemy z trakcją, Clarkson pokłócił się z May’em i Hammondem, twierdząc że koncepcja pociągu stawiającego na szybkość, a nie możliwość przewiezienia jak największej liczby ludzi, jest lepsza.

A Waszym zdaniem, które ich wyzwania były najlepsze lub najbardziej wymagające?

Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.