Wiedźmin dostanie skwer po Lechu Kaczyńskim z okazji 70. urodzin Andrzeja Sapkowskiego

Sergiusz Kurczuk
21.06.2018 15:53
 Skwer Lecha Kaczyńskiego i Wiedźmin|undefined Fot. Michal Wojciechowski/REPORTER/East News/ materiały prasowe

Już niedługo Geralt z Rivii otrzyma własny skwer w centrum Łodzi. Radni miasta postanowili w ten sposób uhonorować Andrzeja Sapkowskiego, który skończył 70 lat. 

Wiedźmin to jedna z postaci polskiej popkultury, która stała się produktem eksportowym. Dzięki postaci stworzonej przez Andrzeja Sapkowskiego w latach 80. XX wieku Polska jest rozpoznawalna w najdalszych zakątkach świata. Nie tylko za sprawą serii książek, które wyszły spod ręki pisarza, ale również 3 gier komputerowych podbijających światowy rynek. Radni Łodzi postanowili uhonorować słynnego mieszkańca, poświęcając część skweru w centrum miasta Geraltowi z Rivii. 

Wiedźmin dostanie skwer w centrum Łodzi

Andrzej Sapkowski urodził się 21 czerwca 1948 roku w Łodzi. Mieszka tam do tej pory. Jak donosi portal Express Ilustrowany, już niedługo wszyscy fani „Wiedźmina” będą mogli spotkać się na skwerze imienia Geralta. Przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Kacprzak wraz z władzami Łodzi przygotował projekt uchwały przeznaczenia fragmentu placu Komuny Paryskiej słynnemu pogromcy potworów. W 2014 roku w tym samym miejscu był skwer im. prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego

Skwer im. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Fot. foto: Mikolaj Zacharow/REPORTER/East News

Wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski skomentował pomysł w rozmowie z Expressem Ilustrowanym. 

Dzisiaj są 70 urodziny człowieka, który dla Łodzi jest postacią ważną. Andrzej Sapkowski 10 lat temu otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Łodzi. Jest najczęściej wydawanym polskim pisarzem po Lemie. Postać wiedźmina, którą stworzył, jest już ikoną popkultury. Doczekał się wielu wydań powieści, serialu, filmu i trzech gier komputerowych Możemy być dumni, że jest łodzianinem, który tu się urodził i tu mieszka.

O zgodę na formę uczczenia dorobku Sapkowskiego zapytano samego pisarza. Autor sagi o Geralcie zgodził się na pomysł Rady Miejskiej. 4 lipca 2018 roku uchwała stworzona przez Kacprzaka ma zostać przyjęta przez magistrat. Uroczyste odsłonięcie tabliczki z imieniem Geralta będzie miało miejsce w sierpniu 2018 roku. Na uroczystości będzie obecny również Sapkowski. 

To kolejny sukces postaci, która cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Serwis Netflix pracuje obecnie nad serialem na podstawie książkowego „Wiedźmina”. Na razie powstaje scenariusz do produkcji. Fani postaci mają już jednak swoje typy, jeśli chodzi o aktorów, którzy mieliby się wcielić w głównych bohaterów serialu. Na razie nie wiadomo, kiedy „Wiedźmin” zadebiutuje na Netfliksie. 

 

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.