29.11.2018 13:26

Instagram: Sztuczna inteligencja opisze zdjęcia osobom z problemami ze wzrokiem

Platforma wprowadza ułatwienia dla osób z problemami ze wzrokiem. W środę 28 listopada 2018 roku firma potwierdziła, że niedługo w jej aplikacji pojawią się nowe funkcje przyjazne niepełnosprawnym. 

Instagram: Sztuczna inteligencja opisze zdjęcia osobom z problemami ze wzrokiem
foto: shutterstock.com

Instagram napisał na swojej oficjalnej stronie oświadczenie, w którym zapowiedział nowe funkcje w swojej aplikacji. Jedną z nich jest implementacja sztucznej inteligencji. Ma ona pomóc osobom z problemami ze wzrokiem w przeglądaniu zdjęć w aplikacji przez opisywanie ich użytkownikowi. Opisy materiałów będą mogli wprowadzać również użytkownicy, którzy udostępnili zdjęcie. 

Wszystkie opcje będą dostępne z poziomu ustawień. Jedna z nich pozwoli użytkownikom na automatyczne czytanie opisów zdjęć dodanych przez użytkowników. Jeżeli ten nie zostanie podany, to sztuczna inteligencja automatycznie zacznie opisywać foto dzięki technologi rozpoznawania obiektów. Opisy tekstowe nie będą widoczne na pierwszy rzut oka. Aby je zobaczyć trzeba będzie przejść do "zaawansowanych ustawień" zdjęcia. 

Nowe funkcje na Instagramie

Instagram zaprezentował również przykładowe zrzuty ekranów, które przedstawiają w jaki sposób będzie działo dodawanie "alternatywnego tekstu" przez użytkowników. Widzimy zakładkę "zaawansowanych ustawień" i funkcje opisu zdjęcia. Wydaje się zatem, że wyciągnięcie pomocnej dłoni do osób z problemami ze wzrokiem będzie wręcz dziecinnie proste:

4UP-EN

Oczywiście aplikacja nie jest pierwszym medium społecznościowym, które korzysta z ułatwień dla osób niepełnosprawnych - alternatywny tekst i opisywanie zdjęć funkcjonuje na Facebooku już od kilku dobrych lat. Użytkowanie Instagrama przez osoby z problemami ze wzrokiem nie jest niemożliwe. Na kanale Lauren&Sheba pojawiło się wideo, w którym niewidoma kobieta zaprezentowała w jaki sposób korzysta z aplikacji:

Funkcje dodawania alternatywnych opisów zdjęć jest już dostępna. Deskrypcje przygotowywane przez sztuczną inteligencję pojawią się na Instagramie w przeciągu kilka tygodni. Firma nie podała konkretnej daty. 

Kamil Kacperski
Tagi: Duperele