08.06.2018 13:59

Ministerstwo Cyfryzacji szykuje nam „Narodowy Login” do internetu

Rząd przedstawił projekt ustawy o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej – pojawia się w niej pomysł, żeby za pomocą jednego loginu i hasła dawać Polakom dostęp do wszystkich serwisów – zarówno tych administracyjnych, jak i prowadzonych przez przedsiębiorstwa.

okno logowania do świata
foto: materiały prasowe

Projekt ma być najwyraźniej rozwinięciem Profilu Zaufanego, znanego także pod nazwą eGo – bezpiecznego sposobu na logowanie się do rządowych serwisów i korzystania z usług e-administracji bez konieczności wychodzenia w domu i stania w kolejkach.

Potwierdzają to słowa minister cyfryzacji, Marka Zagórskiego:

"

Celem projektowanej ustawy o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej jest zapewnienie Polakom dostępu do usług i portali publicznych za pomocą jednego loginu i hasła. "

Na tym jednak plany resortu, a więc i rządu, nie kończą się – ambicją ministerstwa jest przekonanie do stosowania „Narodowego Loginu” także banków i sklepów internetowych. W dalszej przyszłości można także spodziewać się chęci integracji polskiego systemu uwierzytelniającego z usługami świadczonymi w naszym kraju przez internetowych gigantów – na przykład przez Facebooka czy Google.

Powstaje „Narodowy Login” do wszystkich stron internetowych

Na opracowanie rozwiązania przyznano już konkretne środki – budowa „Narodowego Loginu” ma kosztować 5 mln złotych, jego utrzymanie zaś (infrastruktura, usługi, koszta zatrudniania pracowników) szacowana jest na 8 mln złotych rocznie. Jeśli wszystko pójdzie z planem i projekt nie będzie trapiony przez opóźnienia, jego wdrożenia można spodziewać się w 2020 roku.

Stworzenie możliwości załatwiania spraw urzędowych przez internet była priorytetem resortu cyfryzacji, gdy jej szefem była Anna Streżyńska. Minister wprowadziła między innymi współpracę z bankami w zakładaniu Profilu Zaufanego, niezbędnego do potwierdzenia tożsamości w kontaktach z e-administracją – PZ można dzięki temu założyć korzystając z internetowych serwisów transakcyjnych.

Bliska ziszczenia jest także inna wizja Streżyńskiej – dowód osobisty jako aplikacja na smartfona. Obecny minister cyfryzacji zapowiedział, że resort chce opracować „publiczną aplikację mobilną”, która ma być „portfelem” na elektroniczne wersje dokumentów – dowodów osobistych, praw jazdy, legitymacji czy dowodów rejestracyjnych.

Co myślicie o „Narodowym Loginie”?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet