TOP 15 najlepszych polskich filmów wojennych. Wśród nich "Kurier" i "Pianista"

12.03.2019
Aktualizacja: 22.01.2020 12:25
Kadr z filmu Fot. Kadr z filmu "Katyń", EAST NEWS

W historii polskiej kinematografii powstało wiele filmów osadzonych w wojennej rzeczywistości. Przedstawiamy listę 15 najlepszych polskich filmów wojennych.

Nasz kraj posiada niezwykle ciekawą i pełną tragizmu historię, nic zatem dziwnego, że polscy filmowcy bardzo często sięgają po tematykę wojenną. Z okazji premiery filmu Władysława Pasikowskiego pod tytułem "Kurier", sporządziliśmy dla was listę najlepszych polskich filmów wojennych.

Najlepsze polskie filmy wojenne

Choć historia polskiej kinematografii obfituje w cały zastęp filmów wojennych, my wybraliśmy dla was 15 tytułów, które uznaliśmy za najlepsze. Oto lista najlepszych polskich filmów wojennych.

Przeczytaj także

1. "Pianista" (2002), reż. Roman Polański

Zdecydowanie najpopularniejsze dzieło Romana Polańskiego, uznawane często za najlepszy film wojenny jaki kiedykolwiek powstał. Jest to koprodukcja polsko-francusko-niemieco-brytyjska opowiadająca historię Władysława Szpilmana. Był on wybitnym polskim pianistą żydowskiego pochodzenia, który przeżył warszawskie getto, a potem ukrywał się w ruinach zniszczonej powstaniem stolicy. Film zdobył trzy Oscary, w kategoriach Najlepszy scenariusz adaptowany, Najlepszy reżyser oraz Najlepszy aktor pierwszoplanowy (Adrien Brody).

2. "Kurier" (2019), reż. Władysław Pasikowski

Najnowszy film Władysława Pasikowskiego ("Pitbull. Ostatni pies", "Pokłosie"), którego premiera odbędzie się 15 marca 2019 roku. Produkcja zapowiada jest jako sensacyjne kino historyczne z elementami szpiegowskimi. Film inspirowany jest prawdziwymi wydarzeniami, historią Jana Nowaka-Jeziorańskiego, który podczas II Wojny Światowej funkcjonował jako kurier Armii Krajowej i brał udział w Powstaniu Warszawskim. Jeziorański wywiózł z okupowanej Warszawy między innymi mikrofilmy dokumentujące Powstanie Warszawskie oraz jako kurier spotkał się nawet z samym Winstonem Churchillem. Po dziś dzień uznawany jest za jedną z najważniejszych osób II Wojny Światowej, w związku z czym uzyskał wiele odznaczeń, w tym Order Orła Białego i Krzyż Srebrnego Orderu Virtuti Militari. Współproducentem filmu "Kurier" jest Muzeum Powstania Warszawskiego.

Zobacz też: >> Krzysztof Zalewski nagrał nowy utwór do filmu "Kurier" <<

3. "Katyń" (2007), reż. Andrzej Wajda

"Katyń" to film, który przeszedł do historii polskiej kinematografii jeszcze na długo przez swoją premierą. Wszystko rzecz jasna z uwagi na podejmowaną tematykę. Zbrodnia katyńska po dziś dzień budzi wiele kontrowersji, a Sowieci przez wiele lat wypierali się winy za mord na polskich jeńcach wojennych. Produkcja była również niezwykle ważna dla samego reżysera, Andrzeja Wajdy, z uwagi na kwestie osobiste – ojciec Wajdy został rozstrzelany przez Sowietów w 1940 roku, a jego matka do końca życia nie potrafiła uwierzyć w śmierć męża i czekała na jego powrót. I o tym właśnie jest film "Katyń". O bestialskim mordzie sowieckich żołnierzy na polskiej inteligencji i oficerach, oraz o kobietach – żonach, matkach, siostrach i córkach – które latami czekały na ich powrót.

Zobacz też: >> "Katyń - Ostatni świadek": polsko-brytyjskim film o zbrodni katyńskiej <<

4. "Wołyń" (2016), reż. Wojciech Smarzowski

Obok "Kleru" to jeden z najgłośniejszych filmów Wojciecha Smarzowskiego. Akcja filmu rozpoczyna się wiosną 1939 roku w ukraińskiej wiosce zamieszkiwanej przez Ukraińców, Polaków i Żydów. Wszyscy żyją we względnej zgodzie, do czasu wybuchu II Wojny Światowej. Wtedy, realia wioski zmienia najpierw sowiecka okupacja, a następnie atak III Rzeszy na Związek Radziecki. Główną bohaterką filmu jest Zosia, która w chwili rozpoczęcia akcji ma zaledwie 17 lat. Śledząc jej tragiczne losy jesteśmy świadkami okrutnej wojennej rzeczywistości, a wreszcie ludzkiego zezwierzęcenia, które przejawiło się w postaci rzezi wołyńskiej. Film Smarzowskiego jest niezwykle dobitnym, brutalnym, naturalistycznym i bezlitosnym obrazem. "Wołyń" to film wyłącznie dla ludzi o mocnych nerwach.

Zobacz też: >> Ambasador Ukrainy przeciwko filmowi "Wołyń" w czeskiej telewizji <<

5. "Dzieci Ireny Sendlerowej" (2009), reż. John Kent Harrison

Film wojenny koprodukcji polsko-amerykańskiej, będący ekranizacją powieści Anny Mieszkowskiej. Opowiada historię Ireny Sandler, kobiety która w trakcie II Wojny Światowej należała do polskiego podziemia i trafiła do aresztu za przemycanie około 2.5 tysiąca dzieci z warszawskiego getta. Film został doceniony za granicą, a w obsadzie znalazły się między innymi Anna Paquin ("Czysta Krew", seria "X-Men") oraz Danuta Stenka ("Nigdy w życiu!", "Katyń").

6. "W Ciemności" (2011), reż. Agnieszka Holland

Polski film wojenny nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny. Przedstawia on historię Polaka ze Lwowa, imieniem Leopold Socha (w tej roli Robert Więckiewicz), który podczas II Wojny Światowej, przez ponad rok ukrywał grupę uciekinierów z getta. Początkowo robił to dla pieniędzy, potem jednak nawiązał tak silną więź z uciekinierami, że to co początkowo było jedynie okazją do zarobku, zamieniło się w heroiczną walkę o ludzkie życie.

Zobacz też: >> Polskie filmy nominowane do Oscara, które nie zdobyły statuetki <<

7. "Pokolenie" (1954), reż. Andrzej Wajda

Jeden z pierwszych filmów w dorobku Andrzeja Wajdy. Ten polski film wojenny opowiada o losach Stacha, młodego złodziejaszka, który z uwagi na brak wykształcenia zatrudnia się w warsztacie stolarskim. Przez kolegę z pracy poznaje Danutę, piękną komunistkę, w której z miejsca się zakochuje. Wspólnie walczą z okupantem, a podczas powstania w getcie warszawskim dostają rozkaz przejęcia grupy Żydów.

8. "Powstanie Warszawskie" (2014), reż. Jan Komasa

Jest to twór o tyle ciekawy, że jest pierwszym w historii filmem wojennym non-fiction, czyli filmem fabularnym w całości zmontowanym z materiałów dokumentalnych. Traktuje on o historii Powstania Warszawskiego poprzez opowiadanie losów dwóch młodych reporterów, którzy byli świadkami wydarzeń w stolicy w 1944 roku.

9. "Generał Nil" (2009), reż. Ryszard Bugajski

Polski film wojenny, przedstawiający historię człowieka, którego Niemcy bali się jak ognia. Generał August Emil Fieldorf, pseudonim "Nil", który będąc dowódcą Dywersji AK, kierował najważniejszymi akcjami w okupowanej przez nazistów Warszawie. Film ukazuje również sceny słynnej akcji AK, w której zlikwidowano Franza Kutscherę, dowódcę SS.

Zobacz też: >> 10 najbardziej patriotycznych polskich filmów <<

10. "Europa Europa" (1990), reż. Agnieszka Holland

Historia chłopca pochodzącego z żydowskiej rodziny, imieniem Perel, który w wyniku faszystowskich prześladowań, zmuszony jest  do ucieczki z rodzimej Saksonii. Wraz z rodziną dociera do Polski. Gdy ta zostaje zajęta przez nazistów, po długim okresie tułaczki chłopiec trafia w ręce Niemców. Ci z jakiegoś powodu biorą go za wzorowego Aryjczyka. Perel, ukrywając prawdę w celu przeżycia, mimowolnie staje się niemieckim bohaterem wojennym, głoszącym nazistowskie hasła propagandowe. Za zasługi wysłany zostaje do elitarnej szkoły Hitler-Jugend (pol. Młodzież Hitlera).

11. "Kanał" (1956), reż. Andrzej Wajda

Kolejny polski film wojenny traktujący o Powstaniu Warszawskim. Przedstawia on ostatnie godziny życia żołnierzy AK, którzy pod koniec Powstania, po nieudolnej próbie przebicia się przez stanowiska niemieckich oddziałów, dostali polecenie przedostania się z Mokotowa do Śródmieścia. Jednak jedyną drogą do wciąż walczącej dzielnicy były kanały.

12. "Kamienie na szaniec" (2014), reż. Robert Gliński

Ekranizacja książki, którą znają wszyscy, gdyż należy do kanonu lektur szkolnych. "Kamienie na szaniec" to historia trzech przyjaciół – Alka, Zośki i Rudego. Ambitni maturzyści i harcerze, z wielkimi planami na przyszłość, których życie zostaje złamane wydarzeniami z września 1939 roku. Młodzi zamiast bezdusznego przetrwania za wszelką cenę postanawiają zaryzykować wszystko w walce o wolną Ojczyznę. Jest to wzruszająca historia o sile przyjaźni, poświęcenia i honoru.

13. "Miasto 44" (2014), reż. Jan Komasa

Kolejny polski film wojenny, skupiający się głównie na nastoletnich bohaterach, którym przyszło dorastać w czasach nazistowskiej okupacji. Tym razem jest to jednak historia nie o przyjaźni, a o młodzieńczej, pierwszej miłości dwojga nastolatków, którzy walczą o życie w trakcie Powstania Warszawskiego.

14. "Dywizjon 303. Historia prawdziwa" (2018), reż. Denis Delić

Film inspirowany powieścią Arkadego Fiedlera o tym samym tytule. Opowiada historię polskich lotników, którzy stali się istną legendą w trakcie II Wojny Światowej, tworząc elitarną jednostkę Dywizjon 303, w ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii. Początkowo wyśmiewani i lekceważeni przez Brytyjczyków, wykazali się ponadprzeciętnymi zdolnościami i heroizmem.

Zobacz też: >> "Dywizjon 303." i "303. Bitwa o Anglie" to nie ten sam film! <<

15. "Jak rozpętałem II Wojnę Światową" (1969), reż. Tadeusz Chmielewski

Na koniec akcent znacznie bardziej humorystyczny, czyli jedna z najlepszych polskich komedii w historii. Film składa się z trzech części. Franek po imprezie budząc się w pociągu, przypadkowym strzałem "rozpętuje" II wojnę światową. Tym "drobnym wypadkiem" zaczyna się zwariowana komedia, której akcja rozgrywa się w obozie jenieckim, w Austrii, Jugosławii, Afryce, na lądzie, morzu i w powietrzu. Franek swoim "sprytem" doprowadza do szału Niemców, Jugosłowian, Włochów, a zwłaszcza spokojnego oficera brytyjskiego, doprowadza do kilku buntów, m.in. w Legii Cudzoziemskiej, w armii włoskiej (po zdobyciu ważnego strategicznie obiektu wojskowego). W końcu jednak wygrywa rozpętaną przez siebie wojnę i zdobywa śliczną dziewczynę. 

 

Natalia Nowecka|undefined
Natalia Nowecka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.