TOP10: Najlepsze polskie seriale wojenne. Wśród nich "Czterej pancerni i pies"

12.03.2019
Aktualizacja: 03.02.2020 14:41
Kadr z serialu Fot. Kadr z serialu "Czterej pancerni i pies", INPLUS/East News

Tematyka wojenna od lat stanowi inspirację dla twórców filmów i seriali. Przedstawiamy zestawienie 10 najlepszych polskich seriali wojennych.

Filmy wojenne cieszą się olbrzymią popularnością i każdego roku powstaje ich cała masa. W przypadku seriali nie wygląda to aż tak kolorowo, aczkolwiek udało nam się znaleźć 10 przypadków polskich seriali wojennych zdecydowanie wartych uwagi.

Najlepsze polskie seriale wojenne

Jeżeli należycie do miłośników tematyki wojennej, a obejrzeliście już wszystkie filmy z tego gatunku, znajdziecie tu coś dla siebie. Przedstawiamy listę najlepszych polskich seriali wojennych.

Przeczytaj także

1. "Czterej pancerni i pies" (1966-1970)

Najpopularniejszy polski serial wojenny z elementami przygodowymi. Przedstawia on losy żołnierzy młodego Wojska Polskiego – Janka, Gustlika, Grzesia, Olgierda i psa Szarika – którzy w czołgu o numerze 102 i nazwie "Rudy", przemierzają Polskę. Ich walkę o wyzwolenie Ojczyzny i liczne przygody śledziły tysiące Polaków. "Czterej pancerni i pies" po dziś dzień pozostają najbardziej kultowym polskim serialem.

2. "Stawka większa niż życie" (1967-1968)

Jest to historia młodego Polaka Stanisława Kolickiego, który rozpoczyna współpracę z radzieckim wywiadem. Już jako agent J-23 wykonuje on tajną misję w armii niemieckiej. Jest to kolejny polski serial wojenny, który zyskał miano kultowego i wciąż jest cytowany przez mieszkańców naszego kraju.

3. "Czas honoru" (2008-2013)

Najpopularniejszy polski serial wojenny ostatnich lat, zrealizowany na bardzo wysokim poziomie, zwłaszcza jak na polskie realia. Opowiada on o losach młodych oficerów, którzy z własnej woli wracali z Zachodu, do okupowanej Polski, by walczyć o wyzwolenie Ojczyzny. Nazywanie byli oni "cichociemnymi" skoczkami, którzy zostali zrzuceni nocą na teren Polski. Głównymi wątkami serialu są uwięzienie jednego z bohaterów na Pawiaku oraz plan Niemców, polegający na stworzeniu fikcyjnej organizacji niepodległościowej, w celu infiltracji podziemia AK-owskiego.

4. "Tajemnica twierdzy szyfrów" (2007)

Akcja serialu toczy się na przełomie 1944 i 1945 roku, a głównym bohaterem jest polski szpieg, Kapitan Johann Jörg w mundurze Abwehry. Skierowany zostaje do tajnego ośrodka kryptograficznego na zamku Czocha, a jego zadaniem jest przechwycenie maszyny deszyfrującej "rybka-miecz". W tym polskim serialu wojennym wystąpili między innymi Paweł Małaszyński, Borys Szyc i Anna Dereszowska.

5. "Wojenne dziewczyny" (2017 - obecnie)

Polski serial wojenny, który z całą pewnością spodoba się żeńskiej części naszych czytelników. Jest to historia walki z hitlerowskim okupantem na terenie Warszawy, przedstawiana z perspektywy trzech młodych dziewcząt – Marysi, Ewki i Irki. Jedna to inteligentna studentka chemii, druga bogata Żydówka, trzecia zaś złodziejka. Choć dziewczyny różnią się od siebie diametralnie, łączy je brutalna wojenna rzeczywistość. Dziewczęta wykorzystują swój wdzięk i spryt, by walczyć z nazistowskim okupantem. W chwili premiery pierwszego sezonu, serial sięgnął oglądalności przekraczającej 3 miliony widzów.

Zobacz też: >> TOP 10: Najlepsze filmy wojenne wszech czasów <<

6. "Wszystkie pieniądze świata" (1999)

Nie mylić z filmem Ridley’a Scotta z 2017 roku. "Wszystkie pieniądze świata" to polski serial wojenny z młodym Maciejem Stuhrem i Radosławem Elisem w rolach głównych. Produkcja składa się z czterech odcinków i jest ekranizacją powieści Anatola Potemkowskiego o tym samym tytule. Opowiada historię dwóch młodych przyjaciół, Burka i Władka, którzy żyją w okupowanej Warszawie. Wiodą normalne życie, właściwie nie zauważając okrucieństw otaczającej ich wojny. W pewnym momencie poznają Hanię, za pośrednictwem której zaczynają rozumieć bestialstwo okupacji.

7. "Odejścia, powroty" (1972)

Polski mini serial wojenny, przedstawiający okres okupacji niemieckiej. Jest to dramatyczna opowieść o młodym człowieku, uwikłanym w skomplikowane sprawy wojennej konspiracji i walki politycznej. Produkcja opiera się na autentycznych przeżyciach jednego z uczestników ruchu oporu w trakcie nazistowskiej okupacji.

Foto: kadr z serialu Fot. Foto: kadr z serialu "Odejścia, powroty"

8. "Wojenna narzeczona" (1997)

Mini serial inspirowany autentycznym pamiętnikiem walijskiego żołnierza Johna Elwyna Jonesa. Służył on w brytyjskiej armii w czasie kampanii francuskiej w 1940 roku. Trafił do niewoli i został umieszczony w niemieckim obozie jenieckim, gdzie poznał Polkę Celinkę. Kobieta okazała się być miłością jego życia.

Foto: Kadr z serialu Fot. Foto: Kadr z serialu "Wojenna narzeczona"

9. "Popielec" (1982)

Polski serial wojenny, będący ekranizacją powieści Włodzimierza Kłaczyńskiego pod tym samym tytułem. Głównym bohaterem serialu jest młody chłop Józuś Garstka, zaś cała oś fabularna skupia się na pokazaniu realiów polskiej wsi podczas hitlerowskiej okupacji. Serial zasłynął z tego, że przedstawia Polaków w zupełnie innym świetle, niż inne produkcje wojenne oraz nieco obala stereotyp rodaków honorowych, bohaterskich i odważnych.

10. "Do krwi ostatniej" (1979)

Siedmioodcinkowy polski serial wojenny, opowiadający historię powstania I Warszawskiej Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Fabuła skupia się na wydarzeniach od powstania Dywizji po bitwę pod Lenino. Jest to telewizyjna wersja filmu z 1978 roku, o tym samym tytule.

Tytuły znajdujące się na powyższej liście, zostały przez nas uznane za najlepsze polskie seriale o tematyce wojennej. Zgadzacie się z naszym zestawieniem? Dodalibyście jakiś tytuł do listy? Dajcie znać w komentarzach.

Zobacz też: >> TOP 15 najlepszych polskich filmów wojennych <<

Natalia Nowecka|undefined
Natalia Nowecka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.