Top25: Najlepsze filmy o seryjnych mordercach i psychopatach. Wśród nich "Siedem" i "Zodiak"

Psychopaci i seryjni mordercy od lat fascynowali filmowych twórców. Które produkcje podejmujące ich tematykę warto obejrzeć?
Seryjni mordercy i psychopaci od lat fascynowali filmowych twórców. Ich zagadkowość, bezwzględność, brak empatii i motywy niejednokrotnie inspirowały reżyserów, czego efektem jest obszerny zbiór produkcji traktujących o różnego typu wykolejeńcach. Poniżej zamieszczamy listę 25 najlepszych filmów o seryjnych mordercach i psychopatach.
Top25: Filmy o seryjnych mordercach i psychopatach
Przedstawiamy zestawienie najlepszych filmów podejmujących tematykę seryjnych morderców i psychopatów. Znajdziecie na niej zarówno mrożące krew w żyłach thrillery, ciężkie dramaty, jak i znacznie lżejsze produkcje.
1. "Siedem" (1995), reż. David Fincher
Historia dwóch policjantów (Brad Pitt i Morgan Freeman) usiłujących schwytać seryjnego mordercę, który wybiera swoje ofiary według specjalnego klucza, a mianowicie siedmiu grzechów głównych. Jest to intensywnie klaustrofobiczna i bezlitosna analiza zła o podłożu niemalże artystycznym. Najlepszy film Davida Finchera, z doskonałym scenariuszem, świetnie skrojoną intrygą oraz aktorstwem na najwyższym poziomie.
2. "Psychoza" (1960), reż. Alfred Hitchcock
Film, który niejako wyprzedził swoje czasy i po dziś dzień uważany jest za najlepszy wzorzec dla produkcji z gatunku thriller. To właśnie w "Psychozie" Hitchcock jako pierwszy w historii uśmiercił główną postać już na samym początku filmu. O czym jest słynne dzieło? To historia młodej dziewczyny imieniem Marion, która wiedzie nudne, monotonne życie. Pewnego dnia postanawia to zmienić i kradnie pieniądze powierzone jej przez szefa, uciekając w siną dal. Zatrzymuje się w przydrożnym motelu, prowadzonym przez młodego mężczyznę, Normana Batesa. Marion, dręczona wyrzutami sumienia i narastającą paranoją, postanawia, że nazajutrz wróci i odda pieniądze. Niestety, nie ma ku temu okazji, gdyż zostaje zamordowana.
3. "Milczenie owiec" (1991), reż. Jonathan Demme
Fenomen, który na stałe zapisał się w historii kinematografii, z genialnymi kreacjami aktorskimi Jodie Foster i Anthony'ego Hopkinsa w roli Hannibala Lectera. Opowiada on o inteligentnej agentce, która łączy siły z psychopatą, w celu schwytania seryjnego mordercy obdzierającego swoje ofiary ze skóry.
4. "To nie jest kraj dla starych ludzi" (2007), reż. Ethan Coen, Joel Coen
Historia myśliwego (Josh Brolin), który niedaleko granicy z Meksykiem natrafia na dziwne znalezisko: 2 miliony dolarów, paczkę heroiny i kilka ciał. Mężczyzna niewiele myśląc, zabiera gotówkę i odchodzi. Nie zdaje sobie bowiem sprawy, że ściągnie to na niego masę kłopotów, z psychopatycznym mordercą na czele. Jest to mroczny, zimnokrwisty thriller, który z czasem zmienia się w prawdziwy dramat egzystencjalny. Posiada niesamowity klimat, wyraziste postacie, oraz charakterystyczną dla braci Coen dawkę absurdu.
5. "Pachnidło: Historia mordercy" (2006), reż. Tom Tykwer
Adaptacja powieści Patricka Süskinda. Przedstawia historię człowieka obdarzonego genialnym węchem, który pragnie stworzyć najpiękniejsze pachnidło świata. Gdy poznaje zapach kobiety, jego fascynacja zmienia się w obsesję i aby zaspokoić swoje pragnienie gotów jest posunąć się nawet do morderstwa. "Pachnidło" to specyficzny i oryginalny thriller, przedstawiający człowieka o pasji i namiętności znacznie większej niż był w stanie udźwignąć.
6. "American Psycho" (2000), reż. Mary Harron
Film jest ekranizacją powieści Breta Eastona Ellisa i opowiada historię Patricka Batemana, młodego mężczyzny, w głowie którego zaczynają narastać myśli o seryjnych morderstwach. Bohater zaczyna w końcu zabijać, by oderwać się od codziennej rutyny. Obraz stanowi makabryczną mieszankę grozy i poczucia humoru, z genialną kreacją Christiana Bale'a.
7. "Angst" (1983), reż. Gerald Kargl
Bezkompromisowy, brutalny i kontrowersyjny film austriackiego reżysera, który powstał we współpracy z polskim twórcą – Zbigniewem Rybczyńskim. Jest to historia anonimowego mordercy, który tuż po wyjściu z więzienia pragnie dokonać kolejnej zbrodni. Wybór pada na mieszkańców wiejskiej chatki położonej na odludziu, którą zamieszkuje młoda kobieta wraz z chorą matką i niepełnosprawnym bratem. Sadystyczne zapędy mężczyzny przeplatają się z traumatycznymi wspomnieniami z dzieciństwa, dzięki czemu obraz Kargla oferuje widzom głęboki wgląd w psychikę bohatera. Angst oparty został na autentycznej historii austriackiego mordercy, Wernera Kieska.
8. "Podglądacz" (1960), reż. Michael Powell
Nieprzewidywalny horror psychologiczny, przedstawiający historię Marka Lewisa – asystenta operatora w studiu filmowym. Po pracy mężczyzna zajmuje się pornografią oraz morduje młode kobiety (zazwyczaj prostytutki) i nagrywa swe zbrodnie kamerą, pragnąc uwiecznić autentyczne przerażenie na twarzach ofiar. Z czasem poznajemy prawdę o jego traumatycznym dzieciństwie, gdy służył jako królik doświadczalny podczas eksperymentów swego ojca. Lewis senior jako psychiatra badał ludzkie reakcje na lęk, znęcając się przy tym nad własnym dzieckiem.
9. "Podły, okrutny, zły" (2019), reż. Joe Berlinger
Kryminał z Zackiem Efronem w roli Teda Bundy’ego – jednego z najsłynniejszych seryjnych morderców w historii. W filmie śledzimy losy dziewczyny Teda, która początkowo nie wierzyła w winę ukochanego. Ted Bundy przyznał się do zamordowania 30 młodych kobiet, które tłukł łomem lub dusił, a następnie gwałcił i porzucał w lesie. Za swoje zbrodnie został skazany na karę śmierci, którą wykonano w 1989 roku.
Zobacz też: Recenzja filmu "Podły, okrutny, zły"
10. "Urodzeni mordercy" (1994), reż. Oliver Stone
Kontrowersyjny film, który bardzo podzielił widzów. Stanowi on przy tym swoistą satyrę na współczesny stosunek mediów do przemocy. Przedstawia historię dwójki młodych kochanków-morderców, którzy podróżują autostradą numer 666 i mordują ludzi dla czystej przyjemności zabijania. Uwielbiani przez media stają się popularnymi bohaterami.
11. "Monster" (2003), reż. Patty Jenkins
Film obrazujący przerażającą, autentyczną historię Aileen Wuornos (w tej roli bezbłędna, ekstremalnie oszpecona Charlize Theron). Bohaterka dorastała w skrajnej patologii i doświadczyła rzeczy, jakich nie powinna doświadczyć żadna kobieta. Była bita, maltretowana, a w wieku 13 lat zaszła w ciążę i została prostytutką. W filmie śledzimy 9 miesięcy jej życia, z przełomu lat 1989/1990. Aileen Wuornos została skazana na karę śmierci za zamordowanie kilku mężczyzn, w tym policjanta. Do samego końca zapewniała, że działała wyłącznie w obronie własnej.
12. "Dom, który zbudował Jack" (2018), reż. Lars von Trier
Film przedstawia kilkanaście lat z życia seryjnego mordercy Jacka. Bohater to piekielnie inteligentny człowiek pełen natręctw i sprzeczności. Jest również pasjonatem sztuki, a swoje zbrodnie postrzega jako mroczne dzieła.
13. "Głosy" (2014), reż. Marjane Satrapi
Film o ciekawej i oryginalnej koncepcji, rozegrany na styku czarnej komedii, przygnębiającego thrillera i surrealistycznej fantazji. Przedstawia on historię Jerry’ego (jedna z najlepszych ról Ryana Reynoldsa), mordercy z umysłem dziecka, który poza tym, że jest niestabilny emocjonalnie rozmawia również ze zwierzętami. Potulny piesek i wścibski kot są jego najbliższymi doradcami, zawsze gotowymi wesprzeć swego właściciela. Lub nakłonić do kolejnego mordu.
14. "Kolekcjoner kości" (1999), reż. Phillip Noyce
Ekranizacja powieści Jeffery’ego Deavera przedstawiająca historię sparaliżowanego i pogrążonego w depresji byłego detektywa. Mężczyzna nieco odżywa, gdy zostaje poproszony o pomoc w schwytaniu seryjnego mordercy. W rolach głównych wystąpili Angelina Jolie i Denzel Washington.
15. "Zodiak" (2007), reż. David Fincher
Zgrabne połączenie thrillera i kryminału, autorstwa mistrza gatunku, Davida Finchera. Przedstawia on historię słynnego seryjnego mordercy Zodiaka, który w latach 70. terroryzował San Francisco, z perspektywy reporterów, którzy starają się odkryć jego tożsamość. W rolach głównych wystąpili Jake Gyllenhaal, Robert Downey Jr. i Mark Ruffalo.
16. "Deranged" (1974), reż. Alan Ormsby, Jeff Gillen
Film oparty na historii prawdziwego seryjnego mordercy, Eda Geina. Oferuje nam nie tylko naturalistyczny, wręcz obrzydliwy obraz dokonywanych mordów, ale przede wszystkim wgląd w umysł psychopaty. Przedstawia on losy Ezry, mężczyzny do granic możliwości uzależnionego od swej matki. Gdy kobieta umiera mężczyzna tak za nią tęskni, że postanawia odkopać jej zwłoki. By poprawić jej wygląd zaczyna mordować kobiety, a następnie odziewać swą martwą rodzicielkę w ich skórę.
17. "Jestem mordercą" (2016), reż. Maciej Pieprzyca
Polski thriller inspirowany prawdziwymi wydarzeniami. Na przełomie lat 60. i 70. w okolicach Zagłębia doszło do serii brutalnych zabójstw, których ofiarami padały wyłącznie kobiety. Tożsamość sprawcy wciąż pozostawała nieznana, przyznano mu jedynie pseudonim - Wampir z Zagłębia, najpopularniejszy polski seryjny morderca. Film przedstawia losy młodego porucznika milicji, który ma za zadanie schwytać Wampira.
Zobacz też: Recenzja filmu "Jestem mordercą"
18. "Nocny strażnik" (1994), reż. Ole Bornedal
Historia studenta medycyny imieniem Martin, który zatrudnia się jako nocny strażnik w instytucie medycznym. Tymczasem w mieście grasuje seryjny morderca kobiet, a w kostnicy instytutu zaczynają dziać się dziwne rzeczy. W rolach głównych wystąpili tutaj znany z roli Jaima Lannistera w "Grze o ton", Nikolaj Coster-Waldau oraz Kim Bodina.
19. "Mr. Brooks" (2007), reż. Bruce A. Evans
Kevin Costner w roli przykładnego ojca i męża, który dokonuje mordu, gdy do głosu dochodzi jego złe alter ego imieniem Marshall. Od tej chwili bohater zmuszony będzie stawić czoła swej mrocznej naturze, nieugiętej pani detektyw oraz szantażyście, który sfotografował dokonaną przez niego zbrodnię.
20. "Podróż w czasie" (1979), reż. Nicholas Meyer
Film nieco różniący się od swoich poprzedników w tym zestawieniu, gdyż Nicholas Meyer nie stara się tutaj wniknąć w umysł psychopaty, za to serwuje nam film nastawiony stricte na rozrywkę. Akcja rozgrywa się w 1893 roku w Londynie, gdy pewien naukowiec konstruuje wehikuł czasu. Niestety z urządzenia postanawia skorzystać osławiony seryjny morderca – Kuba Rozpruwacz. Mężczyzna rusza w pościg za zbrodniarzem i obaj lądują w Los Angeles lat siedemdziesiątych.
21. "Lato 84" (2018), reż. François Simard, Anouk Whissell, Yoann-Karl Whissell
Film przywodzący na myśl klimaty “It” i “Stranger Things”, tylko w tym przypadku zamiast strasznego klauna, czy Demogorgona mamy do czynienia z seryjnym mordercą. Akcja filmu koncentruje się wokół grupki nastolatków, którzy pewnego lata zaczynają podejrzewać miejscowego policjanta o bycie osławionym zbrodniarzem. Prywatne śledztwo sprowadza na nich ogromne niebezpieczeństwo.
22. "Henry - Portret seryjnego mordercy" (1986), reż. John McNaughton
Ciężki w odbiorze thriller, który w bardzo naturalistyczny sposób przedstawia umysł psychopaty. Przedstawia on historią młodej kobiety, która wprowadza się do brata, nie zdając sobie sprawy z tego, że jego współlokator jest brutalnym seryjnym mordercą. Oparty na osobie autentycznego zbrodniarza, Henry Lee Lucas w wykonaniu Michaela Rookera to człowiek skrzywiony i na wskroś zły, którego ani reżyser ani aktor nie starają się uczłowieczać. Z uwagi na liczne sceny okrucieństwa film został zakazany w wielu krajach.
23. "Laleczka Chucky" (1988), reż. Tom Holland
Poznajcie Chucky'ego, uroczą laleczkę opętaną przez ducha seryjnego mordercy. W tym przypadku mamy do czynienia z klasycznym slasherem, którego największym atutem jest z całą pewnością postać morderczej lalki.
24. "Halloween" (1978), reż. John Carpenter
Jeden z najsłynniejszych horrorów wszech czasów, którego siła tkwi nie w oryginalności prezentowanej fabuły (gdyż ta jest do granic możliwości sztampowa), a w klimacie oraz atmosferze grozy i narastającego zagrożenia. Jest to historia Michaela Myersa, który jako chłopiec brutalnie zamordował swoją siostrę i jej chłopaka. Po latach ucieka z zakładu psychiatrycznego by dopaść ostatnią członkinię swej rodziny, po drodze mordując wiele osób.
25. "Teksańska masakra piłą mechaniczną" (1974), reż. Tobe Hooper
Klasyczny slasher z elementami gore, uznawany za jeden z najinteligentniejszych, a zarazem najbardziej brutalnych w swoim podgatunku. Największa siła "Teksańskiej masakry..." tkwi rzecz jasna w postaci Leatherface’a i faktu, iż inspirowany był on prawdziwym seryjnym mordercą, który grasował na terenie Stanów Zjednoczonych w latach 40. i 50. XX wieku.
Zobacz też: Muzyka, która inspirowała seryjnych morderców. Wśród nich AC/DC i The Beatles
Oceń artykuł