Najlepsze seriale o seryjnych mordercach i psychopatach. Dexter, Hannibal i inne

Natalia Nowecka
15.03.2019 12:03
Foto: Materiały promocyjne|undefined Fot. Materiały promocyjne

Interesuje was tematyka seryjnych morderców i psychopatów? Znajdziecie tu coś dla siebie. Oto Top 6 najlepszych seriali o seryjnych mordercach i psychopatach.

Seryjni mordercy, choć niełatwo nam to przyznać, w pewnym sensie nas fascynują. Zezwierzęcenie, okrucieństwo, brutalność, rozmaite dewiacje i odwieczne pytanie o źródło ludzkiego zła – czy człowiek rodzi się zły, czy takim się staje wskutek traumatycznych przeżyć? Nic zatem dziwnego, że serialowi twórcy stosunkowo często sięgają po temat seryjnych morderców i psychopatów, spośród których pewna część zyskała już miano kultowych, jak przykładowo Hannibal Lecter czy Norman Bates.

Top 9: Seriale o seryjnych mordercach i psychopatach

Przeczytaj także

Jeśli intryguje was temat seryjnych morderców i psychopatów, albo lubicie rozwiązywać zagadki kryminalne, w tym zestawieniu znajdziecie coś dla siebie. Przedstawiamy listę najlepszych seriali o seryjnych mordercach i psychopatach.

1. "Dexter" (2006-2013)

Dexter to seryjny morderca i psychopata, którego chore pragnienia są wynikiem traumatycznych przeżyć w dzieciństwie. Za młodu został przygarnięty przez policjanta, który wpoił mu "kodeks" zgodnie z którym mógł  zaspokajać swoje brutalne żądze – miał zabijać tylko te osoby, które (jego zdaniem) na to zasłużyły. Tak więc Dexter, już jako dorosły człowiek prowadzi podwójne życie. Za dnia jest specjalistą do spraw krwi w departamencie policji, zaś nocą morduje przestępców, którzy wywinęli się wymiarowi sprawiedliwości. Produkcja jest przekonującym i nieco groteskowym studium ludzkiej natury i niejednokrotnie przyprawia o ciarki. Dla każdej osoby zainteresowanej tematem psychopatii i seryjnych morderców pozycja obowiązkowa.

2. "Hannibal" (2013-2015)

Serial "Hannibal" jest adaptacją powieści Thomasa Harrisa, którego akcja rozgrywa się przed wydarzeniami z filmu "Czerwony Smok". Jest to hipnotycznie piękna psychologiczna maskarada, której głównym bohaterem jest niezwykle uzdolniony Will, który w wyniku załamania nerwowego odchodzi z FBI i zostaje wykładowcą kryminalistyki na akademii policyjnej. W tym samym czasie dochodzi do serii bestialskich morderstw, których ofiary zostają znalezione bez organów wewnętrznych. Will wraca zatem do służby, w charakterze niezależnego konsultanta, w celu analizy umysłów seryjnych morderców. Do współpracy zostaje mu przypisany wybitny psycholog dr Hannibal Lecter (w tej roli hipnotyzujący Mads Mikkelsen).

3. "Mindhunter" (2017 – obecnie)

Serial Netfliksa będący luźną adaptacją książki Marka Olshakera i Johna E. Douglasa pod tytułem "Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI", która z kolei inspirowana była prawdziwymi wydarzeniami. Jest to historia dwóch agentów FBI, którzy w 1979 roku nawiązali współpracę, by wprowadzić w życie nowatorską metodę ścigania seryjnych morderców i analizy przyczyn ich zbrodni. Postanowili bowiem szukać odpowiedzi u źródła – zgłaszają się po pomoc do seryjnych morderców osadzonych w zakładach karnych. "Mindhunter" to inteligentny kryminał, który próbuje zrozumieć mentalność szaleństwa i przybliża nam sposób, w jaki postrzegają świat sprawcy najbardziej bestialskich zbrodni.

Zobacz też: >> Ten sam aktor zagra Mansona w "Mindhunterze" i nowym filmie Tarantino <<

4. "Rozmowy z mordercą: Taśmy Teda Bundy'ego" (2019)

"Rozmowy z mordercą: Taśmy Teda Bundy'ego" to czteroodcinkowy, dokumentalny mini serial, który w chwili premiery wywołał niemałą sensację. Głównie za sprawą reakcji odbiorców płci żeńskiej – wiele kobiet dawało wyraz swojemu zachwytowi nad osobą Teda Bundy’ego, czyli najpopularniejszego seryjnego mordercy i nekrofila w Stanach Zjednoczonych. Sprawa zaszła tak daleko, że Netflix zmuszony był wystosować oficjalne oświadczenie, w którym nawoływał, by zaprzestać idealizowania i romantyzowania osoby Bundy'ego. Serial przybliża nam w dość szczegółowy sposób życiorys Teda, przekrój jego zbrodni oraz kulisy procesu sądowego, który skończył się dla mordercy wysłaniem na krzesło elektryczne. Reżyser serialu, Joe Berlinger, stworzył również film fabularny pod tytułem "Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile", w którym postać Teda Bundy'ego odegrał Zac Efron. Produkcja ukaże się na ekranach polskich kin już 10 maja 2019 roku.

Zobacz też: >> Jak rola seryjnego mordercy wpłynęła na życie Zaca Efrona? <<

5. "Bates Motel" (2013-2017)

Serial grozy będący prequelem kultowej "Psychozy" Alfreda Hitchcocka. Akcja serialu rozpoczyna się, gdy Norman Bates jest jeszcze młodym chłopcem, który w chwili utraty świadomości morduje męża swojej matki (w tej roli, znana z serii horrorów pod tytułem "Obecność", Vera Farmiga). Po tym zdarzeniu kobieta postanawia rozpocząć wraz z synem nowe życie i kupuje dom wraz z leżącym nieopodal motelem, w nadmorskiej miejscowości w stanie Oregon. "Bates Motel" to intrygujący, sugestywny i przyjemnie ponury obraz, w którym zaobserwować możemy rozwój choroby psychicznej Normana i budzące się w nim mordercze zapędy.  

6. "Alienista" (2018 – obecnie)

Serial jest ekranizacją książki o tym samym tytule. Akcja rozgrywa się pod koniec XIX wieku w Nowym Jorku i opowiada historię ilustratora, który podejmuje współpracę z pewnym psychologiem, by wspólnie rozwiązać sprawę seryjnego mordercy grasującego po ulicach miasta. W rolach głównych wystąpili Daniel Brühl, Luke Evans i Dakota Fanning.

W powyższej liście zawarliśmy tytuły, które uważamy za absolutnie najlepsze seriale w tematyce seryjnych morderców i psychopatów, jednak tego typu produkcji jest znacznie więcej. Jeśli po seansie powyższych produkcji wciąż będzie wam mało, sięgnijcie również po seriale "The Following", "Morderca z Whitechapel" i serial dokumentalny "Inside the Criminal Mind", którego pierwszy odcinek traktuje właśnie o popularnych seryjnych mordercach.

Natalia Nowecka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.