13 ciekawostek ze świata "Harry'ego Pottera", które czynią serię jeszcze bardziej magiczną

29.11.2019 15:58
Foto: materiały prasowe Warner Bros.|undefined Fot. materiały prasowe Warner Bros.

"Harry Potter" to jedna z najpopularniejszych serii filmowych w historii kina. Poniżej znajdziecie 13 ciekawostek ze świata wykreowanego przez J.K. Rowling.

"Harry Potter" to niezwykle popularna seria filmowa, powstała na podstawie twórczości brytyjskiej pisarki, J.K. Rowling. Śledzimy w niej losy młodego chłopca z blizną na czole, który w dniu swoich 11. urodzin odkrywa, że jest czarodziejem. Na przygodach Harry'ego, Rona i Hermiony wychowało się całe pokolenie, a klimat serii jest niemożliwy do podrobienia. Jeśli jesteście fanami "Harry'ego Pottera" i chcecie poznać ciekawostki związane z serią, trafiliście we właściwe miejsce.

"Harry Potter" - 13 ciekawostek, które czynią serię jeszcze bardziej magiczną

Czyją twarz miała mieć matka Harry'ego? Kto marzył o roli Hagrida? Kogo zawsze przypominał wam Zgredek? Poniżej znajdziecie 13 absolutnie magicznych ciekawostek ze świata "Harry'ego Pottera".

1. W rolę Lily Potter miała wcielić się J.K. Rowling

Na wczesnym etapie produkcji pierwszej części "Harry'ego Pottera" zakładano, że matkę tytułowego bohatera zagra sama autorka książek. Rowling jednak odmówiła twierdząc, że aktorstwo nie jest jej powołaniem.

Foto: kadr z filmu Fot. Foto: kadr z filmu "Harry Potter i Kamień Filozoficzny"/ Warner Bros.

2. Robin Williams miał zagrać Hagrida

Nieodżałowany Robin Williams należał do wielkich fanów książek o młodym czarodzieju. Gdy rozpoczęto prace nad pierwszą odsłoną, zaproponowano mu rolę gajowego Hagrida. Angażu jednak nie otrzymał, przez interwencję J.K. Rowling. Autorka uparła się bowiem, by w obsadzie znaleźli się wyłącznie brytyjscy aktorzy.

Fot: 0000584/Reporter/ East News; materiały prasowe Warner Bros. Fot. Fot: 0000584/Reporter/ East News; materiały prasowe Warner Bros.
Przeczytaj także

3. Steven Spielberg zrezygnował z wyreżyserowania "Kamienia Filozoficznego"

Początkowo to Steven Spielberg objął stanowisko reżysera pierwszej części z serii. Po kilku miesiącach zrezygnował jednak z posady twierdząc, że film nie jest dla niego dostatecznym wyzwaniem. Drugim z powodów miała być niechęć do tworzenia filmu, w którym głównymi bohaterami są wyłącznie dzieci. Jego miejsce zajął Chris Columbus.

Foto: kadr z filmu Fot. Foto: kadr z filmu "Harry Potter i Kamień Filozoficzny"/ Warner Bros.

4. Sowy były szkolone, by naprawdę roznosić pocztę

Jednym z największych przedsięwzięć, na jakie porwali się producenci ożywiając magiczny świat "Harry'ego Pottera", był kilkumiesięczny trening, któremu poddano sowy. W efekcie, odtwórczyni roli Hedwigi i jej ptasi przyjaciele naprawdę roznosili listy zaadresowane do aktorów. By dodać całości jeszcze więcej realizmu, zespół produkcyjny własnoręcznie napisał wszystkie listy akceptacyjne z Hogwartu, które sowy dostarczyły do domu Dursleyów.

Foto: kadr z filmu Fot. Foto: kadr z filmu "Harry Potter i Kamień Filozoficzny"/ Warner Bros.
Przeczytaj także

5. W pierwszej części serii Harry nie rzuca ani jednego zaklęcia

Jako jeden z największych czarodziejów swojego świata, Harry nie daje wielkiego popisu w "Kamieniu Filozoficznym". Owszem, uczy się latać na miotle i sprawia, że szkło w ogrodzie zoologicznym znika. Z jego różdżki nie wydobywa się jednak ani jedno prawdziwe zaklęcie.

Foto: kadr z filmu Fot. Foto: kadr z filmu "Harry Potter i Kamień Filozoficzny"/ Warner Bros.

6. Tom Felton ubiegał się początkowo o role Harry'ego i Rona

Tom Felton już na zawsze pozostanie dla nas platynowowłosym Draconem Malfoyem. Początkowo aktor starał się jednak o angaż do głównych ról - Harry'ego i Rola.

Foto: materiały prasowe Warner Bros. Fot. Foto: materiały prasowe Warner Bros.
Przeczytaj także

7. Tom Felton zaimprowizował najzabawniejszą kwestię Malfoya

W "Komnacie Tajemnic" Harry i Ron zażywają Eliksir Wielosokowy i podszywają się pod Crabbe'a i Goyle'a, by zbadać, czy Draco jest osławionym dziedzicem Salazara Slytherina. Gdy ten zauważa na twarzy jednego z kolegów okulary (które Harry zwyczajnie zapomniał ściągnąć) jako wymówkę słyszy, że ten właśnie skończył czytać książkę. W odpowiedzi Malfoy rzuca "Nie wiedziałem, że potrafisz czytać", co uznawane jest przez fanów za najzabawniejszą kwestię, jaka padła z ust tego bohatera. Okazuje się, że całość została w pełni zaimprowizowana przez Toma Feltona.

8. Eddie Redmayne miał zagrać w oryginalnej serii

Eddie Redmayne wciela się w Newta Scamandera - głównego bohatera serii "Fantastyczne Zwierzęta", będącej prequelem "Harry'ego Pottera". Aktor zdradził ostatnio, że ubiegał się wcześniej o rolę w drugiej odsłonie głównej serii. Miał wcielić się w młodego Toma Marvolo Riddle'a.

Foto: materiały prasowe Warner Bros. Fot. Foto: materiały prasowe Warner Bros.
Przeczytaj także

9. Imię i nazwisko Toma Riddle'a zmienia się w zależności od tłumaczenia

Najważniejszym zwrotem fabularnym w "Komnacie Tajemnic" jest odkrycie, że imię Tom Marvolo Riddle to anagram dla "I am Lord Voldemort". Aby to posunięcie miało również przełożenie w językach innych niż angielski, ekipa filmowa (z pomocą J.K. Rowling) nadała bohaterowi różne imiona, dostosowując je do kilku innych języków. Takim właśnie sposobem dla Francuzów młody Riddle to Tom Elvis Jedusor, przedstawiający się "Je suis Voldemort".

Foto: kadr z filmu Fot. Foto: kadr z filmu "Harry Potter i Komnata Tajemnic"/ Warner Bros.

10. Młodego Voldemorta zagrał bratanek Ralpha Fiennesa

W części szóstej poznajemy jeszcze młodszą wersję Toma Riddle'a. Wcielił się w niego wówczas Hero Fiennes-Tiffin, czyli bratanek Ralpha Fiennesa - odtwórcy roli dorosłego Voldemorta.

Foto: kadr z filmu Fot. Foto: kadr z filmu "Harry Potter i Książę Półkrwi"/ Warner Bros.
Przeczytaj także

11. Hugh Grant miał zagrać Gilderoya Lockharta

Najgorszy z nauczycieli Obrony Przed Czarną Magią miał początkowo wyglądać zupełnie inaczej. Król komedii romantycznych, Hugh Grant, otrzymał angaż do roli pyszałkowatego czarodzieja. Musiał jednak zrezygnować na rzecz występu w filmie "Dwa tygodnie na miłość". Jego miejsce zajął Kenneth Branagh.

Foto: materiały prasowe  Universal Pictures/ Warner Bros. Fot. Foto: materiały prasowe Universal Pictures/ Warner Bros.

12. Alan Rickman był mistrzem w wynoszeniu rekwizytów z planu zdjęciowego

Zachowanie magicznych pamiątek nie było dla aktorów łatwe. Ekipa filmowa zazwyczaj odmawiała wydawania rekwizytów w formie prezentów. Alan Rickman opanował jednak do perfekcji "zbieranie trofeów". Jason Isaacs, czyli filmowy Lucjusz Malfoy, zapewnił, że odtwórca roli Severusa Snape'a wyniósł z planu nie tylko swoją różdżkę i płaszcz, ale również całą masę złotych monet Gringotta.

Foto: materiały prasowe Warner Bros. Fot. Foto: materiały prasowe Warner Bros.
Przeczytaj także

13. Rosjanie zauważyli podobieństwo Zgredka do Władimira Putina

Zgredek to postać ciesząca się powszechnym uwielbieniem. Fani serii dopatrzyli się podobieństwa uroczego skrzata do prezydenta Rosji, Władimira Putina. To, co miłośników "Harry'ego Pottera" rozbawiło, w rosyjskich prawnikach wzbudziło zgoła inną reakcję. Rozważali oni wytoczenie powództwa wobec twórców serii. Na szczęście obeszło się bez sprawy w sądzie.

Foto: materiały prasowe Warner Bros. Fot. Foto: materiały prasowe Warner Bros.

Zobacz też: Fani zbudowali prawdziwy grób Zgredka z "Harry'ego Pottera"

Natalia Nowecka|undefined
Natalia Nowecka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.