Czy Kapitan Marvel rzeczywiście jest najpotężniejszą bohaterką Marvela? Thanos ma się czego obawiać?

Sergiusz Kurczuk
08.03.2019 12:14
Brie Larson (Kapitan Marvel)|undefined Fot. kadr z filmu Kapitan Marvel

W filmie "Kapitan Marvel" zaprezentowano zupełnie nową superbohaterkę MCU. Zapowiadano, że będzie o wiele potężniejszą, niż dotychczasowi herosi. Czy tak jest?

UWAGA! Artykuł zawiera spoilery. Czytasz na własną odpowiedzialność!

Ponad 10 lat trzeba było czekać, zanim twórcy Marvel Studios zaprezentowali światu pierwszy solowy film poświęcony superbohaterce z uniwersum MCU. Premiera produkcji jest wydarzeniem szczególnie ważnym dla wszystkich fanek Marvela. W końcu pojawiła się kobieca postać, która nie tylko dorównuje męskim herosom, ale nawet ich przebija, stając się ikoną pokroju Iron Mana. Jakie moce posiada Kapitan Marvel?

Przeczytaj także

"Kapitan Marvel" - najpotężniejsza bohaterka Marvela?

Najnowszy film Marvel Studios był reklamowany hasłem "Wyżej, dalej, szybciej, więcej", co jest odniesieniem do podtytułu zbiorczego wydania komiksowej serii, w której Carol Danvers zadebiutowała jako Kapitan Marvel. Slogan nie został użyty na wyrost. Nowa bohaterka MCU udowodniła, że nie ma sobie równych i w walce z łatwością pokonałaby każdego z członków Avengers. Film w reżyserii Anny Boden i Ryana Flecka wielokrotnie ukazuje, jak potężna jest bohaterka. Nie tylko w pojedynkę pokonała statek pełen Skrulli, ale również przeżyła upadek z orbity ziemskiej oraz własnoręcznie zniszczyła pociski floty Ronana. Kapitan Marvel dysponuje na tyle potężną mocą, że z łatwością wleciała w kadłub jednego ze statków Oskarżycieli i przebiła go na wylot, powodując jego eksplozję. Dokonała więc rzeczy, których do tej pory nie zrobił żaden z członków filmowych Avengers.

Kapitan Marvel Fot. foto: kadr z filmu Kapitan Marvel

"Kapitan Marvel" - skąd pochodzą moce nowej bohaterki?

Nie ma się jednak co dziwić. Geneza mocy Carol Danvers doskonale wyjaśnia, czemu bohaterka jest tak potężna. Przez większość filmu odkrywamy wraz z nią wydarzenia z jej przeszłości. Początkowo dostajemy tylko strzępki informacji, które stopniowo łączą się w większą całość. W komiksach Carol zyskała moce podczas potyczki oryginalnego Kapitana Marvela ze złym Yon-Roggiem. Kree porwał kobietę i naraził ją na działanie maszyny zwanej Psyche-Magnitronem. Po latach okazało się jednak, że tak naprawdę w żyłach Danvers płynie krew Kree, ponieważ jej matka pochodziła z rasy kosmitów.

W filmie zainspirowano się komiksowym pierwowzorem, ale zmodyfikowano genezę w taki sposób, by dopasować ją do historii ukazanej w poprzednich produkcjach Marvel Studios. Po wizycie w domu najlepszej przyjaciółki Marii Rambeau, Carol zaczęła przypominać sobie swoje ostatnie chwile na Ziemi. Pomagała w teście silnika naddźwiękowego, który opracowała doktor Wendy Lawson. W rzeczywistości była ona agentką Kree o imieniu Mar-Vell, która postanowiła zakończyć wojnę ze Skrullami pokojowym rozwiązaniem. W teście przeszkodził jednak Yon-Rogg, który zestrzelił statek i zabił Mar-Vell. Rozwścieczona Carol postanowiła użyć broni swojej mentorki i strzelić w silnik, co spowodowało eksplozję. Podczas wybuchu Danvers przesiąkła energią skumulowaną w urządzeniu i została obdarzona nadprzyrodzonymi mocami.

Z czasem okazało się, że źródłem zasilania silnika jest potężny przedmiot ukryty w laboratorium Mar-Vell, znajdującym się na orbicie Ziemi. Kiedy Danvers dotarła na miejsce, wyszło na jaw, że artefakt, który zasilił silnik to dobrze znany wszystkim fanom filmów MCU Tesseract, w którym znajdował się Kamień Przestrzeni. To właśnie jeden z klejnotów, który umożliwił Thanosowi czystkę połowy populacji wszechświata, jest odpowiedzialny za potęgę Kapitan Marvel.

"Avengers: Edngame" - kiedy premiera?

Kapitan Marvel jest więc bezpośrednio powiązana z Kamieniami Nieskończoności. W swoim własnym filmie udowodniła, że Thanos powinien zacząć się bać o swoje życie, tym bardziej że zwiastun "Avengers: Edngame" wskazuje, i Rękawica Nieskończoności uległa zniszczeniu podczas pstryknięcia. Czy Kapitan Marvel będzie osobą odpowiedzialną za pokonanie Thanosa? Czy rzeczywiście przyczyni się do odwrócenia biegu historii? Całkiem prawdopodobne, w końcu dysponuje mocą Kamienia Przestrzeni. Oznacza to, że może pomóc Avengerom na podróż przez Quantum Relam do innego wymiaru. Nie wykluczone też, że zasili swoją mocą urządzenie, które pozwoli herosom na podroż w czasie. Jednym strzałem promienia fotonowego potrafiła naprawić silnik kapsuły ratunkowej Yon-Rogga, więc wszystko się może zdarzyć. Premiera "Avengers: Edngame" została zaplanowana na 25 kwietnia 2019 roku.

>>Zobacz też: Jeden z Avengers będzie władał Kamieniem Nieskończoności?<<

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.