Disney blokuje swoje filmy za rasizm. "Dumbo", "Piotruś Pan" i "Aryskotraci" z ograniczonym dostępem

26.01.2021 12:03
Dumbo - kadr z filmu Disneya Fot. Moviestore Collection/face to face/East News

Filmy Disneya "Dumbo", "Piotruś Pan" i "Aryskotraci" zostały zaklasyfikowane, jako treści od siódmego roku życia. Wszystko przez rasistowskie sceny, które znajdują się w słynnych animacjach.

Nie wszyscy widzowie mogą obejrzeć klasyczne animacje Disneya takie jak "Dumbo", "Piotruś Pan", czy "Aryskotraci" na platformie stramingowej Disney+. Wszystko z powodu rasistowskich konotacji.

Disney+ - rasistowskie sceny z ograniczonym dostępem

Wydawać by się mogło, że bajki Disneya są stworzone dla najmłodszych, a więc pozbawiono je szkodliwych treści już na etapie pomysłu. Nic bardziej mylnego. Każdy tekst kultury jest ściśle powiązany z kontekstem, w którym powstaje, więc niektóre poglądy, czy zachowania społeczne siłą rzeczy zostają czasem zupełnie podświadomie przemycone nawet do produkcji dla najmłodszych. Poza tym czasy na szczęście się zmieniają, więc pewne treści nie tylko się dezaktualizują, ale również nabierają innego znaczenia.

Polecamy

I tak właśnie jest w przypadku starszych animacji, uznawanych za klasyczne. Jak podaje The Sun, trzy słynne filmy Disneya - "Dumbo", "Piotruś Pan", czy "Aryskotraci" zostały zaklasyfikowane jako tytuły dostępne dla widzów powyżej siódmego roku życia. Powodem są sceny, które mają rasistowski wydźwięk. Zdaniem osób odpowiedzialnych za platformę Disney+, nie nadają się dla dzieci, które mogą nauczyć się krzywdzących stereotypów na temat grup etnicznych narażonych na dyskryminację.

Polecamy

W "Dumbo" z 1941 roku pojawia się wątek idący w kierunku wyśmiewania afroamerykańskich niewolników z plantacji południowych stanów. Zdaniem wielu osób, bajka umniejsza problem, z którym wielu czarnoskórych obywateli USA boryka się do dziś. W "Piotrusiu Panu" z 1953 roku występują rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej przedstawieni w karykaturalny sposób. Poza tym są określeni krzywdzącym mianem "czerwonoskórych". Z kolei w "Aryskotratach" z 1970 roku mamy do czynienia z kotem syjamskim imieniem Shun Gon, który został narysowany w sposób obraźliwy dla ludności wschodnioazjatyckiej.

Platforma Disney+ swoimi działaniami odpowiedziała na zgłoszenia zaniepokojonych użytkowników, którzy nie chcieli, by ich dzieci miały swobodny dostęp do treści, które są nasiąknięte dyskryminującymi obrazami i sformułowaniami. Z tego powodu filmy, w których pojawiają się tego typu zjawiska, zostały zablokowane dla najmłodszych użytkowników, którzy mogą nie zrozumieć kontekstu.

Polecamy
Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.