Dlaczego księżniczka Leia nie została Jedi?

Sergiusz Kurczuk
16.01.2018 15:17
Dlaczego księżniczka Leia nie została Jedi? Fot. kadr z filmu Gwiezdne Wojny: Nowa nadzieja

W rodzie Skywalkerów Moc jest bardzo silna. Czemu więc Leia Organa nie została rycerzem Jedi? 

Anakin, Luke i Ben Solo to męscy członkowie rodu Skywalkerów obdarzeni Mocą. Jednak córka Vadera, siostra Luke'a i matka Kylo Rena w jednej osobie również mogłaby chwycić za miecz świetlny i przenosić kamienie siłą umysłu. W „Imperium kontratakuje” zasugerowano, a w „Powrocie Jedi” potwierdzono, że Leia Organa również jest wrażliwa na Moc. Mało tego! Tuż przed premierą „Ostatnich Jedi” z okazji 40-lecia „Nowej nadziei”, wydano zbiór opowiadań zatytułowany „A Certain Point of View. W jednej z historii okazało się, że początkowo Yoda chciał szkolić Leię, ponieważ Luke zbyt przypominał mu młodego Anakina. Natomiast w VIII epizodzie generał Organa udowodniła, że swoją potęgą mogłaby dorównać bratu. Wybrała jednak inną drogę. Czemu tak się stało?

Czemu Leia nie została Jedi?

Odpowiedź na to pytanie pojawiło się w 40. numerze komiksu „Star Wars”, na którego łamach  fani „Gwiezdnych Wojen” mogą poznać wydarzenia dziejące się pomiędzy IV, a V epizodem sagi.

Star Wars #40 Fot. foto: Star Wars #40

W historii stworzonej przez Kierona Gillena Luke, Leia i Han znajdują się na planecie Jedha, by podjąć współpracę z niedobitkami rebelii Sawa Gerrery. Luke postanawia opuścić towarzyszy w poszukiwaniu zgliszczy świątyni Jedi, która została zniszczona przez Gwiazdę Śmierci. Leia denerwuje się na brata, że przedkłada sprawę zabawy w rycerza Jedi nad Rebelię. Tłumaczy chłopakowi, że opór przeciwko Imperium jest jej całym życiem.

Pojawia się retrospekcja ukazująca ostatnie spotkanie Lei z człowiekiem, którego całe życie uznawała za swojego ojca - Bailem Organą. Bail tłumaczy córce, że musi odnaleźć jedyną nadzieję rebeliantów - Obi-Wana Kenobiego. Po zniszczeniu jej rodzinnej planety zdaje sobie sprawę, że stała się jedyną osobą, która musi dźwigać na swych barkach brzemię Rebelii. Poświęca się w całości walce z Imperium. Luke mimo wszystko postanawia odnaleźć świątynię, tłumacząc, że czuje powołanie Mocy. Siostra odpowiada mu, że też czuje „różne rzeczy”, ale najważniejsze jest dla niej poczucie odpowiedzialności za walkę z Darthem Vaderem

Jak widać, decyzja Lei była więc świadoma i celowa. Zamiast skupiać się na nieuchwytnym, wolała postawić na działanie i szybką reakcję na mroczne widmo Imperium. Ta postawa jest widoczna również w nowej trylogii filmów, gdzie staje na czele Ruchu Oporu, odpierając dyktatorskie zapędy swojego syna. Jak postać zostanie ukazana w IX epizodzie kosmicznej sagi? Przekonamy się pod koniec grudnia 2019 roku. 

 

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.