Gwiazda "Bajecznie bogatych Azjatów" wytknęła poważny błąd Marvelowi. Co tak naprawdę oznacza Shang-Chi?

Sergiusz Kurczuk
15.07.2019 14:47
Ronny Chieng|undefined Fot. Sanja Bucko/Collection Christophel/East News

Marvel Studios pracuje nad filmową wersją komiksowego Shang-Chi. Okazuje się, że twórcy bohatera nie do końca wiedzieli, co oznacza imię herosa.Błąd uzmysłowił im komik Ronny Chieng.

Już niebawem cały świat zobaczy pierwszą produkcję Marvel Studios poświęconą solowym przygodom herosa znanego jako Shang-Chi. Na razie na temat filmu o azjatyckim superherosie wiadomo niewiele, ale jeden z aktorów, występujących w komedii "Bajecznie bogaci Azjaci" zasugerował, żeby twórcy zmienili tytuł, a co za tym idzie imię głównego bohatera, póki nie jest za późno. Sformułowani Shang-Chi nie oznacza bowiem coś innego, niż sugerują twórcy komiksowej postaci.

"Shang-Chi" - co oznacza imię bohatera Marvel Comics?

Azjatycki heros zadebiutował w Marvel Comics w 1973 roku, kiedy na świecie panowała moda na wschodnie sztuki walki, spopularyzowane przez Bruce'a Lee. Za jego narodzinami stali Steve Englehart i Jim Starlin. Shang-Chi jest synem złego Fu Manchu, który przez lata żył w błogiej nieświadomości prawdziwej natury swojego ojca. Kiedy ją poznał, postanowił stanąć po stronie dobra, wykorzystując do tego niebywałą znajomość sztuk walki. Z czasem pozyskał supermoce, które jeszcze bardziej pomogły mu w walce z czarnymi charakterami, które zagrażały Ziemi.

15 Fot. foto: Special Marvel Edition #15

Trzeba przyznać, że kiedy film trafi do kin, będzie to nowość w MCU, która może przerodzić się w całkiem interesującą serię, nawiązującą do klasycznego kina sztuk walki. Jest jednak mały problem.

Na Twitterze Rony'ego Chienga komika i aktora znanego z "Bajecznie bogatych Azjatów" i programu "The Daily Show", pojawił się ciekawy wpis dotyczący imienia mistrza kung-fu.

Hej, Marvel Studios. Skromna sugestia: proszę nie odnoście się do Shang-Chi, jako "Powstającego Ducha" [ w oryginale "Rising Spirit"] (上氣), jak obecnie pisze się o nim w komiksach, ponieważ 上氣, wcale nie znaczy to, co myślicie, że znaczy. To tak naprawdę "Wyższe powietrze" - niezbyt fajne imię dla superbohatera. Zamiast tego, proponuję nazwać go 神奇 (Shen Qi).

W kolejnych wpisach Chieng wytłumaczył, że Shen Qi można tłumaczyć jako "Cudowny" i nie tylko ma w sobie przesłanie amerykańskiego pierwowzoru, ale również o wiele lepiej brzmi jako imię superherosa. Poza tym. Shen (神) w imieniu Shen Qi oznacza Boga, czyli w tym kontekście kogoś boskiego, co nadaje bohaterowi mistycyzmu. Aktor zdaje sobie sprawę z kulturowego znaczenia Shang-Chi dla fanów komiksów. Postać istnieje w końcu od prawie 50 lat. Dlatego zaproponował przedstawicielom Marvel Studios, by pozostawili imię Shang-Chi, ale zmienili jego genezę. Powinni wyjaśnić, że pochodzi ono od Shen Qi i zrezygnować z "Powstającego Ducha" na dobre.

Przeczytaj także

"Shang-Chi" - kiedy premiera?

Na razie o kolejnej produkcji Marvela wiadomo niewiele. Fani mają nadzieję, że więcej na temat "Shang-Chi" dowiemy się podczas panelu MCU w trakcie San Diego Comic Con 2019 roku, który rozpocznie się już 18 lipca. Reżyserem produkcji został Destin Daniel Cretton. Jak podaje Variety, Marvel Studios rozpoczęło casting na odtwórcę głównej roli. Wszystko wskazuje na to, że twórcy poszukują Chińczyków lub aktorów o chińskim pochodzeniu. Film najwcześniej trafi do kin w roku 2021.

Zobacz też: Samuel L. Jackson wyśmiał błąd na plakacie filmu "Spider-Man: Far From Home"

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.