Indonezja wybrała kandydata do Oscarów. To zakazany za perwersję dramat LGBT

19.09.2019 13:31
Kucumbu tubuh indahku|undefined Fot. kadr z filmu Kucumbu tubuh indahku

Film "Kucumbu tubuh indahku" będzie walczył o Oscara 2020 w kategorii Najlepszy film międzynarodowy. Dramat wywołał kontrowersje w Indonezji i został zakazany za perwersję.

Indonezyjscy filmoznawcy wybrali swojego przedstawiciela, który będzie miał stanąć do walki o Oscara 2020 roku dla Najlepszego filmu międzynarodowego - kategorii wcześniej zwaną Najlepszy film nieanglojęzyczny. Mowa o "Kucumbu tubuh indahku" znanym również pod angielskim tytułem "Memories of My Body". Produkcja wywołała skandal w Indonezji i została zakazana w wielu miastach za perwersyjne sceny. Czy ma szansę na nagrodę?

Oscary 2020: "Kucumbu tubuh indahku" indonezyjskim kandydatem do nagrody

Reżyserem filmu jest Garin Nugroho. To kolejna produkcja filmowca, która ma szansę na statuetkę Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. W 1998 roku o nominację do Oscara starał się "Liść na poduszce", a w 2017 "Turah". Jak donosi portal Coconuts.co, Nugroho ma kolejną szansę na Oscara. 

"Kucumbu tubuh indahku" to historia życia tancerza lengger - tańca, w którym występują wyłącznie mężczyźni, ale bardzo często wykonują zmysłowe ruchy przypisywane kobietom. Akcja dzieje się w prowincji Jawa Środkowa. Głównym bohaterem jest Juno. Chłopak wychowuje się pośród swoich krewnych i w młodych latach spotyka go wiele traumatycznych przeżyć. Jako nastolatek Juno zaczyna zmagać się z własną seksualnością i właśnie wtedy wstępuje do kompanii tradycyjnego tańca, gdzie wykonuje lengger.

Produkcja została oparta na faktach. Twórcy inspirowali się życiem prawdziwego tancerza i choreografa - Rianto, który pochodzi z miasta Banyumas na Jawie Środkowej. Podobnie jak główny bohater ćwiczył taniec tradycyjny, a w szczególności lengger.

Przeczytaj także

Film "Kucumbu tubuh indahku" zadebiutował w 2018 roku na Festiwalu filmowym w Wenecji. Był również wyświetlany na francuskim Festival Des 3 Continents. Od tego czasu zdobył już kilka nagród, między innymi Bisato D’oro Award na Venice Independent Film Critic, statuetkę za Najlepszy Film podczas Festival Des 3 Continents oraz Cultural Diversity Award pod patronatem UNESCO w trakcie rozdania Asia Pasific Screen Awards w Australii.

Reżyser w rozmowie z portalem Tirto wyraził zaskoczenie szansą na nominację.

To nieoczekiwany i śmiały wybór, ponieważ temat jest dość wrażliwy, ale również pokazuje ocenę szacunku do wartości różnorodności kulturowej, według których każdy człowiek ma prawo żyć z dala od przemocy, dyskryminacji i prześladowań.

Wybór skomentował również producent filmu Ifa Isfansyah.

Miejmy nadzieję, że szansa na nominację odciśnie się na wzrost wolności wyrazu artystycznego w Indonezyjskim przemyśle filmowym oraz otworzy oczy ludziom lub grupom, którzy byli przeciwni pokazom tego filmu we własnym kraju. Indonezja powinna podtrzymywać różnorodność, by być lepszym narodem.

W czasie, kiedy wyświetlano "Kucumbu tubuh indahku" w indonezyjskich kinach, pojawiły się głosy, że film "promuje zachowania homoseksualne". Kilka konserwatywnych grup stworzyło petycje, w których domagano się, by zakazać dystrybucji produkcji tytułu. Wiele seansów nie obyło się też bez bojkotowania kin. Doszło do tego między innymi w Depok oraz Pontianak. Podczas wyświetlania filmu w Semarang pojawiły się głosy sprzeciwu ze strony Islamic Defenders Front. Na szczęście pokaz się odbył, dzięki ochronie zapewnionej przez policję.

Przeczytaj także

Czy "Kucumbu tubuh indahku" zdobędzie szansę na Oscara 2020? Dowiemy się dopiero w styczniu, kiedy Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej wybierze filmy, które zakwalifikują się do konkursu.

Zobacz też: Oscary: Polskie filmy i twórcy, którzy dostali Oscara

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.