"Joker": reżyser przyznał, że w filmie pojawia się jedno świadome nawiązanie do Batmana. O którą scenę chodzi?

07.01.2020 13:39
Joker|undefined Fot. kadr z filmu Joker

Todd Phillips w rozmowie o "Jokerze" potwierdził, że w filmie został zawarty tylko jeden celowy Easter egg związany z postacią Batmana. O który moment chodzi?

Chociaż "Joker" nie jest typowym filmem superbohaterskim, nadal posiada wiele cech tego podgatunku kina akcji. Wśród nich są liczne odniesienia i Easter eggi związane z komiksami. Todd Phillips zdradził, który fragment jest ukrytą wiadomością dla fanów Batmana.

"Joker" - Easter egg z Batmanem

Produkcja w reżyserii Todda Phillipsa z genialną rolą Joaquina Phoenixa to w gruncie rzeczy dramat psychologiczny, opowiadający o znieczulicy, ignorowaniu problemów psychicznych i ostracyzmu wobec nieuprzywilejowanych jednostek. Z tym nie trudno się nie zgodzić, ale fani komiksów DC dostrzegli również wszechobecne nawiązania do papierowego medium, z którego wywodzi się postać Jokera. A jeśli jest Joker, nie może zabraknąć Batmana. Z tego powodu reżyser zdecydował się wpleść wątek małego Bruce'a Wayne'a.

Przeczytaj także

Wbrew powszechnym opiniom, chociaż w "Jokerze" roi się od odniesień i Easter eggów, ukryty smaczek związany z Batmanem jest tylko jeden. Phillips wyjaśnił w jednym z dodatków na domowym wydaniu "Jokera", o którą scenę chodzi.

Byłem wielokroć pytany, czy ten, czy tamten moment to Easter egg. Nie lubię tego terminu, ale mały Bruce zjeżdżający po słupku był Easter eggiem, nawiązującym do serialu telewizyjnego. To było coś, o czym rozmawialiśmy i doszliśmy do wniosku "O tak, czemu by tego nie zrobić?". Nie chcieliśmy być zbyt uroczy i przesadzać z tego typu rzeczami, ale ten konkretny był na miejscu.

Chodzi o scenę, w której Arthur Fleck przychodzi z wizytą do posiadłości Wayne'ów i woła małego Bruce'a, bawiącego się na placu zabaw. Chłopiec zjeżdża po rurze, tak jak robił to Adam West, wcielający się w Batmana w kiczowatym serialu sprzed prawie 60 lat.

Przeczytaj także

"Joker" - kiedy premiera na Blu-ray i DVD?

Film po bardzo długim wyświetlaniu w kinach zagości wreszcie w domowym zaciszu fanów DC i talentu Phoenixa. "Joker" na Blu-ray i DVD trafił do sprzedaży 7 stycznia 2020 roku. Wśród dodatków będą nie tylko rozmowy z twórcami, ale również niewykorzystane pomysły i usunięte sceny. "Joker" w wydaniu domowym będzie można kupić w Polsce 29 stycznia 2020.

Przeczytaj także

Zobacz też: "Joker": Todd Phillips skomentował doniesienia o sequelu. Czy film w końcu powstanie?

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.