"Joker" z szansą na Oscara 2020 za najlepszy film?

08.10.2019 11:40
Joker|undefined Fot. kadr z filmu Joker

Film "Joker" od dawna jest brany pod uwagę jako faworyt Oscarów 2020. Okazuje się, że członkowie Amerykańskiej Akademii Filmowej widzieli już produkcję. Jak zareagowali?

Końcówka 2019 roku zdecydowanie będzie należeć do "Jokera". Film trafił na ekrany kin 4 października 2019 roku i już zarobił 96 milionów dolarów w USA i 248 milionów dolarów na świecie. Warner Bros. triumfuje, ale czy rzeczywiście ma szansę na Oscara 2020 w kategorii Najlepszy film?

"Joker" - z Oscarem 2020 za najlepszy film?

Produkcja w reżyserii Todda Phillipsa z Joaquinem Phoenixem w roli tytułowej została doceniona na wielu festiwalach filmowych i zbiera bardzo dużo pochlebnych recenzji nie tylko przeciętnych widzów, ale przede wszystkim krytyków filmowych. Chociaż "Joker" został oparty na komiksach DC, daleko mu do cukierkowatych produkcji pokroju "Ligi Sprawiedliwości". Film porusza ważne wątki dotyczące otaczającej nas rzeczywistości i trafi nie tylko do maniaków superbohaterów, ale przede wszystkim do zwyczajnego widza. Poza tym wygrał konkurs główny na tegorocznym Festiwalu filmowym w Wenecji, więc od razu uznano go za faworyta nadchodzącej gali wręczenia Oscarów.

Przeczytaj także

Jednak o nominacjach do prestiżowej nagrody decydują członkowie Amerykańskiej Akademii Filmowej. Jak podaje Pete Hammond z Deadline, 6 października 2019 roku odbył się specjalny pokaz "Jokera" w Samuel Goldwyn Theatre w Akademii, gdzie członkowie stowarzyszenia mieli okazję zobaczyć nowe dzieło Phillipsa. Według doniesień dziennikarza reakcje na film były zróżnicowane. Frekwencja dopisywała, bo sala miesząca 1000 osób była zajęta w trzech czwartych. Zdarzało się jednak, że niektórzy widzowie wychodzili w trakcie filmu. Ci, którzy zostali do końca, nagrodzili "Jokera" wielkimi brawami, szczególnie kiedy podczas napisów pojawiło się nazwisko operatora.

Przeczytaj także

Nie zabrakło jednak słów krytyki. Starsi członkowie Akademii nie byli zadowoleni filmem. Najbardziej entuzjastycznie reagowała młodsza część widowni. Jednak nawet osoby, które nie były zachwycone "Jokerem" zauważały, że film porusza istotne kwestie chorób psychicznych. Niektórzy obecni na sali uczestnicy pokazu obawiają się, że "Joker" może sprowokować kogoś z problemami psychicznymi do urealnienia scenariusza filmu. Najwięcej pozytywnych głosów dostał występ Phoenixa.

Przeczytaj także

Oscary 2020 - kiedy wręczenie nagród?

Na razie nie znamy tytułów nominowanych filmów do Oscarów 2020. Członkowie Akademii wybiorą je 13 stycznia 2020 roku. 92. gala wręczenia nagród obędzie się 9 lutego 2020 roku. Czy "Joker" wygra statuetkę? Przekonamy się za kilka miesięcy. 

 

Przeczytaj także

Zobacz też: "Joker" reż. Todd Philips [RECENZJA]

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.