"Nieplanowane" - polskie aktywistki bojkotują antyaborcyjny film za fundamentalistyczną propagandę

30.10.2019 14:10
Nieplanowane|undefined Fot. kadr z filmu Nieplanowanes

Polskie środowiska  pro-choice bojkotują film "Nieplanowane", który został przez nie uznany za zbiór fantazji fundamentalistów na temat zabiegu przerwania ciąży.

Temat aborcji przewija się w polskiej polityce od wielu lat i wciąż wzbudza kontrowersje. Wiele organizacji stara się edukować społeczeństwo i zwalczać szkodliwe mity na temat zabiegu przerywania ciąży, ale przed nimi nadal sporo pracy. Nie pomaga im w tym zbliżająca się premiera filmu "Nieplanowane", który trafi do polskich kin pod patronatem Episkopatu oraz prezydenta Andrzeja Dudy. Z tego powodu w mediach społecznościowych trwa bojkot amerykańskiej produkcji.

"Nieplanowane" - antyaborcyjny film bojkotowany w Polsce

W akcję "Stop propagandzie! Bojkotuję »Nieplanowane«!" włączyło się wiele organizacji, między innymi Wielka Koalicja za Równością i Wyborem, Fundacja CZAS DIALOGU, Berliński Kongres Kobiet, Ogólnopolski Strajk Kobiet oraz przede wszystkim Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

Przeczytaj także

Na Facebooku pojawiło się wydarzenie dotyczące bojkotu filmu. W jego opisie zamieszczono argumenty działaczy  pro-choice.

1.11 do kin wchodzi film „Nieplanowane”, eksport amerykańskiej propagandy antyaborcyjnej. Film niebezpieczny na wielu poziomach. Poza szerzeniem kłamstw o przerywaniu ciąży, demonizuje personel klinik aborcyjnych i podprogowo zachęca do przemocy wobec nich. "Nieplanowane", pod patronatem Episkopatu, otrzymało nagrodę Prezydenta RP w kategorii „Film, który zmienia życie”. Ten film fabularny faktycznie może zmienić życie nas wszystkich. Kłamstwa i daleki od wiedzy medycznej obraz aborcji przedstawiony w filmie ma na celu doprowadzenie do całkowitego zakazu aborcji. Osoby w ciąży nie będą mogły wtedy decydować o swoim życiu i zdrowiu. Aborcja jeszcze bardziej stanie się tematem tabu.
Nie bagatelizujcie zagrożeń, jakie płyną z filmu „Nieplanowane” i bazującej na nim książce. W szkołach i kościołach już trwa walka o rząd dusz. Dystrybutor przygotował nawet ogłoszenia duszpasterskie zachęcające do obejrzenia filmu i pomaga w organizacji pokazów. Opracował również scenariusze ćwiczeń na lekcji po obejrzeniu filmu, by utrwalić antyaborcyjne poglądy. Rodzice, bądźcie czujni. Katechetki/-ci już rozsyłają linki do filmu, promując go jako „warty obejrzenia, bez względu na światopogląd”. Kadro szkolna, chroń dzieci przed praniem mózgów. Czy puścilibyście dzieci na film o tym, że Ziemia jest płaska? „Nieplanowane” mają właśnie taki poziom merytoryczny. Nie zobaczycie tam prawdy o aborcji.
Zobaczycie mnóstwo manipulacji, które przeczą wiedzy medycznej i logice jak w skompromitowanym „Niemym krzyku”. Przykładowo, filmowe płody wyglądają i zachowują się jak noworodki, by przekaz „Nieplanowanych” pobudzał Wasze emocje i kształtował antyaborcyjne postawy. Czy chcecie, żeby znów warunki dyktowały nam środowiska anti-choice i Episkopat? Czy znów embriony są ważniejsze od gwałconych przez księży dzieci? Od 1 listopada film będzie pokazywany w ponad 170 kinach, w tym należących do sieci: Helios Polska, Multikino Polska, Cinema3D, Cinema City Poland.
Nie dajmy się tej zmasowanej kampanii manipulacji!

Produkcja "Nieplanowane" to adaptacja bestsellerowej książki Abby Johnson i Cindy Lambert. Autorki zyskały rozgłos, ujawniając sekrety Planned Parenthoood - organizacji zajmującą się wykonywaniem aborcji.

Produkcja w reżyserii Chucka Konzelmana i Cary'ego Solomona to historia Johnson, która jako młoda kobieta chciała pomagać innym. Została wolontariuszką, a następnie pracownicą jednej z największych klinik aborcyjnych na świecie. Uważała, że kobiety mają prawo decydować o swoim losie i dzięki zaangażowaniu oraz ciężkiej pracy, pięła się na szczyt po szczeblach organizacji. Jednak jedna z sytuacji, które zobaczyła w pracy, zmieniła jej postrzeganie świata. W roli głównej wystąpiła Ashley Bratcher.

 

Przeczytaj także

Zobacz też: Powstała metalowa składanka wspierająca legalizację aborcji

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.