"Nomadland" najlepszym filmem roku wg amerykańskich krytyków. To faworyt wyścigu po Oscary!

11.01.2021 16:22
Nomadland Fot. materiały prasowe

National Society of Film Critics wyróżniło film "Nomadland" aż czterema ważnymi nagrodami, w tym tytułem najlepszego filmu 2020 roku. Zdaniem mediów, to otwarta droga do wyścigu po Oscary.

Najnowsze dzieło Chloé Zhao, reżyserki "Jeźdźca" i nadchodzącego filmu Marvela pt. "Eternals", zostało nagrodzone przez amerykańskich krytyków, którzy uznali je za najlepszy film 2020 roku. Zhao otrzymała również nagrodę za reżyserię, a Frances McDormand - za główną rolę żeńską. Nagrodzono także zdjęcia Joshuy Jamesa Richardsa. O czym jest "Nomadland" i czy ma szanse na Oscary?

Polecamy

"Nomadland" - zwiastun najlepszego filmu 2020 roku wg amerykańskich krytyków

"Nomadland" to ekranizacja powieści Jessiki Bruder o tym samym tytule. Produkcja opowiada o kobiecie po sześćdziesiątce, która straciła dobytek w wyniku recesji, w związku z czym decyduje się prowadzić życie współczesnego nomady i wyrusza w podróż po USA. W główną rolę wciela się dwukrotna zdobywczyni Oscara ("Fargo", "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri"), Frances McDormand.

"Nomadland" faworytem Oscarów 2021?

Werdykt amerykańskich krytyków pozwala sądzić, że "Nomadland" będzie jednym z czarnych koni tegorocznego wyścigu po Oscary. Jeśli produkcja zakwalifikowałaby się do ścisłej czołówki konkurentów o tytuł najlepszego filmu, a Frances McDormand ponownie stanęłaby w szranki z innymi kandydatkami do tytułu najlepszej aktorki, "Nomadland" ma szansę stać się historycznym dziełem, które po raz pierwszy przyniesie nominacje aktorce i producentce w jednej osobie. Jeśli podobna sytuacja spotka film "Malcolm i Marie" z Zendayą w takiej samej roli, Oscary 2021 zapiszą się złotymi zgłoskami w historii kina tworzonego przez kobiety.

"Nomadland" wcześniej został nagrodzony m.in. na festiwalu w Toronto. Otrzymał też Złotego Lwa w Wenecji oraz Złotą Żabę na Camerimage. Film trafi do polskich kin 19 lutego 2021.

Polecamy
Natalia Hluzov
Natalia Hluzow Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.