"Parasite" na HBO będzie sześciogodzinną wersją filmu

24.01.2020 12:31
Parasite|undefined Fot. adr z filmu Parasite

Nominowany do Oscarów 2020 "Parasite" trafi niedługo w rozszerzonej wersji na HBO. Okazuje się, że serial będzie wydłużoną wersją kinowego filmu Joon-ho Bonga.

Południowokoreański film "Parasite" jest niekwestionowanym faworytem tegorocznych Oscarów. Dostał aż sześć nominacji do prestiżowych nagród i na pewno zostanie doceniony przez członków Akademii Filmowej. Na wartości "Parasite'a" poznali się również szefowie stacji HBO, którzy planują stworzyć miniserial, który w rzeczywistości będzie wydłużoną wersją filmu Joon-ho Bonga.

"Parasite" na HBO - serial czy film?

Jak donosi The Wrap, reżyser potwierdził, jak będzie prezentował się miniserial na podstawie filmu "Parasite". Filmowiec rozmawiał z portalem na temat przeniesienia swojego dzieła na język telewizji. Miłośnicy oryginału obawiali się, że HBO zechce stworzyć remake z amerykańskimi aktorami, przekładający fabułę na zachodnie realia. Na szczęście tak się nie stanie. Joon-ho Bong skomentował to zagadnienie.

Miałem tak wiele kluczowych pomysłów, kiedy zacząłem pisać scenariusz. Nie mogłem zamieścić ich wszystkich w trwającym dwie i pół godziny filmie, więc zalegały na moim iPadzie, a moim celem było stworzenie z tego miniserialu sześciogodzinnego filmu.

Oznacza to, że produkcja, która trafi na HBO, będzie w zasadzie reżyserską wersją oscarowego kinowego filmu. Po raz kolejny okazuje się, że kino autorskie zaczyna przenosić się sal kinowych na platformy streamingowe, które rzucą się innymi prawami, o wiele bardziej pasującymi do prawdziwych filmowych artystów. Ramy czasowe narzucane przez seanse w kinach to problem wielu filmowców, którzy muszą skracać wymyślone przez siebie historie, by nie zamęczyć widza. W przypadku serwisów sprawa wygląda inaczej.

Serialową wersję "Parasite'a" można przyrównać do najnowszego filmu Martina Scorsese - "Irlandczyka", który pod koniec 2019 roku trafił na Netflix czy opublikowanej niedawno przez tą samą platformę krótkometrażówki "Co zrobił Jack" w reżyserii Davida Lyncha. Produkcja Scrosese trwa ponad trzy godziny, a tak długie filmy są zazwyczaj rzadkością na kinowych afiszach. Krótkometrażowe filmy to również rzadkość w kinach. Są dostępne jedynie na specjalnych pokazach, na których prezentuje się je w blokach.

Przeczytaj także

Co znajdzie się w wydłużonej wersji "Parasite'a"? Przekonamy się za jakiś czas, kiedy produkcja trafi na HBO Max.

Przeczytaj także

Oscary 2020 - czy "Parasite" dostanie nagrodę?

Dzieło Joon-ho Bonga dostało nominacje do Oscara w kategoriach Najlepszy film, Najlepszy reżyser, Najlepszy scenariusz oryginalny, Najlepsza produkcja międzynarodowa, Najlepsza scenografia i Najlepszy montaż. Tym samym "Parasite" konkuruje z polskim kandydatem do Oscara "Bożym ciałem" Jana Komasy. Ile statuetek zgarnie południowokoreańska produkcja? Przekonamy się podczas 92. gali rozdania Oscarów 10 lutego 2020 roku.

Przeczytaj także

Zobacz też: Oscary 2020 - poznaliśmy nominacje do nagród Akademii

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.