"Parasite" plagiatem? Indyjski producent chce pozwać twórców oscarowego filmu

23.02.2020 13:12
"Parasite" plagiatem? Indyjski producent chce pozwać twórców oscarowego filmu Fot. Barunson E&A / CJ E&M Film/Collection Christophel/East News

Bong Joon-ho jest oskarżony o kradzież fabuły z indyjskiej komedii romantycznej o tytule "Minsara Kanna". Produkcja powstała w 1999 roku, a jej producentem był PL Thenappan.

Jak podaje serwis IndiaToday, indyjski producent PL Thenappan postanowił zagrozić twórców "Parasite" pozwem o plagiat. Według niego, reżyser Bong Joon-ho ukradł jego pomysł na film, a jedyną znaczącą różnicą między filmami jest fakt, że koreańskie dzieło nie należy do gatunku komedii romantycznej. 

Parasite plagiatem?

Cała sprawa zaczęła się w trzecim tygodniu lutego, kiedy to Thenappan powiedział IndiaToday, że zamierza pozwać twórców "Parasite". Sprawa rozwinęła się 19 lutego 2020 roku, kiedy do sprawy włączył się adwokat Easwar Kuppusamy z Sądu w Madras. Prawnik zamierza reprezentować Thenappana w sprawie. Wysłał już do twórców pierwszego maila i zapowiedział, że sprawa trafi do sądu, jeśli producenci "Parasite" nie odpowiedzą na jego wiadomość do 26 lutego 2020 roku.

Przeczytaj także

W rozmowie z Times of India prawnik opisał całą sytuację:

Wysłaliśmy im szczegóły dotyczące "Minsara Kanna" - datę cenzury, obsadę, historię, itp. Nie mogą zaprzeczyć faktu, że podstawę fabuły zabrali z filmu mojego klienta. Jest wiele filmów z podobnymi pomysłami, ale cała rodzina udająca się do domu bogaczy, a następnie ich oszukująca jest zabrana z "Minsara Kanna". Jedyna różnicą jest to, że "Parasite" nie należy do gatunku romansowego.

Jeśli ludzie odpowiedzialni za "Parasite" nie odpowiedzą na maila, wówczas Thenappan zamierza wysłać pismo sądowe do reżysera Boona Joon-ho oraz producentów za pomocą koreańskiej ambasady w Indiach. Oprócz tego, PL Thenappan i jego prawnik zamierzają powiadomić o całej sprawie Akademię Filmową. Jeśli twórcy "Parasite" przyznają się do plagiatu, wówczas producent może poprosić o kompensatę.

"Minsara Kanna" opowiada historię mężczyzny z bogatego domu, który zakochuje się w dziewczynie. Aby zdobyć aprobatę jej rodziny, wraz ze swoimi bliskimi zaczynają dla nich pracować. Właściwie na tym kończą się podobieństwa w fabule - motywacja bohaterów i zwroty akcji są w obydwóch filmach zupełnie inne. 

Przeczytaj także
Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.