Roman Polański zostanie wydalony z francuskiego stowarzyszenia filmowców? Tego chcą członkowie ARP

Sergiusz Kurczuk
20.11.2019 09:19
Roman Polański|undefined Fot. Jonathan Rebboah via www.imago-images.de/Imago Stock and People/

Według najnowszych informacji, francuskie stowarzyszenie ARP zmieniło regulamin organizacji, do której należy Roman Polański. Z tego powodu polski reżyser prawdopodobnie zostanie wyrzucony z szeregów zrzeszenia.

ARP to francuskie stowarzyszenie skupiające około dwustu reżyserów, scenarzystów oraz producentów. Ostatnio członkowie organizacji będą w sprawie nowego regulaminu. Nowy zapis ma dotyczyć wykluczenia członków, którzy byli związani z przestępstwami seksualnymi. Oznacza to, że jeśli przepis zostanie przegłosowany, Roman Polański zostanie wyrzucony z ARP.

Roman Polański wyrzucony z ARP?

Jak podaje Deadline, 18 listopada 2019 roku odbyło się posiedzenie zarządu organizacji. Członkowie ARP dyskutowali nad tym, w jaki sposób reagować na przypadki przestępstw seksualnych dokonanych przez działaczy stowarzyszenia. Niebawem odbędzie się kolejne walne spotkanie, na którym zapadnie decyzja w wyniku głosowania. Członkowie spotkali się pod wpływem najnowszych oskarżeniach pod adresem Romana Polańskiego, który miał dopuścić się gwałtu na francuskiej fotografce. Z tego powodu grupa około 40 kobiet zablokowała pokaz najnowszego filmu polskiego reżysera "Oficer i szpieg", w którym Polański miał uczestniczyć.

Przeczytaj także

Mimo że sprawa jest przedawniona i po ponad 30 latach trudno jest udowodnić winę Polańskiego w sprawie fotografki, filmowiec jest skazany za gwałt na nieletniej przez amerykański sąd. Reżyser uniknął kary, ponieważ opuścił teren USA, zanim doszło do aresztowania. Nad losem Polańskiego i innych filmowców, którzy dokonali nadużyć seksualnych, członkowie ARP zadecydują wiosną 2020 roku. Sprawę skomentował prezes ARP Pierre Jolivet.

Od pierwszej afery seksualnej, w której uczestniczył Polański, minęło czterdzieści lat. Uważam, że w ciągu tego czasu świat bardzo się zmienił. Chociaż przestępstwa są takie same jak kiedyś i postrzeganie przez społeczeństwo diametralnie się zmieniło.

Jolivet potwierdził, że jeśli nowy przepis zostanie przegłosowany, w pierwszej kolejności będzie dotyczył Polańskiego. Oznacza to, że polski filmowiec bezzwłocznie zostanie zawieszony w prawach członka ARP. Ostateczna data walnego zgromadzenia organizacji nie została jeszcze ustalona.

Przeczytaj także

Zobacz też: "Chinatown" Romana Polańskiego doczeka się prequela. Za serial odpowiedzą David Fincher i Netflix

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.