TOP 10: Najlepsze filmy o wilkołakach

Olga Konarzycka
30.08.2018
Aktualizacja: 22.01.2020 12:31
Wilkołaki|undefined Fot. fragmenty filmów „Harry Potter i Więzień Azkabanu”, „Zmierzch: Księżyc w Nowiu”, „Wilkołak”
Przeczytaj także

Postać wilkołaka we współczesnym świecie nie musi jedynie przerażać. Na ogół przerażające potwory coraz częściej stają się również bohaterami komedii i romansów. Zobaczcie nasze zestawienie najlepszych i najciekawszych filmów z wilkołakami w roli głównej.

Ludzie posiadający zdolność przemiany w wilka są bohaterami strasznych opowieści niemalże od czasów starożytności. Z pewnością jednak okres największej fascynacji ich istnieniem przypada na czasy średniowiecza - legendy o bestiach grasujących w okolicznych lasach w czasie pełni księżyca pojawiały się m.in w Anglii, Francji, Niemczech czy Skandynawii. Wilkołakiem stawał się każdy, kto został przez niego ugryziony, jednak zdolności przemiany można było również odziedziczyć.

I chociaż większość opowieści związanych z tymi potworami budzi może przyprawić o dreszcze, motyw krwiożerczej bestii współcześnie często wykorzystywany jest również w kontekście romantycznym. Stworzenia te można jednak spotkać zarówno w filmach fantasy, horrorach, jak i nawet komediach. Zobaczcie nasze zestawienie 10 najlepszych filmów o wilkołakach.

Zobacz też: >> Top 10 przerażających horrorów o wampirach << 

TOP 10: Najlepsze filmy o wilkołakach 

1. „Wilkołak” (1941)

Absolutny klasyk wśród produkcji o przerażających bestiach. Opowiada on historię Larry'ego Talbota, który po powrocie do swojego rodzinnego miasteczka poznaje legendę o grasującym w okolicy wilkołaku. I chociaż mężczyzna początkowo nie wierzy w legendy wkrótce sam staje się ich ofiarą. Talbot zostaje ugryziony przez wilkołaka wskutek czego zaczyna popełniać przerażające zbrodnie.W filmie w reżyserii Georga Waggnera główną rolę zagrał Lon Chaney Jr. Scenariusz do produkcji stworzył Curt Siodmak.

2. „Skowyt” (1981)

Amerykański horror w reżyserii Joe Dantego jest adaptacją powieści Gary'ego Brandnera o tym samym tytule. Główną bohaterką jest Karen White (Dee Wallace) - prezenterka telewizyjna prześladowana przez tajemniczego psychopatę. Gdy mężczyzna zostaje zastrzelony przez policję dręczona koszmarami Karen za namową lekarza (Patrick Macnee) postanawia skorzystać z terapii psychiatrycznej w specjalnym ośrodku. Szybko okazuje się, że placówka jest w rzeczywistości kolonią wilkołaków.

3. „Wilk” (1994)

Kolejny filmowy klasyk, w którym wystąpili Jack Nicholson, Michelle Pfeiffer oraz Christopher Plummer. Produkcja w reżyserii Mike'a Nicholsa opowiada o Willu Randalu (Nicholson), który pewnej nocy wraca do domu po weekendzie. Widząc na autostradzie rannego wilka mężczyzna zatrzymuje się, aby udzielić mu pomocy. Zwierzę jednak gryzie go w rękę i rzuca się do ucieczki. Will szybko odkrywa zachodzącą w nim przemianę - jego ciało porasta coraz więcej włosów, ma wyostrzone zmysły i staje się bardziej agresywny. Mężczyzna orientuje się, że powoli zmienia się w wilkołaka. Postanawia więc odnaleźć człowieka, który zgotował mu ten los.

4. „Underworld”(2003)

Pierwsza część sagi ukazującej odwieczną walkę między wampirami a wilkołakami. W filmie Lena Wisemana bestie są nazywane Lykanami i ukrywają swoje istnienie przed światem oraz swoimi największymi wrogami. Potajemnie planują jednak atak na krwiopijców. Wampirzyca odkrywa jednak mroczną tajemnicę, która jest w stanie unicestwić oba gatunki. W tle zaciekłej rywalizacji znalazło się również miejsce dla romansu wilkołaka (Scott Speedman) z graną przez Kate Beckinsale, Selene. W produkcji wystąpili również Bill Nighy i Michael Sheen.

5. „Harry Potter i Więzień Azkabanu” (2004)

Postać wilkołaka po raz pierwszy pojawiła się w murach Hogwartu w trzeciej części filmowej sagi. Produkcja w reżyserii Alfonso Quarrona ukazuje filmowe uniwersum w nieco mroczniejszej postaci niż zazwyczaj.  Właśnie wtedy w roli nauczyciela obrony przed czarną magią debiutuje Remus Lupin (David Thewlis). I chociaż przez większą część filmu Harry (Daniel Radcliffe) skupia się na odnalezieniu zbiegłego z Azkabanu Syriusza Blacka - którego podejrzewa o zabicie swoich rodziców - chłopak w pewnym momencie orientuje się, że może mieć do czynienia z wilkołakiem i rozpoczyna kolejne śledztwo. Nie podejrzewa jednak, że ostatecznie bestią okaże się lubiany przez niego nauczyciel.

6. „Zmierzch” (2008-2012)

Chociaż filmowa adaptacja sagi Stephenie Meyers wzbudza raczej mieszane odczucia jest świetnym przykładem w jak różne sposoby można przedstawić legendarne bestie. W produkcji wilkołaki nie są bowiem krwiożerczymi potworami, ale bronią miasta przed wampirami. Mało tego, to grupka przystojnych, umięśnionych chłopców, którzy większość czasu paradują bez koszulek. W „Zmierzch” musiał oczywiście zostać wpleciony wątek romantyczny, który ponadto jest połączony z odwiecznym konfliktem między wampirami a wilkołakami. Tak, zgadliście główna bohaterka musi zdecydować którego z zaciekłych wrogów woli bardziej.

7. „Wilkołak” (2010)

Skoro wspomnieliśmy już o klasycznym „Wilkołaku” nie sposób pominąć jego remake'u z 2010 roku. W horrorze w reżyserii Joe Johnstona („Kapitan Ameryka: Pierwsze Starcie”, „Jumanji”) wystąpiła cała plejada hollywoodzkich gwiazd - Benicio del Toro, Emily Blunt, Anthony Hopkins oraz Hugo Weaving. Produkcja w 2011 roku została nagrodzona Oscarem w kategorii najlepsza charakteryzacja. 

8. „Dziewczyna w czerwonej pelerynie” (2011)

Nieco bardziej mroczna adaptacja baśni o Czerwonym Kapturku. Opowiada historię miasteczka Daggerhorn, gdzie po latach zaczyna ich nawiedzać krwiożerczy wilkołak. Jego mieszkańcy postanawiają urządzić polowanie na straszliwą bestię. W samym środku wydarzeń przypadkowo znajduje się Valerie (Amanda Seyfried). Młoda dziewczyna jest zakochana w swoim przyjacielu z dzieciństwa, jej rodzice mają jednak inne plany co do jej zamążpójścia. W wyniku ciągle rosnącej liczby ofiar wilkołaka, Valerie zaczyna podejrzewać, że może on mieć coś wspólnego z jej wybrankiem. W filmie w roli ojca Solomona wystąpił również Gary Oldman.

9. „Co robimy w ukryciu” (2014)

Komedia grozy autorstwa Jemaine'a Clementa i Taiki Waititiego. Film opowiada o wampirach, które zmagają się z trudami życia we współczesnym świecie. I chociaż produkcja skupia się głównie na perypetiach krwiopijców, często pojawiają się w niej również ich odwieczni wrogowie - wilkołaki. W lipcu 2018 roku zadebiutował serialowi spin-off filmu zatytułowany „Wellington Paranormal”.

10. „Dobre maniery” (2017)

Horror opowiada historię Clary - ciemnoskórej pielęgniarki, szukającej pracy w charakterze niani. Kobieta zostaje zatrudniona przez spodziewającą się dziecka, zamożną Anę. Między kobietami rodzi się wyjątkowa więź, jednak po pewnym czasie Ana zaczyna zachowywać się coraz dziwniej. Niepokojące incydenty nasilają się zwłaszcza w nocy, podczas pełni księżyca.

Który film o wilkołakach najbardziej przypadł wam do gustu? Jakich produkcji waszym zdaniem zabrakło w zestawieniu?

Przeczytaj także
Olga Konarzycka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.