TOP 25: Najpopularniejsze filmy katastroficzne w historii

Natalia Nowecka
25.01.2019
Aktualizacja: 22.01.2020 12:21
Najlpopularniejsze filmy katastroficzne|undefined Fot. . materiały prasowe

Trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów, olbrzymie fale tsunami, ogromne asteroidy, czyli koniec świata na milion sposobów. Przed wami może nie milion, ale 25 najpopularniejszych filmów katastroficznych.

Nie oszukujmy się - wszyscy lubimy oglądać koniec świata. W filmach o globalnej zagładzie i wszelkich możliwych anomaliach prowadzących do sieci katastrof, jest coś dziwnie ekscytującego. Ten dreszczyk emocji, poruszenie wywołane losami bohaterów i ogólna fascynacja rozmachem z jakim jedna fala jest w stanie zmieść z powierzchni ziemi miasto wielkości Nowego Jorku. Filmy te nie muszą być realistyczne, ani mieć w sobie ani odrobiny logiki. Mają przynosić rozrywkę, a te, które dla was wybraliśmy spisują się pod tym względem wzorowo. Przed wami lista 25 najpopularniejszych filmów o katastrofach i końcu świata. Enjoy!

Zobacz też: >> Przerażające przepowiednie na 2019 rok dla Polski i świata. Co strasznego przepowiedzieli prorocy? <<

TOP 25: Najpopularniejsze filmy katastroficzne

1. "Pojutrze" (2004)

Klimatolog Jack Hall (Dennis Quaid) od wielu lat pracuje nad odpowiedzią na pytanie, czy Ziemia stoi u progu nowej epoki lodowcowej. Wyniki badań, które przeprowadził na Antarktydzie dowodzą, że nasza planeta już 10 tysięcy lat temu zmierzyła się z podobnym problemem i wygląda na to, że przyroda chce zafundować ludzkości powtórkę z historii. Od Antarktydy odrywa się fragment pokrywy lodowej, który jest na tyle duży, że całą Ziemią wstrząsa seria kataklizmów.

Klasyka gatunku. Film, który choć raz w życiu powinien obejrzeć absolutnie każdy, bez wyjątku. Świetny klimat, dobre efekty specjalne, mrożące krew w żyłach sekwencje katastrof, sympatyczni bohaterowie, których los naprawdę nas obchodzi i młodziutki Jake Gyllenhaal. Klasa sama w sobie.

2. "2012" (2009)

Film w chwili premiery cieszył się ogromną popularnością, głównie ze względu na przepowiednię Majów, według której 21 grudnia 2012 miał nastąpić koniec świata. Do niczego takiego rzecz jasna nie doszło, jednak film wciąż cieszy się sporą rzeszą fanów i dla wielu jest synonimem kina katastroficznego. Nie ma sensu wymieniać po kolei katastrof do jakich dochodzi w tym filmie, ponieważ dzieje się w nim niemalże wszystko. Trzęsienia ziemi, gigantyczne fale tsunami, wybuchy wulkanów, przebiegunowanie Ziemi, zmiana położenia kontynentów i tak dalej i tak dalej, a jako wisienka na torcie runięcie kopuły Bazyliki Świętego Piotra w Watykanie wprost na podnoszących modły wiernych. Prawdziwy rarytas.

Zobacz też: >> Koniec świata w 2021 roku? Nadchodzącą apokalipsę zapowiedział słynny teolog F. Kenton Beshore <<

3. "Geostrom" (2017)

Kiedy katastrofalne w skutkach zmiany klimatu zaczynają zagrażać istnieniu Ziemi, rządy wszystkich państw świata jednoczą siły i tworzą program o kryptonimie Dutch Boy Program. Obejmuje on sieć satelitów otaczających całą planetę, które uzbrojono w technologie z dziedziny geoinżynierii zaprojektowane, aby powstrzymywać powstawanie klęsk żywiołowych. Po dwóch latach niezakłóconego działania system ochronny zaczyna szwankować. Zadanie usunięcia awarii zostaje powierzone dwóm braciom, którzy od dawna nie utrzymują ze sobą kontaktu. Muszą oni zdążyć rozwiązać problem, zanim olbrzymich rozmiarów geoburza pochłonie całą planetę.

Kolejny film typu disaster-porn, w którym podziwiać możemy zagładę świata i ludzi usiłujących walczyć z siłami natury. Owszem, poziom i rozmach już nie ten, co u poprzedników, jednak zabawa wciąż przednia.

4. "San Andreas" (2015)

Na skutek przesunięcia, cieszącego się złą sławą, uskoku San Andreas w Kalifornii dochodzi do trzęsienia ziemi o sile 9 stopni w skali Richtera. Pilot helikoptera ratunkowego i jego żona muszą udać się z Los Angeles do San Francisco, aby uratować swoją jedyną córkę.

Czy może być coś lepszego, niż Dwayne The Rock Johnson walczący z samą Matką Naturą? Na to pytanie musicie odpowiedzieć sobie sami, po seansie tych niemalże dwóch godzin pierwszorzędnej rozwałki.

5. "Trzęsienie ziemi" (1974)

Gdy potężny wstrząs sejsmiczny zachwiał budynkami Los Angeles, mieszkańcom wydawało się, że wszystko zakończy się na strachu. Fakt ten jednak zaalarmował instytut sejsmologiczny - wyliczenia komputerów zwiastowały potężne trzęsienie ziemi. Kilka godzin później w mieście rozpętało się piekło.

Ten film to żelazna klasyka gatunku. Choć dziś nie wzbudza już takich emocji i uważany jest bardziej za "klasyk, który trzeba odhaczyć", to w chwili premiery robił niemałe wrażenie. Trzeba bowiem przyznać - dramaturgia i rozmach z jakimi zrobione zostały sceny akcji są, jak na tamte czasy, na kosmicznym poziomie.

Zobacz też: >> Przepowiednie królowej Saby - jakie znaki będą zwiastować koniec świata? <<

6. "Tunel" (2016)

Nie mylić z "Tunelem", w którym Sylwester Stallone malowniczo pręży swoje muskuły.

Jeong-soo (Jung-woo Ha) jest dealerem samochodowym, jadącym na urodziny swojej córki. Podczas drogi wjeżdża w tunel, który niespodziewanie się zawala. Zdesperowany mężczyzna próbuje znaleźć sposób, aby uwolnić się spod gruzów.

Tym razem nieco bardziej kameralnie. Nie uświadczycie tu totalnego kataklizmu na światową skalę, za to będziecie towarzyszyć mężczyźnie uwięzionemu w tunelu. Nie martwcie się, mniejszy rozmach wcale nie oznacza mniejszej dawki emocji i rozrywki.

7. "Pandora" (2016)

Gdy w wyniku trzęsienia ziemi dochodzi do uszkodzenia elektrowni atomowej w koreańskim miasteczku, pewien mężczyzna ryzykuje życiem, by uratować kraj przed katastrofą.

Klasyczna fabuła kina katastroficznego z dobrymi efektami specjalnymi. Dostępny na Netflixie.

8. "Chmura" (2006)

W niemieckim mieście Ebersberg dochodzi do awarii elektrowni atomowej.

Niemiecki film katastroficzny z dużą dawką dramatu, nastawiony nie tylko na totalną, bezmyślną rozwałkę. Zapewnia nie tylko rozrywkę, ale przede wszystkim niezwykle porusza, co wyróżnia go na tle większości filmów tego gatunku.

9. "Niemożliwe" (2012)

Tajlandia, 2004 rok. Maria (Naomi Watts) i Henry (Ewan McGregor) wraz z trójką synów postanawiają spędzić święta Bożego Narodzenia w samym sercu tropikalnego raju. Przepiękny hotel położony w malowniczym otoczeniu palm, złocistej plaży i błękitnego oceanu wydaje się być gwarancją wymarzonego odpoczynku. Raj jednak zamieni się w prawdziwe piekło. Pewnego dnia, nad ranem, od strony morza dochodzi przerażający huk. Maria, Henry i wszyscy mieszkańcy hotelu zamierają w bezruchu. W chwilę później cała plaża, budynki i znajdujący się na niej ludzie zostają zmieceni przez monstrualną falę tsunami.

Niezwykle poruszający film, nie tylko z uwagi na fakt, że opowiada o prawdziwych wydarzeniach, ale również dzięki kapitalnemu wykonaniu. Sekwencja uderzenia fali tsunami poraża swoim realizmem, jednak nie ta scena jest w tym filmie najważniejsza. Główną osią wydarzeń jest tu bowiem to co zaszło później, gdy rodzina głównych bohaterów próbuje się odnaleźć w tym zniszczonym kataklizmem miejscu.

Fenomenalny debiut młodziutkiego Toma Hollanda.

10. "Fala" (2015)

Grupa geologów w górzystym terenie Åkneset w Norwegii odkrywa osunięcie się fiordu Geirangerfjord. Na ewakuację okolicznej ludności jest już jednak za późno. Do miasta zbliża się spowodowana tąpnięciem 85-metrowa fala. Członek grupy geologów Kristian ma 10 minut na uratowanie jak największej liczby ludzi, w tym swojej rodziny.

Skandynawski film wyglądający, jak typowa amerykańska produkcja. Kino katastroficzne z krwi i kości z bardzo dobrym klimatem.

Zobacz też: >> Czy Google Translate przepowiedział koniec świata? <<

11. "Na głębinie" (2012)

Islandzcy rybacy wypływają na połów w mroźną pogodę. Na morzu ich kuter wywraca się i idzie na dno, pozostawiając grupę mężczyzn w lodowatej wodzie. Bez możliwości odpoczynku czy komunikacji z lądem rozbitkowie starają się uratować, płynąc w stronę brzegu wpław. Mroźny ocean staje się miejscem próby ich sił oraz charakteru.

Znów skandynawskie kino, tym razem przedstawiające historię, która wydarzyła się naprawdę. Film reprezentuje wysoki poziom, o czym świadczyć może statuetka nagrody publiczności Europejskiej Nagrody Filmowej za najlepszy film europejski w 2013 roku. W porównaniu do większości filmów w tym zestawieniu, jest to film stosunkowo ciężki. Bardziej niż na bezmyślną, czystą rozrywkę twórcy stawiają tutaj na poruszenie i autentyczne przerażenie widza. Z jakim skutkiem? Oceńcie sami.

12. "Titanic" (1997)

Ten kultowy już film Jamesa Camerona w powszechnej świadomości klasyfikowany jest przede wszystkim jako melodramat, jednak jest on również przykładem świetnego kina katastroficznego. Fani „Titanica” zazwyczaj dzielą się na dwie kategorie - tych, których zachwyca pierwsza połowa filmu, skupiająca się na rodzącej się miłości pomiędzy Jackiem i Rose, oraz tych, którzy preferują drugą połowę, w której (prawie) wszyscy umierają. Niezależnie od tego, do której z grup się zaliczacie, bądźmy szczerzy – czy jest ktoś, na kim pękający w pół gigantyczny statek przy akompaniamencie piosenki Celine Dion, nie robi wrażenia?

Zobacz też: >> Największe tajemnice i legendy „niezatapialnego” Titanica <<

Zobacz też: >> W 2019 roku ruszają turystyczne wycieczki na wrak Titanica <<

13. "Titanic II" (2010)

Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy to owszem, powstała druga część „Titanica”. Jest to film wątpliwej jakości, jednak każdy fan kina katastroficznego powinien się z nim zapoznać, choćby i z czystej ciekawości. W dużym skrócie – akcja filmu toczy się dokładnie sto lat po zatonięciu Titanica, czyli mamy rok 2012. Nowy, jeszcze bardziej ekskluzywny liniowiec ma za zadanie pokonać dokładnie tę samą trasę, której nie udało się przebyć jego poprzednikowi. Jednak Matka Natura ma rzecz jasna inne plany. W wyniku obrywu lodowców tworzy się gigantyczna fala tsunami, która niosąc ze sobą cały zastęp gór lodowych, z impetem uderza w statek.

Tak, dokładnie, tym razem to góra lodowa uderza w Titanica.   

 Zobacz też: >> Titanic II wypłynie w rejs w 2022 roku. Czy tym razem podróż zakończy się szczęśliwie? <<

14. "Tragedia Posejdona" (1972)

Luksusowy amerykański statek „Posejdon” wypływa w rejs z Nowego Jorku do Grecji. Na Morzu Śródziemnym, podczas zabawy sylwestrowej dochodzi do tragedii. Gigantyczna fala uderza w statek, powodując niebezpieczny przechył i zniszczenia. Wśród pasażerów rozpoczyna się rozpaczliwa walka o przetrwanie.

Żelazna klasyka kina katastroficznego. Film nominowany do Oscara w 8 kategoriach, z czego otrzymał jedną statuetkę (za najlepszą piosenkę).

15. "Posejdon" (2006)

Remake poprzednika z Kurtem Russellem w jednej z głównych ról. Do do jego kultowego pierwowzoru mu oczywiście daleko, jednak film trzyma w miarę przyzwoity poziom.

16. "Sztorm" (1996)

Film oparty na faktach. Jest to historia człowieka, który zabiera na ośmiomiesięczny rejs szkoleniowy kadetów ze szkoły morskiej. Podczas rejsu w łódź uderza ogromy sztorm, który łączy członków wyprawy w walce o życie. Często określany jest jako "Stowarzyszenie Umarłych Poetów" na morzu.

Zobacz też: >> TOP 10 utworów na koniec świata <<

17. "Metro" (2012)

Flagowy film rosyjskiego kina katastroficznego. Nadmierna rozbudowa centrum Moskwy doprowadza do pęknięcia ściany tunelu metra. Szczelinami wdziera się do niego woda z przepływającej w pobliżu rzeki. Setki pasażerów pociągu metra toną w wodzie i zostają zamknięci w śmiertelnej pułapce. Żywioł nie do okiełznania - woda - może zalać całą sieć metra i doprowadzić do zapadnięcia się centrum miasta pod ziemię. Lekarz Andriej Garin wraz z córką Ksenią znalazł się w pechowym pociągu. Teraz musi walczyć z żywiołem, próbując ratować siebie, córkę, pasażerów i... kochanka swojej żony.

W filmie nie uraczycie ani gwiazd światowego formatu, ani rozmachu rodem z Hollywoodu. Za to otrzymacie solidne, proste i surowe kino katastroficzne z dobrym klimatem i bez przesadnie pompatycznych bohaterów. Must watch.

18. "Żywioł. Deepwater Horizon" (2016)

Załoga największej i najnowocześniejszej platformy wiertniczej na świecie musi stawić czoła niewyobrażalnej potędze morskiego żywiołu podczas katastrofy o niespotykanej dotąd skali. Zbudowana w Zatoce Meksykańskiej platforma Deepwater Horizon jest wielkości małego osiedla i wysokości wieżowca. Ma wydobywać niespotykane dotąd ilości ropy. Podczas rozruchu wydobycia dochodzi jednak do awarii, która wkrótce doprowadza do serii eksplozji i pożaru platformy. Jednocześnie w Zatoce rozpoczyna się sztorm. Kapitan Mike Williams otrzymuje informację, że służby ratunkowe nie będą w stanie przyjść załodze z pomocą ze względu na ekstremalne warunki pogodowe. Wiedząc, że w każdej chwili może dojść do zatonięcia platformy, Williams postanawia zrobić wszystko, by ocalić swoich ludzi.

Tytuł tego filmu powinien widnieć w podręcznikach pt. "Jak robić dobre filmy katastroficzne". Niesamowity klimat, napięcie towarzyszące widzowi od samego początku i wręcz namacalna atmosfera zagrożenia. Reżyser filmu w umiejętny i porażający sposób ukazuje, jak naprawdę mały i bezsilny jest człowiek w starciu z siłami natury. Dodatkowo w mistrzowski sposób buduje napięcie, odwlekając kulminacyjny moment filmu - czyli spektakularny wybuch szybu - możliwie, jak najdłużej, doskonale zdając sobie sprawę, że to właśnie wyczekiwanie nieuniknionego ma tutaj większy ładunek emocjonalny, niż sam wybuch.

19. "33" (2015)

Film jest opartą na faktach, historią o potędze nadziei, wiary i ludzkiej wytrwałości. W 2010 roku w Chile, w wyniku tąpnięcia w kopalni miedzi i złota, 33 górników zostało uwięzionych pod ziemią, na głębokości 200 pięter, gdzie przetrwali rekordowy okres 69 dni. Jest to nie tylko naprawdę dobry film katastroficzny, ale również (a może przede wszystkim) poruszający i chwytający za serce film o wsparciu i poświęceniu, z doprawdy wyśmienitą obsadą.

20. "Twister" (1996)

Grupa łowców burz, chcąc udoskonalić system ostrzegania przed tornadami, staje oko w oko z bezlitosną matką naturą.

Dla wielu przysłowiowy "film dzieciństwa", z uwagi na fakt, iż swojego czasu niezwykle często puszczany był w telewizji. Klasyk filmów katastroficznych o tornadach. Niezwykle emocjonujący kawał rozrywki, bardzo dobrze ukazujący przerażającą moc natury.

21. "Armageddon" (1998)

Jeśli ktoś jest w stanie ocalić naszą planetę przed zmierzającą w jej stronę gigantyczną asteroidą, to tylko Bruce Willis ze swoją doborową ekipą, a w jej składzie: Ben Affleck, Steve Buscemi, Michael Clarke Duncan, Owen Wilson i Will Patton. A wszystko przy akompaniamencie wywołującej ciarki piosenki "I Don’t Want to Miss a Thing" w wykonaniu Aerosmith. Film choć mocno naciągany, z całą masą logicznych dziur, po dziś dzień ogląda się wyśmienicie. Film naprawdę trzyma w napięciu i naprawdę z absolutnie każdego jest w stanie wycisnąć może łez.

Zobacz też: >> Asteroida Bennu uderzy w Ziemię. Koniec świata wg NASA za 117 lat [DATA] <<

22. "Dzień zagłady" (1998)

W kierunku Ziemi zbliża się ogromnych rozmiarów kometa. Wszystkie badania wykazują, że jej uderzenie zniszczy wszelkie formy życia. Zostają podjęte ostatnie próby uniknięcia tragedii lub przynajmniej zmniejszenia jej skutków. W kierunku komety wyrusza statek z grupą astronautów.

Choć "Dzień zagłady" miał premierę w dokładnie tym samym roku, co "Armageddon" i na dodatek podejmuje bardzo podobną tematykę, ani trochę nie traci w porównaniu do swojego bardziej popularnego przeciwnika. Zatem jeśli ktokolwiek z was jeszcze tego filmu nie widział to czas najwyższy to nadrobić. Migiem.

Zobacz też: >> Dziwne dźwięki z nieba powróciły na świecie w 2019. Czy to zapowiedź Apokalipsy? <<

23. "Płonący wieżowiec" (1974)

W San Francisco ukończono właśnie budowę największego na świecie drapacza chmur. Główny inwestor organizuje huczne otwarcie zapraszając całą śmietankę towarzyską miasta. Tymczasem architekt projektu odkrywa zaniedbania i nadużycia przy wykonywaniu instalacji elektrycznej. W wieżowcu wybucha pożar. Jak najszybciej należy ewakuować ludzi znajdujących się w budynku. Na miejsce katastrofy przybywa straż pożarna i rozpoczyna się przeraźliwa walka z ogniem i upływającym czasem.

Fabuła wydawać się może niezbyt nowatorska i pomysłowa, ponieważ nie oszukujmy się, takich filmów była cała masa. Dodatkowo sam zamysł przypomina historię Titanica, tylko w tym przypadku zamiast gigantycznego statku mamy monstrualny drapacz chmur. Jednak film nadrabia zarówno warstwą wizualną, wyśmienitym aktorstwem oraz porażającą atmosferą, sprawiającą, że widz podświadomie sam odczuwa żar i narastające uczucie paniki. Co więcej, obraz zdobył osiem nominacji do Oscara (w tym za najlepszy film!), z czego otrzymał trzy statuetki. Zdecydowanie pozycja obowiązkowa.

24. "Góra Dantego" (1997)

Harry wraz z żoną bada wulkany. Pracują razem w Ameryce Południowej, gdzie przy erupcji wulkanu ginie jego żona. Mężczyzna załamany oddaje się całkowicie swojej pracy. Kierownictwo namawia go na urlop, ten jednak nie ma na niego ochoty i jedzie do Cascade Mountains, gdzie są podejrzenia, że Góra Dantego, nieczynny wulkan, budzi się ze snu. Harry przeczuwa, że wulkan wybuchnie, nikt mu jednak nie chce wierzyć. Film nie wyróżnia się niczym na tle innych, stereotypowych filmów katastroficznych, stanowi jednak pierwszorzędną rozrywkę, dlatego idealnie nadaje się na wybuchowe guilty pleasure w niedzielny wieczór.

25. "Pompeje" (2014)

Gladiator zwany Celtem trafia do Pompei, gdzie bierze udział w igrzyskach na cześć senatora odpowiedzialnego za śmierć jego rodziny. Tymczasem górujący nad miastem Wezuwiusz przebudza się.

Film nieco inny niż reszta w tym zestawieniu, z uwagi na fakt, iż jego akcja dzieje się w 79 roku n.e. Fabuła filmu jest rzecz jasna fikcyjna, jednak wydarzenia dzieją się podczas historycznej zagłady miasta Pompeje, które w wyniku wybuchu wulkanu zniknęło z powierzchni ziemi. Produkcja przez większość czasu jest typowym kostiumowym melodramatem, jednak do momentu. Momentu w którym majestatyczny Wezuwiusz postanowił dać znać o swojej obecności, wyrzucając z siebie potoki śmiercionośnej lawy. Mamy tu więc do czynienia z dobrym połączeniem kina katastroficznego i romansu, z klasycznie doprowadzającym do łez finałem.

Nie przegap: >> 10 najpopularniejszych teorii spiskowych <<

Natalia Nowecka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.