TOP 10: Najlepsze seriale wojenne w historii

12.03.2019
Aktualizacja: 03.02.2020 14:40
Fot. "Kompania braci", materiały promocyjne

Wojna od lat stanowi temat, po który chętnie sięgają twórcy seriali. Przed wami lista najlepszych seriali wojennych w historii telewizji.

Wojenna rzeczywistość, pełna dramatu, śmierci i heroicznych czynów, od lat stanowi inspirację dla twórców seriali na całym świecie. Które z seriali wojennych uznaliśmy za najlepsze? Przedstawiamy naszą listę najlepszych seriali wojennych, jakie kiedykolwiek powstały.

Najlepsze seriale wojenne w historii

Z uwagi na fakt, że przygotowaliśmy dla was wcześniej zestawienie najlepszych polskich seriali wojennych, "Czterej pancerni", ani żaden inny polski serial nie zostały przez nas uwzględnione. Przed wami lista najlepszych seriali wojennych w historii.

Przeczytaj także

1. "Kompania braci" (2001)

Wielokrotnie nagradzany mini serial wojenny, uznawany za najlepszy w swoim gatunku. Jeden z największych sukcesów stacji HBO. Produkcja składa się z 10 odcinków i jest ekranizacją opartej na faktach powieści Stephena Ambrose'a. Przedstawia losy 101. Dywizji Powietrznodesantowej amerykańskiej armii. W tej właśnie dywizji służył żołnierz, którego losy posłużyły jako inspiracja do popularnego filmu "Szeregowiec Ryan". Nad powstaniem produkcji czuwali Steven Spielberg i Tom Hanks, którzy przeczytali każdą linijkę scenariusza, by upewnić się,  że serial właściwie oddaje historię Dywizjonu. Jest to serial niezwykle realistyczny i brutalny, z niesamowitą scenografią i pierwszorzędnymi efektami specjalnymi.

2. "Długa droga do domu" (2017 – obecnie)

Serial wojenny przedstawiający prawdziwe wydarzenia, z niebywałą dbałością o każdy detal, będący ekranizacją książki Marthy Raddatz pod tym samym tytułem. Opowiada o wojnie w Iraku, a konkretniej jednym z jej najbardziej krwawych momentów – bitwie o Sadr City. Dla fanów brutalnych seriali wojennych, traktujących o najnowszych konfliktach zbrojnych, pozycja obowiązkowa.

3. "M*A*S*H" (1972-1983)

Niezwykle popularny serial wojenny, z ponadczasowym antywojennym i pacyfistycznym przekazem. Tym razem głównymi bohaterami nie są heroiczni żołnierze walczący na froncie, lecz lekarze wojskowi. Są oni sarkastyczni i leniwi i robią wszystko, by toczyć bezpieczne, wygodne życie. Pomimo swojego usposobienia nigdy jednak nie zawodzą swoich pacjentów. "M*A*S*H" kojarzony jest głównie z serialem komediowym, jednak należy przyznać, że ma słodko-gorzki wydźwięk.

4. "Generation Kill: Czas wojny" (2008)

Serial wojenny oparty na doświadczeniach reportera The Rolling Stone, Evana Wrighta, który w 2003 roku, na samym początku roku amerykańskiej inwazji na Irak, dołączył do Korpusu Piechoty Morskiej, by obserwować przebieg walk. Swoje doświadczenia spisał i następnie wydał w postaci książki, której ekranizacji podjęła się stacja HBO.

5. "Pacyfik" (2010)

"Pacyfik" to niezwykle realistyczny mini serial wojenny stacji HBO, wyprodukowany przez Toma Hanksa, Stevena Spielberga i Gary'ego Goetzmana. Produkcja została uhonorowana wieloma statuetkami Emmy i często nazywana jest siostrzaną produkcją "Kompanii braci". Ten serial wojenny opowiada prawdziwą historię trzech żołnierzy amerykańskiego Korpusu Piechoty Morskiej, którzy w trackie II Wojny Światowej walczyli z Japończykami na wyspach Pacyfiku.  

Zobacz też: >> TOP 15 najlepszych polskich filmów wojennych <<

6. "Bitwa o ciężką wodę" (2015)

Norweski mini serial wojenny, traktujący o jednej z najpopularniejszych akcji sabotażowych z czasów II Wojny Światowej, dotyczącej budowy bomby atomowej przez III Rzeszę Niemiecką. Serial cechują wybitne zdjęcia, niesamowity klimat i aktorstwo na bardzo wysokim poziomie.

7. "Konwój PQ-17" (2004)

Mini serial wojenny, przedstawiający historię transportu sprzętu wojskowego wysłanego przez aliantów do Związku Radzieckiego w trakcie II Wojny Światowej. Film, jak to na dramat wojenny przystało, posiada odpowiednią dawkę patosu i imponującą dbałość o szczegóły.

Foto: Kadr z serialu Fot. Foto: Kadr z serialu "Konwój PQ-17"

8. "Allo Allo!" (1982-1992)

Kto powiedział, że serial wojenny nie może być komedią? Akcja "Allo Allo!" toczy się  w małym francuskim miasteczku w trakcie II Wojny Światowej. René Artois, właściciel lokalnej kawiarni żyje w dobrych stosunkach ze stacjonującymi tam nazistowskimi żołnierzami, dzięki czemu może prowadzić spokojne, bezstresowe życie. Wszystko zmienia się jednak w dniu, w którym ruch oporu postanawia ukryć u niego dwóch angielskich lotników.

9. "Hogan's Heroes" (1965-1971)  

Kolejny serial wojenny ujęty w stylu komediowym. Opowiada on o Pułkowniku Hoganie, człowieku któremu przyszło dowodzić grupie skończonych nieudaczników, którzy zostają schwytani za niemieckim frontem i zostają zatrzymani w charakterze jeńców wojennych. Sytuacja z pozoru wydaje się beznadziejna, jednak przetrzymujący ich Niemcy okazują się tak niekompetentni, że dostarczają im mnóstwo okazji do sabotowania ich wojennych akcji, co prowadzi do wielu komicznych sytuacji.

10. "Six" (2017-2018)

Serial stacji HISTORY, który w chwili premiery wzbudził wśród widzów mieszane uczucia. Jedni się nim zachwycili, inni uznali za głupi i płytki. Jaki jest w rzeczywistości? Przekonajcie się sami. Produkcja opowiada o oddziale, który wyrusza na misję do Afganistanu. Ich celem jest odnalezienie i zlikwidowanie groźnego szefa afgańskich talibów. Sprawa się komplikuje, gdy wychodzi na jaw, że jeden z amerykanów współpracuje z terrorystami.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że jest to zaledwie wycinek z całego morza wartych uwagi seriali wojennych. Zgadzacie się z naszym zestawieniem? Jest jakiś serial, który dodalibyście do powyższej listy? Dajcie znać w komentarzach.

Zobacz też: >> TOP 5: Najlepsze filmy wojenne na CDA Premium <<

Natalia Nowecka|undefined
Natalia Nowecka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.