Terry Gilliam ostro o "Czarnej Panterze": "Nienawidzę tego filmu. Aż krew się we mnie gotuje!"

23.12.2019 15:17
Foto: KHALED DESOUKI/AFP/East News|undefined Fot. KHALED DESOUKI/AFP/East News

Twórca "Monty Pythona" nie należy do fanów Marvela. Reżyser ostro skrytykował "Czarną Panterę" twierdząc, że ludzie odpowiedzialni za ten film nigdy nie byli w Afryce.

Filmy ze stajni Marvela "cieszą się" ostatnio tą mniej przyjemną stroną popularności. Najpierw przygody Avengersów krytykowali światowej sławy reżyserzy - Martin Scorsese i Francis Ford Coppola. Gdy wywołana przez nich burza nieco ucichła, na scenę wkroczył Terry Gilliam. Twórca takich hitów, jak "Monty Python i Święty Graal" i "Las Vegas Parano", skrytykował bezpośrednio jedną z produkcji Marvel Studios. Za co oberwało się "Czarnej Panterze"?

Terry Gilliam ostro o "Czarnej Panterze"

"Czarna Pantera" to jeden z najnowszych filmów wchodzący w skład Kinowego Uniwersum Marvela. Debiutująca w 2018 roku produkcja traktuje o losach króla T'Challi, który obejmuje rządy po tragicznie zmarłym ojcu. Włada on Wakandą - ukrytym (i oczywiście fikcyjnym) afrykańskim państwem, korzystającym z silnie zaawansowanej technologii. Terry'emu Gilliamowi bardzo nie spodobał się sposób, w jaki twórcy filmu ukazali Afrykę.

Przeczytaj także

Znany reżyser stwierdził, że film oferuje czarnoskórym dzieciom mylne wyobrażenie rzeczywistości. Przyznał, że z tego właśnie powodu nienawidzi filmu Ryana Cooglera

Aż krew się we mnie gotuje! Nienawidzę "Czarnej Pantery". Doprowadza mnie do szału. To wpaja czarnoskórym dzieciom, że można w coś takiego wierzyć. A to gówno prawa. To totalna bzdura. 

Zobacz też: Marvel pracuje nad drugim sezonem serialu "What If...?" 

Następnie Gilliam wygłosił przekonanie, że twórcy filmu nigdy nie byli w Afryce. Miało to z pewnością oznaczać, że - jego zdaniem - przedstawione w filmie realia są parodią rzeczywistości. Tak się jednak składa, że ekipa filmowa Afrykę odwiedziła. Reżyser zabrał część osób, w tym projektantkę czuwającą nad filmem, na służbowy wyjazd, by zbadać aspekty historii kontynentu, które mogłyby pomóc w realizacji filmu. Co więcej, część zdjęć kręcona była w RPA, Zambii i Ugandzie.

Przeczytaj także

"Czarna Pantera" jest również jednym z filmów Marvela, które krytycy cenią sobie najbardziej. Film otrzymał aż siedem nominacji do Oscara, w tym za najlepszy film. Otrzymał ostatecznie trzy statuetki, w tym za kostiumy i scenografię. 

Zobacz też: Marvel zdradził, kto jest najbogatszym superbohaterem. Nie chodzi o Tony'ego Starka 

 

Natalia Nowecka|undefined
Natalia Nowecka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.