Thor i Loki mieli mieć trzeciego brata. W MCU miał pojawić się… Baldur

Natalia Hluzow
29.08.2018 09:28
Thor i Loki|undefined Fot. kadr z filmu "Thor: Ragnarok"

Twórcy serii o Thorze ujawnili, że filmowy Odyn miał mieć nie dwóch, lecz trzech synów. Prócz Thora i Lokiego w MCU miał pojawić się Baldur, nordycki bóg piękna, światła, dobra i mądrości.

Choć jeszcze kilkanaście lat temu mitologia nordycka nie cieszyła się popularnością równą greckiej czy rzymskiej, dziś każde dziecko wie, kim jest Thor, Odyn czy Loki. I choć komiksowa czy filmowa opowieść o Asgardzie nie do końca pokrywa się z tym, co północno-germańskie ludy zapisały w swoich Eddach, trzeba oddać Marvelowi, że przysłużył się popularyzacji jednej z najpiękniejszych mitologii na świecie.

Charlie Wen, odpowiedzialny za grafiki koncepcyjne filmów Marvela, zdradził na swoim Instagramie, że niewiele brakowało, a prócz Thora, Lokiego, Odyna, Frigg, Heimdalla, Sif, Heli i Fenrira, na ekranie zobaczylibyśmy również Baldura, zwanego też Balder lub Baldr.

Baldur i Nanna Fot. foto: Baldur i Nanna, domena publiczna

Nordycki bóg Baldur miał pojawić się w MCU

Baldur (Balder, Baldr) to jedno z najważniejszych nordyckich bóstw – piękny, mądry i dobry syn Odyna i Frigg roztaczał wokół siebie blask, którym oczarowywał wszystkich mieszkańców Asgardu. Przyrodni brat Thora (który w mitologii jest synem Odyna i Jord) był prawdziwym ulubieńcem bogów i odgrywał niezwykle ważną rolę w mitologii północno-germańskich ludów. Jego śmierć (której sprawcą był Loki) była jednym z elementów spełniającego się Ragnaroku, po którym miało nastąpić odrodzenie świata – świata rządzonego właśnie przez Baldura.

Postać o takiej historii nie mogłaby oczywiście pojawić się w filmie o Thorze, gdyż odebrałaby mu tytuł głównego bohatera, jednak skoro Sif może być koleżanką, a nie żoną Thora, Frigg jego rodzoną matką, a Hel córką Odyna, a nie Lokiego, z pewnością twórcy MCU napisaliby wątek Baldura na nowo. Dowodem na to są choćby grafiki koncepcyjne, które Charlie Wen udostępnił na swoim Instagramie wraz z obszernym opisem:

Osoby zafascynowane mitologią nordycką z pewnością zauważą, że już sam wygląd Baldura miał znacznie odbiegać od wizerunku boga, który znamy z opisów i starych rycin. Być może więc dobrze się stało, że Baldur nigdy nie dołączył do rodziny Asów z MCU i nigdy nie rywalizował z Lokim i Thorem o względy Odyna.

Relacja braci przedstawiona w filmach Marvela (która ma akurat bardzo wiele wspólnego z relacją tych bóstw w mitologii) stanowi jeden z najważniejszych wątków serii o Thorze, a ewolucja postaci boga piorunów, choć nie ma dużego związku z nordyckimi mitami, dostarczyła fanom wielu powodów do śmiechu, ekscytacji i wzruszeń, dlatego lepiej, że uniknięto przesady. Tym bardziej, że musiałaby się wiązać z totalną metamorfozą jednego z głównych nordyckich bóstw, by historia wciąż pozostała opowieścią o Thorze w takim kształcie, jaki dziś znamy.

Thora zobaczymy ponownie (i być może po raz ostatni) w filmie „Avengers 4”. Czy Avengerom uda się wskrzesić jego brata i na ekranie pojawi się także Loki, przekonamy się już w maju 2019 roku, kiedy produkcja trafi do kin.

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.