Top 10 przerażających horrorów o klaunach

Sergiusz Kurczuk
28.08.2018
Aktualizacja: 03.02.2020 15:33
Top 10 przerażających horrorów o klaunach Fot. kadr z filmu To

Pennywise to niejedyny klaun, który straszy z kinowego ekranu. Oto zestawienie 10 horrorów z przerażającymi klaunami w roli głównej. 

Teoretycznie klaun powinien budzić pozytywne uczucia i wywoływać śmiech. Z dziwnego powodu wielu ludzi na całym świecie odczuwa lęk na widok tej cyrkowej postaci. Z tego powodu bardzo często klauny są bohaterami kina grozy. Ukazuje się je jako psychopatycznych morderców, wcielenie całego zła, lub potwory z odległych części galaktyki. Chociaż horrorowe klauny cieszą się dużą popularnością od wielu lat, ich renesans przyniosła premiera filmu „To” na podstawie powieści Stephena Kinga. Obecnie trwają prace nad drugą częścią, która pokaże losy bohaterów filmu po latach. Oczekiwanie na kontynuację adaptacji prozy Kinga może umilić Wam zestawienie udowadniające, że straszny klaun, to nie tylko Pennywise. Oto 10 przerażających  horrorów z klaunami w roli głównej!

Zobacz też: >> Top 10 przerażających horrorów o wampirach <<

TOP 10: Horrory o klaunach

10. „100 Tears” (2007)

Chociaż klauny poprzez swoje dziwaczne zachowanie i karykaturalną aparycję zazwyczaj odnoszą się do tego, co oniryczne, główny bohater slashera „100 Tears” jest jak najbardziej realny. To seryjny zabójca w przebraniu cyrkowego błazna znany jako „The Teardrop Killer”. Właśnie na jego trop wpadają protagoniści filmu - para młodych dziennikarzy. 

9. „Killjoy ” (2000)

Ten horror może do wybitnych dzieł nie należy, ale doczekał się 3 części, a tytułowy klaun jest całkiem przerażający. Historia ma w sobie elementy fantastyczne. Młody chłopak zakochany w córce gangstera postanawia przyzwać morderczego ducha klauna imieniem Killjoy. W ten sposób chce zdobyć ukochaną. Kiedy protagonista ginie, potwór wyrusza na krwawą vendettę. 

8. „Carnival of Souls ” (1998)

Remake horroru z 1962 roku nie umywa się do oryginału, ale odtwórca morderczego klauna potrafi naprawdę wywołać nocne koszmary. Negatywnym bohaterem jest morderca i gwałciciel w stroju cyrkowca. To właśnie on jest nemezis protagonistki, która za wszelką cenę próbuje walczyć o życie. 

7. „Klaun” (2014)

Głównym bohaterem tego horroru jest mężczyzna, który z okazji 6 urodzin syna przebiera się za klauna, by urozmaicić przyjęcie. Po występie odkrywa, że kostium stał się częścią jego ciała. Zmienia się również zachowanie tytułowego bohatera. Wkrótce okazuje się, że cyrkowy strój znaleziony w piwnicy jest przeklęty.  Zaczyna się krwawe polowanie, w którym klaun jest myśliwym. 

6. „Blood Harvest” (1987)

Ktoś podcina gardła mieszkańcom małego miasteczka. Tym kimś okazuje się Mervo - przerażający klaun, który terroryzuje okolicę. Do miasta wraca dziewczyna, która ku swojej zgrozie odkrywa, że miejsce zmieniło się nie do poznania. Jedyną szczęśliwą osobą jest mężczyzna przebrany w cyrkowy strój. Kim jest niebezpieczny dziwak? 

5. „Clownhouse” (1989)

Halloween sprzyja uciekinierom z zakładu psychiatrycznego. W filmie „Clownhouse” z ośrodka dla obłąkanych udaje się uciec trzem szaleńcom, którzy przebierają się w stroje klaunów i zaczynają terroryzować okolicznych mieszkańców. Horror wzbudzał wiele kontrowersji i kilkukrotnie go zakazywano. Fani strasznych klaunów powinni mu jednak poświęcić swój czas. 

4. „Gacy” (2003)

Chociaż przed wieloma horrorami pojawia się plansza z napisem „ten film powstał na podstawie prawdziwych wydarzeń”„Gacy” to historia, która wydarzyła się naprawdę. Produkcja jest w zasadzie biografią seryjnego zabójcy, posługującego się pseudonimem Pogo the Clown. John Wayne Gacy wabił do swojego domu chłopców i młodych mężczyzn, gwałcił ich, a następnie zabijał. Pracował jako klaun, bawiący dzieci na imprezach. W jaki sposób odkryto, że pozornie przykładny obywatel jest psychopatą?

3. „Śmierć się śmieje” (2008)

Trzy kobiety nęka szaleniec, który zna sekrety z ich przeszłości. Szaleńcem jest oczywiście psychopata przebrany za klauna. To właśnie on dręczy bohaterki, które wkrótce zaczną morderczą walkę o życie. 

2. „Mordercze klowny z kosmosu” (1988)

W obchodzącym 30-lecie horrorze tytułowe potwory to przybysze z obcej planety, którzy uwielbiają smak ludzkiego mięsa. Z tego powodu pojawiają się na Ziemi i zaczynają krwawe łowy. Produkcja jest jednocześnie przerażająca i zabawna, krwawa i kampowa. Z tego powodu zyskała status kultowego filmu grozy i zapisała się w historii horroru. 

1. „To” (1990)

Wszyscy fani horrorów zgodzą się, że najstraszniejszym filmowym klaunem jest Pennywise w wykonaniu Tima Curry'ego. Dwuczęściowa produkcja telewizyjna z 1990 roku dla wielu czytelników książek Stephena Kinga jest jedną z najlepszych adaptacji twórczości tego pisarza. Wizerunek filmowego Pennywise'a na trwałe zakorzenił się w popkulturze i stał się synonimem przerażającego klauna. 

Przeczytaj także

Po tej krótkiej lekcji z historii horrorów o klaunach, bez problemu poradzicie sobie z naszym quizem dotyczącym tych postaci. A jeśli cyrkowe postacie Was nie przerażają, zawsze możecie sprawdzić zestawienie 10 najlepszych potworów azjatyckiego kina grozy

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.