Top 16: Filmy, w których zagrał Tom Cruise

21.03.2019
Aktualizacja: 04.02.2020 09:43
Tom Cruise w filmie Fot. Tom Cruise w filmie "Top Gun", Collection Christophel / RnB/EAST NEWS

Tom Cruise jest aktorem wszechstronnym, który świetnie sobie radzi zarówno w filmach akcji jak i dramatach. Które filmy z jego udziałem uznaliśmy za najlepsze?

Tom Cruise to naprawdę wszechstronny aktor. Świetnie się odnajduje zarówno w klasycznych akcyjniakach jak i poważnych dramatach, wymagających od aktora solidnych zdolności. Które filmy z udziałem Toma Cruise'a zaliczają się do najlepszych?

Filmy, w których zagrał Tom Cruise

Dla wszystkich fanów Toma Cruise'a lub osób pragnących zapoznać się z jego dokonaniami aktorskimi – oto lista filmów, w których zagrał Tom Cruise.

Przeczytaj także

1. "Wywiad z wampirem" (1994), reż. Neil Jordan

Film będący ekranizacją powieści Anne Rice pod tym samym tytułem. Przedstawia on historię Louisa (Brad Pitt), który wieki temu stracił ukochaną żonę i córkę. Pogrążony w rozpaczy poznał wampira Lestata (w tej roli Tom Cruise), który następnie przemienił go w krwiopijcę. Louis nigdy jednak nie pogodził się z tym, że aby przeżyć musi mordować niewinnych ludzi. Był jednak zbyt słaby by odebrać sobie życie. Po latach postanowił opowiedzieć komuś swoją historię i zaprosił do swojego mieszkania dziennikarza.

"Wywiad z wampirem" to zdecydowanie najlepszy występ aktorski Toma Cruise'a, który jako Lestat jest wprost fenomenalny.

2. "Ostatni samuraj" (2003), reż. Edward Zwick

"Ostatni samuraj" to zrealizowany z rozmachem dramat historyczny. Tom Cruise wciela się tu w postać weterana Wojny Secesyjnej, który pod koniec 1876 roku przybywa do Japonii, gdzie jego zadaniem jest szkolenie żołnierzy cesarza Mutsuhito. Nieoczekiwanie bohater wplątuje się w konflikt pomiędzy cesarzem, a władcami lokalnych prowincji. Zostaje pojmany przez wojowników, dzięki czemu poznaje kodeks honorowy samurajów i odnajduje właściwą drogę.

3. "Wojna światów" (2005), reż. Steven Spielberg

Klasyka kina science fiction i remake filmu z 1953 roku o tym samym tytule. Głównym bohaterem jest tu odgrywany przez Toma Cruise'a Ray Ferrier, który stara się ocalić swoją rodzinę w trakcie inwazji obcych.

4. "Vanilla Sky" (2001), reż. Cameron Crowe

Jest to historia milionera i kobieciarza (Tom Cruise), który dość niespodziewanie zakochuje się w dziewczynie przyjaciela. Jego była kochanka wpada w furię i powoduje wypadek samochodowy, w wyniku którego twarz bohatera ulega oszpeceniu. Od tej pory mężczyzna staje się zupełnie innym człowiekiem, odnosi jednak wrażenie, że stracił kontrolę nad swoim życiem.

5. "Raport mniejszości" (2002), reż. Steven Spielberg

Thriller science fiction, którego akcja dzieje się w 2054 roku w Waszyngtonie. W tym futurystycznym świecie ludzie opanowali możliwość przewidywania przyszłości i są w stanie karać przestępców jeszcze przed popełnieniem zbrodni. Tom Cruise występuje tu w roli głównego bohatera, komisarza Johna Andertona, który oskarżony zostaje o morderstwo, do którego jeszcze nawet nie doszło.

6. "Na skraju jutra" (2014), reż. Doug Liman

"Na skraju jutra" to kino science fiction z ciekawą fabułą i zniewalającymi efektami. Akcja filmu rozgrywa się w niedalekiej przyszłości, kiedy obca rasa przeprowadza zmasowany atak na Ziemię. Kosmici rozprzestrzeniają się po całej planecie niszcząc miasta i mordując ludzi. Do walki staje żołnierz (Tom Cruise), który uwięziony został w pętli czasu.

Zobacz też: >> Odkrycie: Rasa ludzka pochodzi od kosmitów <<

7. seria "Mission Impossible" (1996 – obecnie), reż. Brian De Palma, John Woo, J.J. Abrams, Brad Bird, Christopher McQuarrie

Seria, którą powinien znać absolutnie każdy fan kina akcji. Tom Cruise we wszystkich częściach wciela się w postać agenta amerykańskich służb specjalnych, który po oskarżeniu o zdradę musi znaleźć i zdemaskować prawdziwego szpiega.

Zobacz też: >> Tom Cruise ma ogromne plany wobec "Mission: Impossible 7" <<

8. "Top Gun" (1986), reż. Tony Scott

Jeden z najpopularniejszych filmów sensacyjnych w historii. Opowiada on o Mavericku i Goosie, dwóch pilotach marynarki, którzy zostają wybrani do elitarnej jednostki lotniczej, gdzie są szkoleni na najlepszych pilotów na świecie.

Zobacz też: >> "Top Gun: Maverick": Dlaczego opóźniono premierę? <<

9. "Rain Man" (1988), reż. Barry Levinson

Komedio-dramat o karierowiczu Charliem, który otrzymuje informację o śmierci swojego ojca, który przed laty go porzucił. Z testamentu wynika, że Charlie ma młodszego brata Raymonda, chorego na autyzm. Bohater postanawia porwać brata z domu opieki i wyruszyć we wspólną podróż by się lepiej poznać.

10. "Niepamięć" (2013), reż. Joseph Kosinski

Jest rok 2077. Ludzkość przeniosła się na księżyc Saturna – Tytana, ponieważ poziom napromieniowania Ziemi uniemożliwił na niej dalsze życie. Główny bohater Jack Harper (w tej roli Tom Cruise) ratuje z rozbitego statku kosmicznego piękną nieznajomą, co rozpoczyna łańcuch wydarzeń, które na zawsze zmienią życie Jacka i jego światopogląd.

11. "Urodzony 4 lipca" (1989), reż. Oliver Stone

Jest to historia patriotycznego Rona, który zgłasza się na ochotnika do armii. Gdy zostaje wysłany na wojnę w Wietnamie odnosi bardzo poważne rany, które sprawiają, że grozi mu kalectwo do końca życia. Traumatyczne przeżycia bardzo wpływają na światopogląd bohatera.

Zobacz też: >> Najlepsze filmy wojenne wszech czasów <<

12. "Magnolia" (1999), reż. Paul Thomas Anderson

"Magnolia" to wielowątkowa opowieść przedstawiająca dzień z życia mieszkańców San Francisco. Mamy tu do czynienia między innymi ze starszym panem chorym na raka, kobietą ślepo zapatrzoną w swojego męża oraz nad wyraz inteligentnym chłopcem, poszukującego uwagi ze strony ojca.

13. "Ludzie honoru" (1992), reż. Rob Reiner

Dwóch adwokatów zostaje przydzielonych do spawy dwóch żołnierzy, oskarżonych o zabójstwo kolegi. Mężczyźni utrzymują, że do śmierci doszło przypadkowo, sami zaś działali z rozkazu dowódcy.

14. "Zakładnik" (2004), reż. Michael Mann

Akcja filmu toczy się w Los Angeles i przedstawia historię nocnego taksówkarza, który zostaje zmuszony przez płatnego zabójcę do pomocy przy wykonaniu pięciu zleceń.

Zobacz też: >> Tom Cruise wcieli się w Zieloną Latarnię w nowym filmie DC? <<

15. "Oczy szeroko zamknięte" (1999), reż. Stanley Kubrick

"Oczy szeroko zamknięte" to prowokujący i niejednoznaczny obraz przedstawiający historię małżeństwa Harfordów. Alice i William to udane, szczęśliwe małżeństwo wiodące sielskie życie. Wszystko zmienia się jednak za sprawą jednego przyjęcia, kiedy to Alice wyznaje mężowi, że nie zawsze była mu wierna. William wychodzi na miasto i rozpoczyna całonocną eskapadę, pełną okazji do zdrad.

16. "Barry Seal: Król przemytu" (2017), reż. Doug Liman

Historia oparta na faktach, traktująca o człowieku, który w latach 80. działał jednocześnie dla CIA i kartelu narkotykowego Medellin. Za jego głowę słynny Pablo Escobar wyznaczył nagrodę w wysokości pół miliona dolarów.   

Zobacz też: >> Tom Cruise miał sztuczny tyłek w filmie "Walkiria"? <<

To są nasze wybory. Jakie tytuły wy byście wybrali, tworząc zestawienie najlepszych filmów, w których zagrał Tom Cruise? Może któregoś filmu waszym zdaniem tu zabrakło? Dajcie znać w komentarzach. 

Natalia Nowecka|undefined
Natalia Nowecka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.