Top 9 najlepszych filmów o Czarnobylu

24.04.2019
Aktualizacja: 22.01.2020 12:43
Top 9 najlepszych filmów o Czarnobylu Fot. PIOTR WOJNAROWICZ/REPORTER/East News

26 kwietnia 1986 roku w elektrowni jądrowej w Czarnobylu doszło do przegrzania reaktora, który spowodował wybuch wodoru, pożar i wyciek substancji radioaktywnych. Wydarzenie to miało ogromny wpływ na region wschodnioeuropejski i zainspirowało wielu filmowców do stworzenia własnych produkcji opowiadających o katastrofie.

Katastrofa w Czarnobylu miała wielki wpływ na europejską popkulturę. Wydaje się, że najczęściej inspirowała ona twórców gier wideo - w końcu serie "S.T.A.L.K.E.R.", czy nawet "Call of Duty: Modern Warfare" (słynna misja snajperska w Prypeci) znajdują się w czołówce najpopularniejszych produkcji z branży. Jednak tragedia dotknęła również filmowców, zwłaszcza pochodzących z okolic Ukrainy, byłego ZSRR i Polski. Przyjrzyjmy się najciekawszym produkcjom opowiadającym o Czarnobylu.

1. Czarnobyl. Reaktor strachu (2012)

Horror twórcy przełomowego "Paranormal Activity", Orena Peliego. Sześcioro młodych ludzi szukających ekstremalnych wrażeń wynajmuje przewodnika, który, mimo surowych zakazów, zabiera ich do owianego tajemnicą miasta-widmo... Wkrótce bohaterowie filmu odkrywają, że choć nikt nie przeżył katastrofy, bynajmniej nie są tutaj sami. Wszystko wskazuje na to, że przerażający rozdział w historii miasta nie został jeszcze wcale zamknięty.  

2. Czarnobyl. Cztery dni w kwietniu (2010)

Dzieło powstało w ramach Teatru Telewizji. Historia jest opowiadana z perspektywy profesora Jaworowskiego z Centralnego Laboratorium Ochrony Radiologicznej w Warszawie (Zbigniew Zamachowski), próbującego przekonać polityków do wystosowania komunikatu do narodu z instrukcją postępowania w obliczu skażenia powietrza i wody, nakazem podania dzieciom płynu Lugola oraz odwołania pochodów z okazji 1 Maja oraz ekipy kolarzy pod wodzą trenera Szurkowskiego (Marek Włodarczyk), zmuszanych do wyjazdu do Kijowa, gdzie mieli wziąć udział w rozpoczęciu prestiżowego dla władz Wyścigu Pokoju. 

3. Stalker (1979)

Film miał premierę jeszcze na kilka lat przed wydarzeniami z Czarnobyla, ale już wtedy padły w nim dwa niesamowicie ważne słowa dla dzieł popkultury utożsamianych lata później z katastrofą - tytułowy Stalker oraz Zona. Obydwa motywy zostaną później użyte we wspomnianym "S.T.A.L.K.E.R: Cień Czarnobyla". Film Andrieja Tarkowskiego jest uznawany za jedno z największych osiągnięć sowieckiej kinematografii. 

4. Znieważona ziemia (2011)

Prypeć, 26 kwietnia 1986 roku. Tego dnia Ania (Olga Kurylenko) bierze ślub z Piotrem (Nikita Emshanov). Mały Walery (Vladyslav Akulyonok) i jego ojciec, Aleksy (Andrzej Chyra), fizyk w czarnobylskiej elektrowni atomowej, sadzą jabłoń. Leśniczy Mikołaj (Vyacheslav Slanko) robi obchód w lesie otaczającym elektrownię. Nagle dochodzi do katastrofy. Piotr jako strażak jedzie do piekła. Aleksy zmuszony do milczenia przez władze, woli zniknąć. Dziesięć lat później opuszczone miasto staje się ziemią niczyją i dziwaczną atrakcją turystyczną. Jest to debiutancki film fabularny Michale Boganin, izraelskiej dokumentalistki:

5. Aurora (2006)

Aurora bardzo lubi tańczyć i marzy by zostać baletnicą. Nie jest to jednak łatwe, gdyż dziewczynka wychowuje się w domu dziecka. Problem polega na tym, iż podczas katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu otrzymała olbrzymią dozę radiacji. Przeżyć może tylko dzięki operacji w najlepszym z amerykańskich szpitali. Na koszt ZSSR zostaje przywieziona do USA, ale okazuje się, że za operację nie zapłacono. W tym samym czasie w szpitalu przebywa wybitny aktor i gwiazda rosyjskiego baletu - Nik Astachov, lecząc się od uzależnienia od narkotyków. Jego spotkanie z chorą dziewczynką, która nie przestaje marzyć o scenie, pomaga mu całkowicie odmienić swoje życie. 

Przeczytaj także

6. Ostatnie ostrzeżenie (1991)

Film z 1991 roku, powstał przy współpracy amerykańsko-brytyjsko-radzieckiej dla amerykańskiej telewizji. Producentem była ta sama spółka, która ma na swoim koncie takie filmy, jak "Rambo", czy "Teminator". W rolach głównych występują Jon Voight oraz Sammi Davis. Film opowiada historię lekarzy z różnych państw, którzy łączą swoje siły, by pomóc ofiarom czarnobylskiej tragedii.

7. W sobotę (2011)

26 kwietnia 1986 roku - pierwszy dzień po awarii elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Sobota "niewiedzy". Sobota, kiedy życia nie można już zmienić, kiedy dziewczyny zakładają wyjściowe buty na wysokim obcasie, dlatego, że jest sobota - wolny dzień. W filmie przedstawione są wydarzenia z pierwszych 24 godzin po awarii. Główny bohater staje się mimowolnym świadkiem katastrofy. Przypadkowo odkrywa całą prawdę o tragedii i staje przed moralnym wyborem: uratować ludzi czy wypełnić rozkaz "z góry" i nie siać paniki.

8. Odpady radioaktywne (2012)

Film Myrosława Słaboszpyćkiego był doceniony za granicą - został uhonorowany m. in. Srebrnym Lampartem na festiwalu w Locarno czy złotym medalem w Belgradzie. Film krótkometrażowy, opowiada historię kierowcy ciężarówki w zakładzie utylizującym odpady radioaktywne w Czarnobylu i kobiety pracującej w pralni, w zonie. Ich życie i praca rozpisane są ściśle na godziny, jest jednak siła, która ożywia ten mechanizm życia codziennego i wprawia go w ruch.

9. Raspad (1990)

25 kwietnia 1986 roku. Dziennikarz Aleksandr Zhuravlyov powraca do rodzinnego Kijowa, w morze rodzinnych problemów i zawodowych zawirowań. Następnego dnia życie jego i bliskich mu osób zmieni się na zawsze. Skutki wybuchu elektrowni w Czarnobylu są starannie ukrywane, ale stopniowo, ludzi znajdujących się w świątecznym nastroju przykrywa ciemny obłok paniki i strachu. Zdarzyło się coś okropnego, a Aleksander próbuje znaleźć odpowiedzi na ważne pytania:

Zobacz także: >> 7 najlepszych filmów katastroficznych na Netlix <<

 

Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.