W jednej ze szkolnych bibliotek znaleziono pierwsze wydanie "Harry'ego Pottera". Może być warte ponad 200 tysięcy złotych

05.12.2019 10:47
Harry Potter|undefined Fot. Peter Kenneth / mediadrumworld.c/EAST NEWS

W jednej ze szkolnych bibliotek odkryto cenne znalezisko - egzemplarz pierwszego wydania książki "Harry Potter i Kamień filozoficzny". Ile może być warte?

Historia o młodym czarodzieju to nie tylko seria kinowych hitów Warner Bros., ale przede wszystkim książki autorstwa J.K. Rowling. Mimo że od premiery pierwszej części "Harry'ego Pottera" minęło ponad 20 lat, wciąż jest fenomenem kulturowym, wpływającym również na rynek kolekcjonerów książek. Wielu łowców białych kruków poluje na pierwsze wydanie "Kamienia filozoficznego". Okazuje się, że jeden z egzemplarzy od ponad dwóch dekad spokojnie stał na półce pewnej szkolnej biblioteki w Londynie.

"Harry Potter i Kamień filozoficzny" - odnaleziony kolejny egzemplarz pierwszego wydania książki

Jak podaje lokalna gazeta "The Richmond & Twickenham Times" znalezisko odkryła młoda mieszkanka Londynu Emily Saiban. Dziewczyna przypadkowo natknęła się na unikat zupełnym podczas pobytu w Wimbledon Library. Kiedy Saiban zauważyła książkę, natychmiast postanowiła sprawdzić swoje podejrzenia. Fanka młodego czarodzieja jest widzką kanału na YouTube SuperCarlinBrothers, na którym pojawiają się treści dotyczące największych zjawisk popkulturowych takich jak filmy Pixara, Marvela oraz serie "Star Wars" czy właśnie "Harry Potter". O tym, jak sprawdzić autentyczność pierwszego wydania "Kamienia filozoficznego" dowiedziała się dzięki subskrybowaniu kanału.

Uwagę Saiban przykuł o wiele młodszy Dumbledore na tylnej okładce książki. Zaczęła więc kartkować egzemplarz, aż dotarła na stronę 53, by sprawdzić, czy na liście wyprawki szkolnej Harry'ego różdżka pojawia się dwukrotnie. Pierwsze wydanie zawierało sporo błędów i to właśnie one potwierdzają, czy dany okaz jest rzeczywiście białym krukiem. Wśród innych pomyłek można wyróżnić błędnie zapisane sformułowanie - "Wizardly and Witchcraft" podnoszące się do Hogwartu, czy brakujące "o" w słowie "Philosopher's". O autentyczności pierwszego wydania "Harry'ego Pottera i Kamienia Filozoficznego" świadczą też numery znajdujące się w zapisie o prawach autorskich ("10 9 8 7 6 5 4 3 2 1") oraz pełne imię autorki  - Joanne Rowling.

Przeczytaj także

Pierwsze wydanie książki ukazało się jedynie w 500 kopiach. Fakt, że jedno z nich znaleziono w bibliotece, nie powinien dziwić, bo większość egzemplarzy trafia właśnie do tych instytucji. Znalezisko Saiban zweryfikował główny bibliotekarz Paul McDermott, który przyznał, że książka znajdowała się w zbiorze Wimbledon Library od 21 lat. Na razie władze biblioteki nie zadecydowały, co zrobią z rarytasem. Więcej informacji na ten temat pojawi się w połowie grudnia 2019 roku.

Przeczytaj także

Jeśli zdecydują się wystawić książkę na aukcję, mogą liczyć na niemałą sumkę. Najwyższa cena za egzemplarz pierwszego wydania "Harry'ego Pottera i Kamienia filozoficznego" wynosiła 46 tysięcy funtów, czyli równowartość ponad 230 tysięcy złotych.

Przeczytaj także

Zobacz też: Fan Harry'ego Pottera przez 18 lat trzymał zwłoki zamordowanego mężczyzny w schowku z gadżetami z filmu

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.