Widzieliście już "Drakulę" na Netflix? Oto filmy o hrabim Drakuli, które NAPRAWDĘ warto obejrzeć

14.01.2020 12:29
Foto: materiały prasowe  Werner Herzog Filmproduktion, Gaumont, Zweites Deutsches Fernsehen (ZDF)|undefined Fot. materiały prasowe Werner Herzog Filmproduktion, Gaumont, Zweites Deutsches Fernsehen (ZDF)

Serial BBC, traktujący o najsłynniejszym wampirze w dziejach, cieszy się ostatnio sporą popularnością. My proponujemy jednak tytuły, które naprawdę są warte waszego czasu.

Świetna kampania reklamowa, genialny materiał źródłowy, odpowiedni aktor w tytułowej roli oraz dostępność na Netflix. Wydawać by się mogło, że "Drakula" od BBC skazany jest na sukces. I choć serialowi nie można odmówić popularności, jego jakość pozostawia niestety wiele do życzenia. Dlatego też, dla osób zainteresowanych osobą najsłynniejszego krwiopijcy w dziejach popkultury, proponujemy tytuły warte waszego czasu i energii.

Top 5 - najlepsze filmy o Drakuli, jakie powstały

Hrabia Drakula po raz pierwszy pojawił się w powieści Brama Stokera z 1897 roku i od tamtej pory stanowi źródło powszechnej i niewyczerpanej inspiracji. Na przestrzeni lat pojawiły się rozmaite adaptacje, przedstawiające rzeczonego wampira w różnych wariantach. Które z nich są najlepsze? Poniżej znajdziecie pięć filmów o Drakuli, które koniecznie musicie obejrzeć.

5. "Horror Draculi" (1958), reż. Terence Fisher

W tej wersji rolę hrabiego Drakuli odgrywa Christopher Lee, zaś w doktora Van Helsinga wciela się fenomenalny Peter Cushing. W filmie Terence'a Fishera obserwujemy jak Jonathan Harker atakuje hrabiego w jego zamku, a ten ucieka i poprzysięga zemstę. Na scenę wkracza wówczas legendarny Van Helsing.

Foto: kadr z filmu Fot. Foto: kadr z filmu "Horror Draculi"/ Hammer Film Productions

4. "Nosferatu wampir" (1979), reż. Werner Herzog

Obraz Wernera Herzoga to remake słynnego dzieła z 1922 roku, o którym za moment. Słynny wampir przedstawiony zostaje tutaj jako zdeformowany potwór, nie zaś urzekająco przystojny mężczyzna, jak to ma zazwyczaj miejsce. Film posiada przede wszystkim niesamowity gotyki klimat i ciekawie ukazuje tytułowego wampira.

Foto: materiały prasowe  Werner Herzog Filmproduktion, Gaumont, Zweites Deutsches Fernsehen (ZDF) Fot. Foto: materiały prasowe Werner Herzog Filmproduktion, Gaumont, Zweites Deutsches Fernsehen (ZDF)

3. "Dracula" (1931), reż. Tod Browning, Karl Freund

Bela Lugosi w roli Drakuli to jedna z najbardziej ikonicznych interpretacji tej postaci. To właśnie z jego wyglądu i maniery, następne pokolenia czerpały pełnymi garściami.

Foto: materiały prasowe  Universal Pictures Fot. Foto: materiały prasowe Universal Pictures
Przeczytaj także

2. "Dracula" (1992), reż. Francis Ford Coppola

Jedna z najpopularniejszych adaptacji historii hrabiego Drakuli. W tytułową rolę brawurowo wciela się tu Gary Oldman, zaś w Val Helsinga - Anthony Hopkins. Poznajemy tu historię Vlada Drakuli na przestrzeni wieków - od kiedy w XV wieku stracił ukochaną, po wiek XIX, gdy dostrzegł ją w narzeczonej prawnika Jonathana Harkera.

Foto: materiały prasowe  American Zoetrope, Columbia Pictures, Osiris Films Fot. Foto: materiały prasowe American Zoetrope, Columbia Pictures, Osiris Films

1. "Nosferatu - symfonia grozy" (1922) reż, F.W. Murnau

Kultowy już tytuł, w którym - z uwagi na prawa autorskie - bohaterów poznajemy pod zmienionymi nazwiskami. Historia hrabiego Orloka to nie tylko jeden z najważniejszych filmów niemieckiego ekspresjonizmu, ale przed wszystkim jeden z pierwszych filmów grozy w historii kinematografii.

Foto: materiały prasowe Enrico Dieckmann Albin Grau Fot. Foto: materiały prasowe Enrico Dieckmann Albin Grau

Zobacz też: Top25 - Kultowe horrory, które powinien obejrzeć każdy fan kina grozy

Natalia Nowecka|undefined
Natalia Nowecka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.