Zmiana zasad w przyznawaniu Oscarów. Akademia będzie bardziej otwarta na różnorodność i inkluzywność filmów

09.09.2020 13:17
Oscary|undefined Fot. USA TODAY Network/Sipa USA/East News

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej odpowiedzialna za wręczanie Oscarów zmieniła zasady przyznawania nagród. Ceremonia będzie bardziej otwarta na kobiety, osoby z niepełnosprawnościami i przedstawicieli środowisk LGBT oraz różnych grup etnicznych.

Jednym z najważniejszych wydarzeń w świecie kina jest wręczenie Oscarów. Od niemal stu lat te nagrody wyznaczają trend jakim podążają najważniejsze produkcje nie tylko w samym Hollywood, ale również poza granicami USA. Niebawem Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej wprowadzi szereg zmian, mających na celu przystosowanie Oscarów do panujących obecnie praktyk antydyskryminacyjnych. Na czym będą one polegać?

Oscary - nowe zasady wręczania nagród

Mimo tego, że Oscary cieszą się renomą, od wielu lat rok rocznie ceremonia jest krytykowana ze względu na rozmaite  przejawy dyskryminacji kobiet, osób z niepełnosprawnościami, oraz przedstawicieli społeczności LGBT i grup etnicznych o kolorze skóry innym niż biały. 

Przeczytaj także

Z tego powodu członkowie Akademii Filmowej postanowili zrewidować swoje podejście do przyznawania nagród. Jak podaje Variety, członkowie organizacji ogłosili, że w najbliższym czasie wprowadzone zostaną nowe zasady nominowania filmów. Wraz z wcieleniem reguł, Akademia stanie się bardziej otwarta na różnorodność i inkluzywność zgłaszanych kandydatów. Zmiany będą dotyczyły kategorii Najlepszy film. Po raz pierwszy zostaną wdrożone w roku 2024. Według podanych informacji dany tytuł nie będzie mógł być nominowany do Oscara za Najlepszy film, jeśli nie spełni co najmniej dwóch nowych wytycznych.

Oscary właśnie ogłosiły nowe standardy dotyczące różnorodności i inkluzywności dotyczące Najlepszego filmu. Start wraz z Oscarami 2024. Film będzie musiał spełnić 2 z 4 wytycznych, by być nominowany do najważniejszej nagrody Oscarów.

W stworzonym przez Akademię protokole wyszczególniono nowe zasady nominowania filmu do Oscara za najlepszy film podzielone na cztery kategorie.

  • Reprezentacja na ekranie, tematy i narracja
  • Kreatywne przewodnictwo i Zespół projektowy
  • Dostępność i szansa w przemyśle filmowy,
  • Rozwój publiczności

W każdej z czterech kategorii pojawiły się kryteria, które dany tytuł musi spełnić, by móc ubiegać się o Oscara za najlepszy film. Pierwsza kategoria dotyczy treści filmu. Obejmuje ona obecność reprezentacji rasowej i etnicznej wśród postaci pierwszo i drugoplanowych, szczegóły obsadowe oraz ich obecność w opowiadanej historii.

Przeczytaj także

Druga kategoria skupia się na osobach pracujących przy filmach, które mogą kwalifikować się do wyścigu o najważniejszego Oscara. Według nowych wymagań co najmniej dwa kreatywne stanowiska kierownicze i sześć stanowisk technicznych muszą być obsadzone przez członków niedostatecznie reprezentowanych grup, a co najmniej 30% członków ekipy muszą stanowić kobiety, osoby identyfikujące się jako LGBTQ +, osoby niepełnosprawne lub należące do mniejszościowych grup rasowych, lub etnicznych.

Przeczytaj także

Trzecia kategoria odnosi się do firm dystrybucyjnych i finansujących filmy, które zapewniają miejsca pracy osobom niedostatecznie reprezentowanym. Chodzi zarówno o możliwości odbycia praktyk zawodowych i staży, jak i szkoleń oraz rozwój umiejętności takich osób w tego typu przedsiębiorstwach.

Przeczytaj także

Ostatnia kategoria dotyczy różnorodności kadry kierowniczej stojącej za filmem, który chce zakwalifikować się do nagrody. Spełnienie tego kryterium wymaga, aby w studia kierownictwo wyższego szczebla zaangażowanego w marketing, promocję i dystrybucję, składało się z przedstawicieli różnych niedostatecznie reprezentowanych grup.

Przeczytaj także

Nowe zasady oczywiście nie rozwiążą wszystkich problemów amerykańskiej branży filmowej, ale są zapewne krokiem naprzód w realizowaniu wizji świata otwartego i tolerancyjnego bez względu na wygląd, płeć, orientację seksualną, wyznanie czy pochodzenie.

 

Przeczytaj także

Zobacz też: Gwiazda „Agentów S.H.I.E.L.D.” oskarża Hollywood o rasizm

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.